Hamdi Kellecioğlu Tarafından Yazılan Yazılar

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Açık kaynak kodlu yazılım, kodlarını dilediğiniz gibi okuyup değiştirebildiğiniz ve kullanmak için herhangi bir lisans ücreti ödemediğiniz yazılımlara verilen isim. Bu yazıda THG, açık kaynak kodu ne anlama gelir ve daha önemlisi kurumsal olarak nasıl lisans ücretlerinden tasarruf edebileceğinizi açıklıyor.

Intel’in 925XE Yongasetine ve FSB1066’ya Kısa Bir Bakış

Corsair, Crucial ve Samsung çoktan DDR2-667 bellekleri üretmeye başlarken, Intel, 266 MHz FSB sunan ve 3.73 GHz hızındaki Pentium 4 720 için temel oluşturacak 925XE yongasetini bu çeyrekte duyurmaya hazırlanıyor. Bizde FSB hızında ki artışın getirdiklerine kısaca bir baktık. Ayrıca 280 MHz FSB ve DDR-730 ile de denemelerimiz oldu.

Dört Sulu Soğutma Sistemini Elden Geçirdik

Sulu soğutma sistemleri hakkında genel görüş, bu sistemlerin daha iyi performans sunduğu fakat kurulumlarının zor olması ve çok fazla ek parça gerektirmeleri yüzünden eksi yanlarının da bulunduğu şeklinde. Peki, harici sulu soğutma sistemleri bu görüşe sahip olanları şaşırtabilir mi? THG ne olup bittiğini anlamak için dört modeli inceledi.

Nokia N-Gage QD Elüstü Oyun

Nokia, bu alana yaptığı ve beklentilerinin çok üstüne çıkan ilk ataktan tam altı ay sonra yeni ve geliştirilmiş elüstü oyun cihazını çıkarıyor. Bu son oyun cihazı N-Gage QD ile Nokia, ilk seferki eksikliklerini giderecek gibi gözüküyor. Ama asıl sorulması gereken soru Nokia gerçekten taşınabilir oyun olayını kolaylaştırıyor mu?

III. Linux Şenliği : Açılış Günü

Linux Şenliği, Ankara Milli Kütüphane’de başladı. Bu toplantı, açık kaynak kodlu yazılım dünyasındaki gelişmeleri yerinde izlemek ve Türkiye’deki Linux kullanıcılarıyla bir araya gelmek için önemli bir fırsat. Biz de neler olup bittiğini görmek için oradaydık.

ATi X800: Başarım Savaşında İyi Bir Hamle

NVIDIA’nın geçen ayki etkileyici ötesi GeForce 6800 Ultra tanıtımından sonra ATi’de bombasını patlattı. Radeon X800 XT Platinum Edition ve X800 Pro’nun tanıtımıyla acaba ATi başarım savaşında yeniden öne geçebilecek mi?

Windows’tan Linux’a Geçmek: Bölüm 2

Windows’tan Linux’a Geçmek: Bölüm 1’de gerekli olan hazırlıkları tamamladınız ve artık geçiş için hazırsınız. Windows’tan kurtulmaya giden yolda, THG size, ekran görüntüleri ve videolarla desteklenmiş adım adım Linux kurulum klavuzu sunuyor.