Hamdi Kellecioğlu Tarafından Yazılan Yazılar

Windows XP Yine mi Çöktü? Windows’unuz İçin İlk Yardım

Mavi ekran, kayıt hatası, boş ekran …. offf! Biri bana yardım etsin: verilerimi nasıl kurtarabilirim? Sistemimi tekrar çalışır hale nasıl getirebilirim? THG, her şeyi çalışır hale getirebilmeniz için hangi yazılımı nasıl kullanacağınızı gösteriyor – veri kayıpları ve can sıkıcı yeniden kurmalar olmadan.

Nihayet Hazır: Dokuz Soket 939 Athlon64 Anakart!

Pek çok kullanıcıyı sınırlı sayıda seçeneğe zorunlu bırakan aylardan sonra nihayet pek çok üretici Soket 939 trenine atlıyor. Yeni mimari yüksek başarım ve hatta ileride gelecek olan çift çekirdekli Athlon’lara da destek sunuyor. En son çıkan ve hem AGP hem de PCI Express kullanan dokuz modeli inceledik.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 2

İşlemci tarihi hakkında ayrıntılı bilgi vermeye AMD’nin izlediği yolla (Athlon’un duyurulmasından Athlon64’e kadar) devam ediyoruz. Son olarak 1995 yılından beri hayatımıza giren işlemcilerin 3300 deney sonucundan oluşan dev bir karşılaştırma tablosuyla yazımızı bitiyoruz. Daha fazla ne denebilir ki?

Bütün İşlemci Listelerinin Anası: Bölüm 1

İşlemci başarımı konusunda yayınlanmış binlerce dergi yazısını ve forum tartışmalarını unutun. Bütün bilmeniz gereken burada: Size 1995 yılından beri pazarda bulunan işlemciler hakkında 3300 adet deney sunuyoruz. Fakat her şeyden önce ilk bölümde sizi işlemci tarihine kısa bir yolculuğa davet ediyoruz.

OQO: Windows XP Avucunuzun İçinde

Windows XP işletim sistemiyle, OQO ne kadar küçük olursa olsun bir PDA değil. Alışık olduğunuz Windows XP’nin avucunuzun içine sığan bir bilgisayarla size sunulması ne gibi avantajlar içeriyor?

10 DVD Yazıcı: 16x ve Çift Katman – veya Hiçbiri!

Neredeyse bütün üreticiler bu yıl içerisinde 16x hızında yazabilen DVD yazıcılarını duyurdular ve biz de bunlardan 10 tanesini denedik. Ürünler arasında çok az performans farklılıkları olduğunu gördük, hızlar arasında ciddi farklar olan çift katmanlı yazma özelliğini bunun dışında tutuyoruz. Asıl fark yazıcıların 16x DVD’leri nasıl algıladıklarında; sonuçlar şaşırtıcıydı!

NVIDIA nForce4 ile PCI Epxress’e Geçiyor

AMD’nin Athlon64 ailesi için pek çok yeni ve ilginç özellik NVIDIA’nın nForce4 yongasetinde kendine yer buldu. Bu yetenekler ortaya çok ilgi çekici bir ürün çıkarmış olsa da elimize ulaşan referans anakart beklentilerimizi pek karşılayamadı.

Intel İşlemcilerin Ateşi Suyla Düşürüldü

Bilgisayarınıza bir sulu soğutma sistemi takmak kağıt üstünde akıllıca görünüyor, fakat bu işlemi yapmak gerçekten sıkıntı verici. Intel’in referans soğutucu üreticisi Sanyo Denki, daha kolay ve sorunsuz kurulumlar için bu konunun üzerine gidiyor.

Ağ Kameranızı Çöpe Atın, Onun Yerine El Kamerasını Takın

Internetin öteki ucunda biriyle konuşurken, ağ kamerasıyla (webcam) karşılaştırılınca, bir el kamerası çok daha iyi görüntü sağlar. Birkaç yazılım ve sürücü yardımıyla, el kameranızın nasıl, yüksek kaliteli görüntü sunan, başarılı bir sohbet aracına dönüşebileceğini anlatıyoruz.

NVIDIA ve ATi: Oyun Bitti

THG, NVIDIA ve ATi’nin pazara acil çıkan ürünleri konusunda bir şeyler yapmaya karar verdi. Pek çok hata içeren sürücüler ve daha değişiklik geçirecek olan kartları incelemek son kullanıcıya hiç bir şey katmıyor. Bu oyunu neden daha fazla oynamayacağımızı açıkladık.

Düşük Güç Tüketimi İçin AthlonXP’de Hızdüşürme

Düşündüğünüzden daha kolay. Bir kaç basit ayarla AthlonXP’nizi gerekli olmadığı zaman 300 MHz’ye kadar inebilen taşınabilir bilgisayar işlemcisine dönüştürebilirsiniz. Ayrıca bu yazıda geçen ve güç tüketimini düşüren ayarların neden Pentium 4’te çalışmadığını da anlatacağız.

AMD Opteron 250 Intel Xeon 3.6 GHz’ye Karşı

AMD Opteron 250 iş istasyonu alanında her geçen gün biraz daha güven kazanıyor. Fakat şimdi bir rakibi var, 2.6 GHz saat hızına ve E7525/Tumwater platforma sahip Intel’in yeni Xeo işlemcisi satışa çıktı. Acaba Intel’in bu yeni işlemcisi AMD Opteron 250’nin elindeki pazar payını alabilecek mi?

İnceleme: Asus Mypal A730

Asus Mypal A730, tümleşik dijital kamera ve 3.7" VGA-TFT ekran özelliklerini sunan ilk el bilgisayarı. Asus bu üründe işlemci olarak Intel’in yeni nesil işlemcisi PXA270’i seçmiş. Yakında piyasaya sürülecek olan bu el bilgisayarını sizin için yakından inceledik.