Yeni AMD Phenom X3 ve Phenom X4

İki çekirdeklilerin omuzlarında yükselen dört çekirdekliler bile yeni sayılırken, üç çekirdekliler de aramıza katıldı. Üç çekirdeğin yonga içerisindeki yerleşimini merak ettiğinizden de eminiz: Temelde üç çekirdekliler yalnızca üç çekirdeği kullanıma sunulmuş bir Barcelona. Buna bağlı AMD 780G yongaseti de çokluortam veya HTPC (Ev Sineması Kişisel Bilgisayarı) gibi ucuz bilgisayar çözümlerinin merkezine oturmuş durumda, çünkü hem AMD işlemciler daha ucuz, hem güç tüketimi olarak başarılı, hem de daha basit özelliklere sahip. Bu altyapının artık daha ucuz bir Phenom işlemcisi de oldu ve işin iyi yanı Athlon X2’lerle de başedebiliyorlar.

Yeni AMD Phenom X3 ve Phenom X4

Daha hesaplı bir bilgisayar edinmek veya eski bilgisayarlarını güncellemek isteyen kullanıcılar eskiden Athlon 64 X2’ye yöneliyorlardı. En hızlı 6400+ modelinin aşırıcı ucuz fiyatı Intel işlemcilere göre inanılmaz fiyat/başarım oranı sunuyordu. Başarımdan memnun kalmayan kullanıcılar dört çekirdeklileri tercih edebiliyorlardı, ancak bu seçenek çoğu kullanıcıya pahalı geldiğinden eğilim pek yaygınlaşmadı.

Şimdi AMD üç çekirdekli Phenom X3 8750, 8650 ve 8450 dizisiyle geliyor. X3’lerin fiyatı dört çekirdeklilerden çok daha ucuz ve iki çekirdeklilerle kıyaslandığında bile oldukça çekici.

Yeni AMD Phenom X3 ve Phenom X4

Dört çekirdekli bir işlemciniz varsa, yalnızca birkaç özel uygulama dört çekirdeğin gücünden tam yararlanabildiğinden, iki çekirdeklileri “ikiye” katlayamıyorsunuz. Eğer iki çekirdekli bir işlemciniz varsa, programların çoğunluğu iki çekirdek için iyileştirilmiş olduğundan (örneğin bir 3B oyun), arkada çalışan Messenger, sesli sohbet, video çıktısı, ikinci ekran, SSH şifreli indirmeler gibi işlemler salyangoz hızına düşüveriyor. Tam da bu noktada üçüncü çekirdek yardımınıza koşuyor. İki çekirdek kullanan asıl programınız işlerken, arkada çalışan diğer tüm ıvır kıvırın bakıcılığı üçüncü çekirdek üstleniyor ve kesiklik gibi durumların oluşma şansı oldukça azalıyor. Bir çekirdeklik kapasitesi çoğunlukla uyuklayan dört çekirdekten ucuza gelmesi ve sürekli sıkışan iki çekirdekten daha rahat çalışması ürünün artısı.

AMD Phenom X3 üç çekirdeğiyle hem çoklu işlem (multitask) yeteneğini artırırken, hem de AMD ve Intel’in dört çekirdekli çözümlerinden çok daha ucuza geliyor. AMD yeni Phenom X3’le daha işlevsel bir yapılandırmayı Intel’den çok daha ucuza getirmeyi başarmış oluyor.

Yeni AMD Phenom X3 ve Phenom X4

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın