Yedi 650i SLI Anakartı Karşılaştırdık

Nvidia, Intel uyumlu yüksek seviyeli yongasetleri ile şaşılacak bir başarı elde etmekle yetinmek bir yana dursun, genel kullanıcı seviyesi pazarının da hâkimi olmanın peşinde. Yalnız 680i özellikler bakımından yarışı önde tek başına sürdürürken, yeni 650i SLI bu bakımdan bir hayli geride. Buna en iyi örnek olarak PCI-Express hatlarının sayısını verebiliriz: 680i, 46 hattı ile biri tam veri yolu genişliğine sahip üç adet PCI-Express ekran kartı desteği sunarken, 650i 18 PCI-Express hattı sayısı ile ağabeyinin sahip olduğunun yarısından bile az veri yolu genişliğine izin veriyor. Zaten bu durumda 16 hat sadece bir ekran kartı için kullanılabilir ya da 8+8 olmak üzere iki ekran kartı arasında paylaştırılabilir.

Yedi 650i SLI Anakartı Karşılaştırdık

Nvidia’nın bu maliyet düşürücü yaklaşımının ardında daha önce AMD’nin GeForce 6100’lü anakartlarında görülen MCP51 kod adlı eski bir güneyköprüsü yatıyor. Bu eski yonga, Kuzeyköprüsünü oldukça az PCI-Express hattıyla desteklemesinin yanında başka bir modası geçmiş özellik daha taşıyor: Dört SATA ve dört de Ultra ATA destekleyen bir ATA denetleyicisi. Oysa tüm şirketlerin güncel ürünleri bunu altıya iki oranında sunuyor. Ne var ki bu durum eski sabit disklerine yeni sistemlerinde yer vermek isteyenler için bir bonus olarak düşünülebilir ya da bizce orta karar sistem toplayıcıları dörtten fazla SATA cihazı kullanmayacaklardır.

Geçmişten günümüze getirilmiş başka bir parça daha var – ve öyle bir parça ki tekrar görmeyi asla beklemiyorduk – PCI-Express yuva seçici kartı (paddle card). Test ettiğimiz çoğu anakart, ekran kartı yuvaları arasına bir kart takarak veya sökerek 8 veya 16 PCI-Express hattını birden kullanmayı destekliyordu. Sadece, iki yuva için de sabit 8 hat sağlayan ECS NF650iSLIT-A ve üzerinde farklı bir güney köprüsü barındıran Asus P5N32-E SLI Plus bunların dışında kalıyor. Geriye kalan anakartların hiçbiri eski üst seviyeli SLI anakartlarına has elektronik anahtarlama özelliğini sunmuyor çünkü bu özellik uygun fiyatlı ürünlerin üzerine fazladan maliyet bindirecekti. Öte yandan NF650iSLIT-A iki yuva için de sadece x8 iletim kipinde çalıştığından, tek ekran kartına dayalı deneylerimizde az sayıdaki PCI-Express hattı sebebiyle düşük bir başarım sergileyeceğini göreceğiz.

Bir cevap yazın