Hamdi Kellecioğlu Tarafından Yazılan Yazılar

Windows’tan Linux’a Geçmek, Bölüm 1: Hazırlık

Linux’a geçmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsunuz. Windows’tan Linux’a Geçmek Bölüm 1’de THG bu büyük geçişe hazırlanmanıza yardımcı olacak. Adım adım talimatlar ve yazdırılabilir kontrol listeleri sayesinde bu büyük yolculukta mutluluğunuz ve güvenliğiniz garanti altına alınacak.

Baharla Hız Sıçraması: AMD Athlon64 FX-53

Yeni Athlon64 FX, Pentium 4 3.4 GHz Extreme Edition’ı çok geride bırakarak başarım standartına yeni tempo getirdi. Ama hepsi bu kadar değil: daha önce denediğimiz FX-51’in tersine, yeni Athlon64 FX 53’ü soğutmak için çok fazla çaba harcamadan yüksekhızda (overclock) çalıştırabildik.

Herşey Centrino Olmalı mı? Intel’in Cevabı "Hayır"!

Intel’in Celeron M işlemcisi ocak ayında taşınabilir dünyasına temkinli bir giriş yaptı. Pentium M taşınabilir işlemci tabanlı olan Celeron M’in tanıtımı neredeyse kimse tarafından fark edilmedi. Söz konusu yeni işlemci yüksek versiyonlarıyla karşılaştırdık.

XP Çağının Son Gösterisi: VIA KT880 Yongaseti nForce2’ye Meydan Okuyor

VIA’nın çift-kanal bellekli yongaseti KT880 AthlonXP işlemcilerde hala ateş gücü kaldığını gösteriyor. AMD’nin en son ve en güçlü işlemci Athlon64 olsa da, AthlonXP tabanlı yongasetleri, özelliklede çift-kanal bellek desteği sunanlar için iş bitmiş değil. AthlonXP, çift-kanal bellek destekli yongaseti KT880’le VIA, Nvidia’nın Nforce2 Ultra 400’ünü öğle yemeğinde yemek istiyor.

Gizli Bakış: Intel’in Alderwood/Grantsdale Yongasetleri İncelendi

Bu yıl değişim yılı. Alderwood ve Grantsdale yonga setleri, PCI veri yolunun duyurulmasında sonraki en büyük atılım olarak adlandırılan bir çok yenilikle birlikte geliyor. Intel’in socket 775’i, DDR2 bellek, yeni BTX biçim faktörü ve PCI Express’e bir göz attık. Alderwood sistemlerdeki ilk denemeleride bizim yaptığımızı söylemeyi unutmayalım!

LCD Teknik Analizleri: Karşıtlık Oranı Önemli mi?

Tepki süresi ve ölü pikseller gibi karşıtlık oranı da ISO 13406-2 standartlarıylarıyla belirlenmiştir. Aslında çoğu kullanıcının inandığının aksine, yüksek karşıtlık oranı ekranları daha iyi yapmaz. Bu yazıda karşıtlık oranlarının nasıl ölçüldüğünü ve ne anlattıklarını inceleyeceğiz.

Gigabyte’tan 3D Cooler Pro

Tayvanlı anakart üreticisi yeni 3D soğutucusuyla, çetin savaşların yaşandığı soğutucu piysasına ilk adımını attı. Bakalım yeni GH-PCU21-VG tasarımı kendini pratikte de kanatlayabilecek mi?

LinuxWorld 2004: Linux Masumiyetin Kaybı

Linux artık Bill Gates’i sevmeyenlerin ve Unix platformu hayranlarının malzemesi olmaktan çıktı. Linux’un açık kaynak kodu hareketi barış ve sevgi kültürünü korurken, büyük para sahibi OEM’lerinin platformu kendilerine adapte etmeleri ve büyük yatırımlarla süslemeleri Linux’u akıntının içine itiyor.

Intel’in Yeni Silahı: Pentium 4 Prescott

Bir kaç aylık gecikmeyle, Intel üretim sürecini 130 nm’den 90 nm’ye çevirmeye başladı. Fakat işlemci hızından sonra gelen E harfiyle anılan yeni mahsül işlemci şimdilik sadece 3.2 GHz hızında piyasa sunulacak ve daha sonra 3.4 GHz versiyonu da üretilecek. Bu arada, 3.4 GHz hıza sahip yeni Pentium 4 Extreme Edition 3.4 GHz hızında standard P4’le birlikte liderliği elinde tutuyor.