Hamdi Kellecioğlu Tarafından Yazılan Yazılar

NVIDIA GeForce 7800 GTX 512 Yeni Görüntü Şampiyonu

NVIDIA örtüyü kaldırdı ve gizemli gelecek nesil kartların kimliğini biraz olsun gösterdi: GeForce 7800 GTX 512. Bu yeni ürün daha fazla iç veriyolu hızı, daha yüksek bellek kapasitesi ve bir de saat hızı sürprizi getiriyor. Devasa dört ısı borulu soğutucusuyla bu kart NVIDIA’yı tekrar görüntü başarımı tahtına oturtuyor – tam da yılbaşı alış veriş sezonuna yaklaşırken.

Devrim mi? İlk LumiLED LCD Ekran

Son geliştirme aşamasında harcanan aylardan sonra, NEC piyasada bulunan ilk LED arka aydınlatmalı ekranı çıkardı: NEC MultiSync LCD2180WG-LED-BK. Fiyatı herkesin hoşuna gitmeyebilir ancak LumiLED teknolojisi LCD ekranların evriminde önemli bir aşama olarak gösteriliyor.

Pentium, Mentium – İşlemci İsimlerini Çözmek

Artık gigahertz isimlendirmesi yerine model isimleri kullanılmaya başlandı ancak hala öğrenecek çok şeyimiz var. Intel’in yeni nesil işlemcileri sadece daha fazla yeni model getirmekle kalmayacak aynı zamanda çorbaya dönen bir numaralandırma sistemini de karşımıza getirecek.

ATI, X1000 İle Vaat Edilen Topraklarda

ATI en sonunda X1000 ailesi kartlarını duyurdu, deneylerimizden göreceğiniz gibi kesinlikle hayal kırıklığına uğramayacaksınız. Şimdiki sorun ise bu kartlardan birini ne zaman satın alabileceğiniz.

Intel’in 65 nm Pentium 4’üne Kısa Bir Bakış

Cedar Mill çekirdeğinin duyurulmasından bu yana aylar geçti ve THG bu örneklerden birine ulaşmayı başardı (bu örnek Intel tarafından gönderilmedi). İlk incelemelerimize göre bu yeni nesil Pentium 4 işlemciler, tek çekirdekli Prescott’ların yaşadığı ısınma sorunlarına bir çözüm getirecekler.

Turion 64 Nedir Ne Değildir? Bölüm II

Önceki yazımızda Turion 64’ün teknik özelliklerini incelemiştik ancak bu aygıtlar gerçek hayatta nasıl çalışıyor? Bölüm II’de üzerinde bu işlemcilerin bulunduğu MSI Megabook M635 ile Intel’in Celeron Taşınabilir Teknolojisini kullanan Gigabyte W511A dizüstünü karşılaştırdık.

Turion 64 Nedir Ne Değildir?

AMD’nin ve iş ortaklarının tutkusu Turion 64 ile Intel’in Centrino platformuna her konuda rakip olabilecek taşınabilir bir platform yaratmak. Turion 64’ün ne sunduğuna ve Intel’in taşınabilir demir perdesine nasıl direneceğini inceledik.

Cebinizdeki Windows

Bart PE Builder yazılımı sayesinde Windows XP, USB diskinize girecek kadar küçültülebiliyor. USB diskinizi acil kurtarma amaçlı kullanmanın dışında, internet tarayıcısı, CD yazma yazılımı ve pek çok işe yarar programı çalıştırmak için de kullanabiliyorsunuz.

Sabit Diskli Video Oynatıcılar Yaygınlaşmaya Başladı

Şu ana kadar DivX destekli DVD oynatıcılar oturma odaları için gürültülü bilgisayarlara karşı iyi bir seçenekti. Artık sabit diskli çokluortam kutuları (multimedia box) pazara çıktı. Yüzlerce gigabyte video depolayabiliyor ve bunları doğrudan sabit disklerinden oynatabiliyorlar ve yine de bir kitaptan daha büyük değiller.

Windows XP x64, Sözler ve Gerçekler

Her ne kadar satış perakende kanallarına sunulmadıysa da Windows XP x64 meraklı kullanıcıları cezp ediyor. Bu işletim sisteminin artılarının, eksilerini ve eski Windows XP’ye göre 32 bit uygulamaları nasıl çalıştırdığını ele aldık.

Windows İçin Casus Yazılımlardan Kurtulma Araçları

Casus yazılımlar internetin başımıza sardığı yeni bir belası. Bunlardan kurtulmak için çeşitli araçlar mevcut fakat bunların hiç bulaşmamasını sağlamak daha iyi bir çözüm değil mi? Sizi bu dertten kurtarmak konusunda iddialı ancak pahalı olmayan birkaç yazılımı inceledik.

Ucuz ve Özel Anakartlar Yol Ayrımında

Bazen tek bir üretici bile her biri istediğiniz işlemciyi çalıştırabilecek çok geniş bir anakart yelpazesi sunabiliyor. Sonuç olarak kullanıcı bir soruyla karşı karşıya kalıyor: özel (premium) anakartlar için daha fazla para vermeye değer mi? Bu sorunun cevabını bulabilmek için MSI’ın ucuz anakartlarıyla yüksek seviye anakartlarını karşılaştırdık.

İnternet Tarayıcıları “Pazar Payı” Verileri Güvenilir mi?

Firefox’un bu kadar çok popülerlik kazanmasının yarattığı sarsıntı internet sayfası geliştiricileri dünyasını yeniden şekillendiriyor – bu sarsıntı internet kullanım istatistiklerinin doğruluğuyla birebir bağlantılı. Bu gelişme internet kullanım izleme ve raporlama araçlarının geleceği açısından son derece önemli.

Çift Çekirdek, Düşük Fiyat: Athlon 64 X2 3800+

AMD’nin çift çekirdekli işlemcileri tanıtırken sadece bir tane eksiği vardı: çok pahalı olmaları. Fakat artık, fiyatı sayesinde bu işlemciyi satın almayı düşünenleri sevindirecek, yeni giriş seviyesi bir model var. Yeni Athlon 64 X2 3800+ işlemciye bir göz attık ve bütün X2 ailesini karşılaştırdı.

Athlon 64 FX 3.0 GHz’ye Hızaşırtıldı

AMD bu yılın sonuna doğru Athlon 64 FX-59’u çıkardığında bizi neler bekleyecek? Bunu öğrenmek için FX-57’yi 3.0 GHz’ye hızaşırttık. Ayrıca AMD’nin yeni Soket M2 mimarisi de yavaş yavaş kendini belli etmeye başladı.