Talha Turhal Tarafından Yazılan Yazılar

Mirror’s Edge

Şimdi size modern bir masal anlatacağım. Bilinmeyen bir tarihte bilinmeyen bir şehirde insanlar, bütün yetkilerin küçük bir yönetici grubunun elinde toplandığı ve demokratik olmayan baskıcı bir rejim ile yönetiliyormuş. Her yerde bu yönetici grubun adamları varmış. Yerin altındaki kanalizasyonlardan tutun gökdelenlerin en yüksek köşesine kadar kameralar tüm şehri izliyormuş…

Empire: Total War

Rönesans sonrası tarih devam ediyor. Total War serilerinin yeni üyesi Empire: Total War diğer serilere nazaran büyük farklılıklarla geliyor. Kılıç ve yayla fethedilen topraklar şimdi ateşli silahlarla fethediliyor. Akabinde Total War’cıların şidiye kadar tadamadığı, deniz savaşlarının da canlı canlı yönetilmesine olanak sağlıyor.

Need for Speed: Undercover

Yarış ve hız tutkunlarının vazgeçemediği Need for Speed serisinin yeni oyunu Undercover raflarda yerini aldı. Nefes alma ve göz kırpma gibi yaşam fonksiyonlarımızı unutmamıza neden olan Need for Speed serisi son birkaç yıldır sürekli çıkmaz sokaklara sapıp duruyor.

Spider Man: Web of Shadows

Milyonların kahramanı Spiderman kötülere dur demek için tekrar bizlerle. Marvel Comics’in en ünlü kahramanlarından olan Spiderman bizleri hiç yalnız bırakmadı. Çizgi romanları, çizgi filmleri, filmleri ve oyunları ile bize eğlenceli anlar yaşattı. Okuduğumuz ve izlediğimiz o kahramanı yönetme şansını elde ettiğimizden beri yaklaşık 30 kadar oyunu ile beraber kötülere karşı göğüs gerdik.

Far Cry 2

Far Cry ile FPS türünde çağ açan Ubisoft ve Crytek birlikteliği uzun bir süre önce yollarını ayırmıştı. Bunun üzerine Crytek yeni projesi Crysis üzerinde çalışırken Ubisoft da boş durmamış, Far Cry 2 üzerinde çalışmaya başlamıştı. Ubisoft’un referansları sağlam olduğundan Far Cry 2’nin Crytek olmadan da güzel bir oyun olacağı düşünülüyordu. Ama görünen o ki yanılmışız.

Crysis: Warhead

Crysis: Warhead, Crysis gibi %100 Türkçe olarak ikinci kez bilgisayarımızı yormak için raflarda yerini aldı.

Hükümran Senfoni Online

Hükümran Senfoni Online nedir, Ceidot şu an nerede, amaçlarını gerçekleştirebildiler mi, kimlerle çalışıyorlar, başka projeleri var mı vb. sorulara bu yazıda cevap bulacaksınız. Ayrıca hiçbir yerde bulunmayan özel açıklamaları da gene bu röportajdan öğreneceksiniz.

İKV: İstanbul Kıyamet Vakti

Son birkaç yıldır orijinal oyunların fiyatlarında düşüşler oldu, oyun organizasyonları yapıldı, oyun yapan kişilerin sayısı arttı, seminerler düzenlendi, destekçiler bulundu vb. bir sürü güzel olay gerçekleşti. Bunlar yaşanırken ülkemizde en çok tutulan projeyi sizler için incelemek istedik.

Age Of Conan: Hyborian Adventures

Conan… Pek çoğumuzun çocukluğuna; bazılarımızın da gençliğine damgasını vurmuş bir karakter. Fantastik kurgu ve fantastik edebiyatın mihenk taşı, çizgi roman koleksiyonlarının baş tacı, sinema tarihinin en unutulmaz anlarının şampiyonu.

EURO 2008

Aralık 2002’de yapılan oylama sonucu Türkiye/Yunanistan ve Avusturya/İsviçre ortaklıkları finale kaldı, kazanan Avusturya/İsviçre ortaklığı oldu. Böylece 2008 Avrupa Kupası hazırlıkları başladı. 2006’da başlayan elemelerde güzel başarılar elde eden Türkiye Milli Takımı 7 – 29 Haziran 2008’de Avrupa Kupası için canla başla oynayacak 16 takımdan biri olmayı başardı. 16 takım dört gruba ayrılmış durumda. Takımımız A Grubun’da: Ev sahibi İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve Türkiye. Favori olarak gösterilmesek de Portekiz ve İsviçre’den alınacak hesaplarımız var. Ooo neyse kaptırdım gidiyorum. Ama belirteyim asla "holigan" değilim ve "fair play"den yanayım.

