Yazın Tembel Günlerinde Bir Kasa İncelemesi

Kasalarda Fazla Sürpriz Olmayan Yeni Trendler

Daha önceki yakın tarihli incelememizde bahsettiğimiz gibi (Baharda Kasa Çılgınlığı – En İyi 24 Kasa İncelemede), kasa üretim endüstrisinin büyük şirketleri, ürünlerini daha cazip hale getirebilmek ve diğerlerinden farklılaştırmak için yenilikçi yollara başvuruyorlar. Görmeye başladığımız yeni bir trend de çok pahalı kasaların modeli baz alınarak, daha düşük fiyatlı kasaların geliştirilmesi.

Bu yeni modellerin çoğunda ana yapı malzemesi olarak alüminyum yerine çelik kullanılıyor. Çeliğin seçilmesinin sebebi, maliyetin bize verilen fiyatlara göre, neredeyse yarı yarıya düşmesi. Ancak alüminyum kalitesi, ısı dağıtımı, görünümü ve hafifliği nedeniyle hala en çok tercih edilen malzeme. Çelik ise sağlam, dayanıklı ve fiyatın önemli olduğu yerlerde iyi bir tercih sebebi.

Yeni kasaların bazıları her ne kadar pahalı olan akrabalarına birebir benzeseler de konstrüksüyon kalitesi bazen daha düşük. Atasözündeki gibi “parayı ödeyen düdüğü çalar”; kullanıcılar parasını ödemeye razılarsa daha iyi kaliteli alüminyum bir kasa alabilirler. Buradaki modellerden birini seçmeniz halinde ise, bazı tavizlere de hazır olmalısınız. Bazı üreticiler, fiyatları düşük tutmak için tasarımda çeşitli değişiklikler yapmışlar. Yine de, bu tür kasalar, sadece fiyatlarına göre değil, özelliklerine göre değerlendirilmeli ve daha ileri seviye kasaların düşük modelleri oldukları unutulmamalı. Fiyatı düşük tutmak için kırpılan özellikler arasında ikinci 3 ½ ” disket yuvasını, ön panel portlarının bazılarını ve reset düğmesini sayabiliriz. Bazı kullanıcılar bu tür eksiklikleri önemsemeyebilir ama bazıları da mutlaka isteyecektir.

Bu incelemedeki kasalar, yüksek fiyatlı ve kaliteli kasalar ile düşük fiyat ve kaliteye sahip kasalar arasındaki uçurumu kapatmayı hedefliyorlar. Bu modeller gelecekte üretilecek orta seviye kasalar için iyi birer başlangıç olabilir. Ayrıca sevimli görünüşleri ve uygun fiyatları ile sistem üreticileri ve satıcıları tarafında da çok popüler olacağını düşünüyoruz.

Bir cevap yazın