Yedi 650i SLI Anakartı Karşılaştırdık

Abit Fatal1ty FP-IN9 SLI: Spor Ve Ekonomik

Fatal1ty serisinin eski kartlarında olduğu gibi Abit’in FP-IN9 anakartı da sadece önemli veya oyun oynatmada yardımcı özelliklere ağırlık vermiş gibi görünüyor. Gereksiz bağlantı birimleri ve denetleyiciler ortadan kaldırılmış ve hatta oldukça az ihtiyaç duyulan disket okuyucu soketi de fazla dikkat çekmeyecek bir yere konulmuş. Her şey tasarım verimliliği ve biraz da ekonomi için.

Abit Fatal1ty FP-IN9 SLI: Spor Ve Ekonomik

Donanımsal Özellikler

Abit Fatal1ty FP-IN9 SLI koşu yolu kırmızısı rengindeki devre kartıyla beraber orta seviye pazarının müşterilerinin en fazla talep ettiği genel özellikleri sunan sade ve verimli tasarıma sahip bir ürün. Standart 650i bileşenlerinin dışında Abit’in oyunla pek işi olmayanlara sunduğu tek ayrıcalık bir çift genişleme kartı yuvası.

Üzerinde bir dört fazlı gerilim düzleştiricisi, rahat karşılaştırma testleri yapılabilmesi açısından ön alt kısmında güç ve yeniden başlatma düğmeleri ve de soketli BIOS tümdevresi bulunduran kart, hedeflediği kesimin aksine biraz pahalı. Eğer bu özellikler sizi heyecanlandırmadıysa yarışma sonuçlarına bir göz atın.

FP-IN9 altı genişleme kartı yuvası desteklemekle beraber üstteki ekran kartı yuvasının hemen altındaki yedinci yuvanın yeri boş bırakılmış. Bu düzenleme sayesinde büyük soğutuculu ekran kartları kullanıldığı zaman diğer yuvalara erişim daha kolay gerçekleşiyor ve Abit’in bu tasarımı en büyük rakibi karşısında bir kez daha öne geçmesini sağlıyor.

Yongaseti, ancak üzerine doğru hava üfleyebilen bir işlemci soğutucusunun yardımıyla iyi soğutabilecek bir metal pasif soğutucu ile serinletiliyor. Şayet ters tarafa hava üfleyen bir soğutucunuz varsa Kuzeyköprüsü üzerine fanlı bir soğutucu takmak zorunda kalabilirsiniz çünkü 650i ısınan bir yonga setidir. Soğutucunun kanatçıkları yeterli soğutmanın sağlanabilmesi amacıyla birbirine değecek kadar yakın tutulmuş.

Güç bağdaştırıcıları geleneksel kasalarla ve güç kaynağı kafesi alt kısımda bulunan kasalarla kolay kurulum için uygun yerlere yerleştirilmiş. Diğer taraftan FP-IN9’un ön kenarının ortasındaki deliğin hemen yanındaki 24-iğneli ATX güç bağdaştırıcısı her kasa için gerekli olabilecek orta uzunlukta bir kabloya gerek duyuyor, ama bu geniş güç kablosu birçok kasa tasarımında birkaç sürücü yuvasının yolunu takip etmek zorunda. Benzer şekilde sekiz iğneli ATX12V güç bağdaştırıcısı da geleneksel kasalar için CPU soğutucusunun etrafına veya yeni, pek kullanışlı olmayan kasalarda kartın kenarlarına ulaşmak amacıyla orta uzunluktaki kabloların kullanılmasının gerekli olduğu bir bölgede, yani CPU soğutucusunun hemen aşağısında bulunuyor.

FP-IN9’ün arka kenarının orta noktasına yakın konumda bulunan ses bağdaştırıcısı ve kartın alt kenarındaki USB bağdaştırıcıları ile ön panel ses bağdaştırıcılarının kurulumu oldukça kolaylaşıyor. Gerçekten de kasanın üst ve alt kısımlardan bu noktalara erişmek kolay. Ses kod çözücüsü (codec) ve ön panel bağdaştırıcısı arasındaki kısa mesafe aynı zamanda gürültü seviyesinin düşük olmasını sağlayacaktır.

