Yazdırılmış Buz Heykellerden Prototipler

Teknoloji yine bir el sanatını yok etme yolunda mı?

Holodeck“in yapımında da rol oynayan McGill Universitesi buzdan nesneler yaratabilen bir 3 boyutlu (3D) yazıcı üzerinde de çalışıyor. CAIC (Computer-Assisted Ice Construction, Bilgisayar Destekli Buzdan Eser Yapımı) adı verilen sistemde FAB@HOME adlı robot ayrıntılı prototiplerin hızlı ve çevre dostu bir biçimde yapılabilmesini olanaklı kılıyor.

CAIC 3 Boyutlu Buz Yazıcısı 1

CAIC 3 Boyutlu Buz Yazıcısı

CAIC 3 Boyutlu Buz Yazıcısı 2

CAIC 3 Boyutlu Buz Yazıcısı

Kısaca bu proje kullanıcıların tasarımlarını malzeme israfı yapmadan, çabucak gerçeğe dönüştürerek nasıl birşey olduğunu görmelerini sağlıyor. Hammadde olarak buz kullanılarak reçine gibi diğer malzemeleri kullanan 3D yazıcılardan çok daha ayrıntılı modeller elde edilebiliyor. Örnekleri gözden geçirdikten sonra suyu yeniden dondurup yeni tasarımları gerçeğe dönüştürebiliyorsunuz.

Ürün satılabilir olmadan önce tasarımın ekibinin oluşturulan buz prototiplerden nasıl kalıcı kalıplar elde edilebileceği konusunu ise çözmesi gerekiyor.

CAIC 3 Boyutlu Buz Yazıcısı 3

CAIC 3 Boyutlu Buz Yazıcısı - İşte buzdan heykelleriniz

CAIC’in tasarım sürecine çok yardımcı olacağı kesin, peki buz heykelleri yaparak ekmeğini kazananlara ne olacak? Bir parti veya düğün için cep dolusu harcayıp bir buz heykeltraşı bulmak yerine ,çok daha ayrıntılı ve sanatsal tasarımları bu buz yazıcısıyla “basmak” daha kolay değil mi, ne dersiniz?

Bilgisayar Destekli Buzdan Eser Yapımı (CAIC)

1 Yorum

  1. i0z

    bunun gibi çalışan ama plasik üretimi yapan bir cihaz üzerine çalışmalar sürüyor. Deney yapanlar bu aletin istenilen herşeyi bir gün üretmesini amaçlıyorlar. Bu şklde dışardan hiç bir şey almayacaksınız. sadece internetten yaazdırmak istediğiniz aletin çizimlerini (diyeyim) alıp cihaza verdinizmi cihaz masa ise masa sehpa ise sehpa yazdırıp verecek miş!

    adamlar plastik çatal ürettiriyolardı. üretilen çok iyi olmasada yapılabilirliği gösteriyor.

Bir cevap yazın