Frontlines: Fuel of War

Son aylarda piyasaya çıkmış ya da çıkacak oyunlar nedense farklı kıyamet senaryolarını konu edinmiş durumda. Gündelik yaşamın verdiği sıkıntılardan kaçmak, bir nebze de olsa eğlenmek için oynadığımız oyunlarda da artık politik güncel olayları görür olduk. Bunaldım be kardeşim. Eğlenmek istiyorum. Konuyu bir yana bırakıp oynasam da olmuyor. Ya takım arkadaşım ölüyor ya da bir atom bombası ile sivillerin olduğu bölgeler un ufak oluyor. Öyle veya böle konuyu bir kenara bırakamıyorsunuz. Üzgünüm ama yine bir kıyamet senaryosu oyunu ile karşınızdayım.

The Club

Mayalar’dan tutun Roma İmparatorluğu’na kadar çoğu medeniyette sonucu ölümle sonuçlanan yarışmalar yapılmıştır. Amaç belli üst düzey kişileri eğlendirmek ve para kazandırmaktır. Roma Kolezyum’unda yapılan gladyatör savaşları günümüzde de halen yapılıyor. Amaç gene aynı… Dönen paraların ve ölen insanların haddi hesabı yok. Bizarre Creations tarafından geliştirilip Sega tarafından dağıtımı yapılan(Türkiye’de Aral İthalat) The Club’da işte bu konuyu ele almakta.

Universe at War: Earth Assault

Star Wars film silsilesini bilmeyen yoktur. Bu evreni strateji türü bir oyuna sığdırmakta kolay bir iş değildir. Command & Conquer oyunlarının yapımından tanıdığımız Westwood firmasından ayrılan birkaç kişinin kurduğu Petroglyph firması, RTS türünde Star Wars: Empire at War yaparak bunu başardı. Sonucunda bu oyun Star Wars adına çıkan en güzel oyunlar sıralamasında üst sıralara yerleşti. Tekrar iş başı yapan Petroglyph firmasının yeni RTS oyunu Universe at War: Earth Assault şimdi Sega dağıtımı (Türkiye’de Aral İthalat) ile piyasada.

Orange Box: Portal – Team Fortress 2

Orange Box Half Life 2, Half Life 2: Episode One, Half Life 2: Episode Two, Portal ve Team Fortress 2 gibi beş büyük baş yapıtı içeren harika bir paket. Orange Box’un ilk incelemesinde Half Life 2: Episode Two’dan sözetmiştik. İkinci incelememiz de ise Portal ve Team Fortress 2’ye göz attık. Portal oyun dünyasına yeni bir tarz mı getiriyor? Team Fortress 2 uzun yıllar süren bekleyiş sonrası neler vaat ediyor? Soruların yanıtını verdik. Ve Böylece Orange Box serüveni bu yazıyla son buluyor.

Empire Earth 3: Sonun Başlangıcı Mı?

Saatlerimizi su gibi akıp gitmesine vesile olan oyunlar vardır. Sizinde takdir edeceğiniz gibi bu tür oyunlar genelde strateji oyunları oluyor. Öyle ki ben bile okul zamanlarımda "acaba okula mı gitsem yoksa internet kafeye gidip birkaç kişinin imparatorluğunu başlarına mı yıksam" diyordum. Bu çelişkiye düşmemin başlıca nedenleri Starcraft, Age of Empires serisi ve Empire Earth’dü.

World In Conflict

Bir kazan kaynıyordu. Gerek buharı gerek kaynamasından dolayı sıçrattığı sıcak damlalarla etrafındakilere zarar veriyordu. Geçen süreç içerisinde fokur fokur kaynayan bu kazan devrildi.

Stranglehold

Hong Kong’un küçük bir adasında açlıkla boğuşan bir çocuk! Şimdilerde dünyanın takip ettiği bir şöhret. Evet, böyle şeyler olmuyor değil…

Crysis Multiplayer Beta İncelemesi

Crysis hakkında araştırma yaparken Crysis multiplayer beta testlerinin başlamış olduğunu gördüm ve son günlerdi. Kendi kendime "yahu benim neden haberim yok" dedim.