Abit en iyi işlevselliği yakalamak için devre düzenini değiştirmekte biraz ileri gitmiş görünüyor. Öyle ki iki ATA133 bağdaştırıcısını da kartın alt yarısına yerleştirmiş ve bu nedenle birçok kullanıcı kasalarının üst tarafına sürücü yerleştirmek için bu geniş kabloları uzatmak zorunda kalabilir. DIMM yuvalarının yerlerine değinecek olursak üst kısma yerleştirilmemelerinin sebebini orada yeterli boşluğun olmamasıyla açıklayabiliriz ve bu sebeple diğer anakart tasarımlarından farklı olarak bu bellek yuvaları kartın ön kenarına doğru yaklaşık yarım inç daha yakın mesafede yerleştirilmişler. Hiç değilse öne bakan bağdaştırıcılar ekran kartlarının uçlarındaki kablolarla uyumlu.

Disket sürücüleri ile işi olanları, hatta sadece RAID sürücülerini yüklemek zorunda olanları ise başka bir zorluk bekliyor. Disket sürücüsü bağdaştırıcısı PCI yuvasının hemen altında bulunuyor ve kasanın arka tarafına denk geliyor. Sonuç, işte bahsettiğimiz kullanıcılar için adeta bir kabus, fakat buna karşılık Abit’in savunması çok az kişinin disket sürücüye ihtiyacı olacağı yönünde.

Abit FP-IN9 SLI (Revision 1.10)
Kuzeyköprüsü NVIDIA nForce 650i SLI (C55 SPP)
Güneyköprüsü nF430 (MCP51)
Gerilim Düzenleyici Dört Fazlı
BIOS 12 (4/2/2007)
266.7 MHz (FSB1066) 266.7MHz (+0.0%)
Bağlantılar ve Arayüzler
Tümleşik 2x PCIe x16 (1x x16 veya 2x x8 hatlı)
2x PCIe x1
2x PCI
2x USB 2.0 (bağlantı başına 2 giriş)
1x Disket sürücü
2x Ultra ATA
4x Seri ATA 3.0Gb/s
1x Ön Panel Ses
1x CD Ses Girişi
1x Fan 4 iğneli (CPU)
3x Fan 3 iğneli (Sistem)
1x Dahili Güç Düğmesi
1x Dahili Yeniden Başlatma Düğmesi
GÇ Paneli 2x PS2 (klavye + fare)
1x RJ-45 Ağ
4x USB 2.0
1x Sayısal Ses Çıkışı (S/P-DIF optik)
6x Analog Ses (7.1 Kanal + Mik + Hat Giriş)
Depolama Denetleyicileri
MCP51 4x SATA 3.0Gb/s (RAID 0,1,5,10 yeteneği)
2x Ultra ATA-133 (4-sürücü)
NVIDIA Gigabit Ağ 1x Marvell 88E1116 PHY
Ses
HDA (Azalia) Controller Interface Realtek ALC888 7.1 Codec

Fatal1ty FP-IN9 SLI en büyük rakibine giriş seviyesi ALC883 ses kod çözücüsü yerine orta seviyeli ALC888’i duyurarak bir üstünlük daha sağlıyor.

Arka panel çıkışlarında Seri ve Paralel çıkışları bulunmazken PS/2 klavye ve fare bağlantıları yer alıyor. Altı analog ses girişi gerçek 7.1 kanal ses desteği sunarken optik sayısal ses çıkışı, sayısal kuvvetlendiricileri (digital amplifiers) beslemekle kalmıyor arka panel mikrofon ve hat-seviyesi (Line-In) girişlerini de kullanılabilir kılıyor. Dört USB çıkışı ve bir RJ-45 ağ bağlantısı arka panelin kalan kısımlarını dolduruyorlar.

Abit Fatal1ty FP-IN9 SLI: Spor Ve Ekonomik

Bununla beraber karttaki boş alanlara sadece sıra dışı tasarım sebep vermiyor. Abit ikinci bir sayısal ses bağdaştırıcısı ve bir IEEE-1394 FireWire çıkışı için de boş alan bırakmış, fakat bize gönderilen sürümde FireWire denetleyicisi mevcut değildi.

Bir cevap yazın