Yazın Tembel Günlerinde Bir Kasa İncelemesi

Giriş

Ç.N.: Bu yazıda incelenen bazı ürünler Türkiye’de bulunmayabilir. İncelenen ürünlerden Aerocool’un Türkiye dağıtıcısı Dijital Center tarafından getirilmektedir. Ancak bu tür yazılarla Türkiye’de kasa ve güç kaynakları konusunda kullanıcı bilinci arttıkça distribütörler bu gibi markalı modelleri getirebilmektedir.

Tembel yaz günlerini yaşarken, kasa üreticilerinin neler yaptıklarına bir bakmaya karar verdik. Normalde bu inceleme biz oldukça heyecanlandırırdı, çünkü kasa üreticileri her yıl bu dönem Computex fuarı nedeniyle en yeni modellerini tanıtırlardı. Ancak Computex’in Eylül ayına ertelenmesi sebebiyle pek çok firma yeni modellerini henüz tanıtmadı. Sonbaharda yapılacak Computex sırasında daha fazla sayıda kasa modeli görmeyi umuyoruz. Şimdilik elimize geçen az sayıda kasa ile yetinmek zorundayız. Bu incelememizde, Aerocool, Antec, Aspire, Athenatech, Atech, Chieftec, Chenbro, Coolermaster, Kingwin, Raidmax, TTGI/ Superflower ve Yeong Yang yani toplam on altı kasa üreticisi bize yeni ürünlerini gönderdi. Az önce de belirttiğimiz gibi, birçok üretici de yeni ürünlerini henüz sunmadıklarını yakın gelecekte sunacaklarını bildirdiler. Bu yeni modeller ile ilgili bilgileri Sonbahar ve Kış dönemi kasa incelemelerimizde bulacaksınız. Bu incelememizde THG kasa incelemelerinde daha önce karşılaşmadığımız beş yeni isim var: Aerocool, Aspire, Raidmax, TTGI ve Yeong Yang. Aslında ilke olarak üretici başına üç kasa kabul ediyoruz ama bu sefer sadece TTGI üç kasa gönderdi. Raidmax ve Kingwin ikişer, diğer firmalar ise birer adet kasa gönderdiler. Firmalardan yalnızca kasa (güç kaynağı olmadan) göndermelerini istedik, çünkü güç kaynaklarını ayrıca test ediyoruz. (Ancak bazı fotoğraflardan da fark edeceğiniz gibi tüm firmalar bu kurala uymadı. Bu kasaları test ederken, üzerindeki güç kaynağını çıkardık ve testlerde kullandığımız standart güç kaynağımızı taktık.) Kasaların teslimi için üreticilere bildirdiğimiz süreyi geçiren modeller bir sonraki teste kaldı.

Bu testte belirtilen tavsiye edilen satış fiyatları hakkında da birkaç kelime edelim. Burada belirtilen fiyatlar ABD dolarıdır ve farklı konfigürasyonlar nedeniyle fiyatlar değişiklik gösterebilir. Örneğin pek çok firma kasa ile birlikte güç kaynağı da vermekte ve bu ekstra donanım kasa fiyatını arttırmakta. Bazı durumlarda ise firmalar kasayı güç kaynağı olmadan incelememize göndermelerine rağmen, kasanın güç kaynağı ile birlikte olan fiyatını bildirdiler. Bu yazımızda belirtilen kasa fiyatları, bir fikir sahibi olmanız için verilmiştir. Her üreticinin istediğiniz konfigürasyonu için en uygun olan fiyatı ve seçeneklerini kendinizin araştırması daha doğru olacaktır. Kasaların bildirilen fiyatlarının kullanıcının gerçekten ödeyeceği bedele yakın mı, fazla mı yoksa daha pahalı mı olduğunu kontrol etmek için THG sitesindeki “Tom’s Low Price Finder” kılavuzunu kullandık (Ç.N.: THG’nin İngilizce sitesinde verilen bu hizmet, ürünlerin ABD fiyatlarını bulmak içindir. Fikir edinmek istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.) Pek çok örnekte piyasa fiyatları üreticilerin bize bildirdiğinden (bu yazıda aktardığımız fiyatlar) oldukça düşüktü. Bu incelemeye gelen kasaların çoğu 129$ altında fiyata sahip. Ancak biz özellikle bu fiyat aralığında ürün gönderilmesini talep etmemiştik. Sadece üreticiler önceki birkaç incelemedeki kadar pahalı ürünler göndermediler bu sefer. Ama bizim en pahalı ürünleri test ettiğimizi düşünmeyin, biz sadece yeni çıkan ürünleri test ettik. Bazı okurlarımız sadece ileri seviye kasaları incelememizden şikayetçiydi; bu sefer daha ekonomik modeller incelememizden memnun olacaklardır sanırız. Üstelik incelediğimiz kasaların bazıları da ileri seviye modellerde bulunan özelliklere sahip; hatta bazıları görünüş olarak da çok daha pahalı modelleri andırıyor.

Bir cevap yazın