Hamdi Kellecioğlu Tarafından Yazılan Yazılar

19" LCD Ekranlar: Bahar 2006 Koleksiyonu

Piyasada bulunan en iyi LCD ekranları topladık ve hemen söyleyelim ki kesinlikle hayal kırıklığına uğramadık. Ancak bir ekranın piyasada tutulup tutulmayacağını daha çok kullanım şekli (ofis, oyun veya görüntü tasarım) belirliyor.

Bellek Ormanında Kaybolmayın!

Yeni yazılımlar bellek ihtiyacını gün geçtikçe daha da yükseklere iterken belleğinizi yükseltmek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Bellek üreticilerinin doğru ürünü almanıza yardımcı olmak açısından ne gibi hizmetler sunduğunu inceledik.

Pentium EE 3.73 GHz, NetBurst Sınırlarını Zorluyor

Intel IDF’ten beri yeni nesil masaüstü işlemcisi Conroe hakkında konuşuyor. Ancak bu işlemciyi heyecanla beklerken Intel, geçtiğimiz günlerde Netburst mimarisini temel alarak ürettiği 3.73 GHz saat hızına sahip Pentium Extreme Edition işlemcisini duyurdu. Bakalım Extreme Edition 965 başarım tacını Athlon 64 FX-60’ın elinden alabilecek mi?

Monster Tyrannosaurus ND521N20S6

Özellikle kablosuz internetin yaygınlaşması ve başarımlarının masaüstleriyle rekabet edebilir hale gelmesi sayesinde herkesin gönlünde kendine göre bir taşınabilir bilgisayar yatmaya başladı. Talepte artışın olmasıyla birlikte bilindik markalar arasındaki yarışmaya nispeten ucuz fakat başarımından hiçbir şey kaybetmeyen yerel markalar da katıldı.

Google: Bir İnternet Efsanesi

Endüstri çağını geride bırakıp bilişim çağını yaşamaya başladığımız bu günlerde artık eski başarı hikayelerinin de yavaş yavaş değiştiğini görüyoruz. Günlük hayatımızı değiştiren dev firmaların doğuşu artık onlarca yıl sürmüyor.

ATI ve Nvidia’nın Duyuruları Aynı Güne Denk Geldi

Nvidia, yüksek seviye kullanıcılar için GeForce 7900GTX ve 7900GT, orta seviye kullanıcılar için 7600GT ekran kartlarını duyurarak çiftenin iki namlusunu birden ateşliyor. ATI’nin hızlı cevabı ise R520’nin budanmış ve daha ucuz sürümü Radeon X1800GTO ile geldi.

AMD’nin Soket AM2 Platformuna Bir Bakış

Her ne kadar DDR2 destekli Athlon 64 platformu hazır ve çalışıyor olsa da AMD bu platformu 6 Haziran’a kadar bekletecek. Aslında sadece pazarlama amaçlı bir karar olmasına rağmen ufak tefek geliştirmelerin de yapılacağını düşünmek yanlış olmaz.

Shuttle XPC SN95G5

Masaüstü sistemlerin taşınabilir sistemler karşısında gittikçe gerilediği şu günlerde Shuttle farklı bir yaklaşımla masaüstlerine hayat veriyor.

WD1500AD Raptor Başarım Liderliğini Zorluyor

Yeni 10,000 RPM Raptor sürücüsüyle, Western Digital teknolojisini geliştiriyor, kapasitesini 150 GB’ye çıkarıyor ve saydam kapak seçeneğini getiriyor. Tek sürücülü rakiplerini kolayca yenen bu disk acaba 7200 RPM diskli RAID 0 yapılandırmasıyla baş edebiliyor mu?

ABIT’te Neler Oluyor?

Uzun yıllardır bilgisayar donanımı alanında çalışan ve özellikle hızaşırtma konusunda başarılı ürünleriyle bilgisayar meraklılarının gönlünde taht kuran ABIT’in üzerinde son zamanlarda kara bulutlar dolaşıyordu.

GeForce 7800GS: AGP Daha Ölmedi

Yeni nesil bir ekran kartı almak, AGP destekli sisteminizden vazgeçip PCIe destekleyen bir anakart almak anlamına geliyorsa artık bir seçeneğiniz daha var. NVIDIA, AGP’nin ölmesine henüz izin vermedi ve GeForce 7800GS’nin tanıtmasıyla eski anakartını kullanmak isteyenlere yeni bir AGP ekran kartına geçme imkanı sundu.

A’dan Z’ye BIOS

Gizli güç özelliklerini açın, sisteminiz daha hızlı açılsın, belleğinizi ve işlemcinizi hızlandırın, yongasetinize ince ayar çekin, kullanılmayan işlevleri iptal edin… Gizli BIOS ayarları Windows XP’nizi daha iyi, daha hızlı ve daha güvenilir hale getirebilir.

ATI Radeon X1900 Rekabeti Kızıştırdı

Kasım ayında NVIDIA, ATI’yi tahtından indiren vuruşunu yapmıştı. Şimdi ise sıra, 384 milyon transistör ve 48 noktacık işhattıyla (pixel pipeline) ATI’nin X1900 serisinde. Sonuç olarak ATI şu anda hem tekli hem de ikili ekran kartı alanında altın kemeri elinde tutuyor.

En Güçlü Süper Bilgisayar

Ara sıra falanca firma dünyanın en hızlı bilgisayarını yaptı, saniyede şu kadar veri işleyebiliyor gibi haberlerle karşılaşırız. Genelde ilgi çekme amaçlı olan bu tür haberlerin unuttuğu çok önemli bir gerçek var. Aslında dünyanın en güçlü süper bilgisayarı kimseye ait değil. Nasıl mı oluyor? Okumaya devam edin.

Üç Çekirdek İki Çekirdekten İyi mi?

Pek çok kişi çoklu çekirdekli işlemcilerin çiftler halinde yani ikili, dörtlü ya da sekizli şeklinde takılması gerektiğini düşünür. Peki ya çift çekirdekli ve tek çekirdekli işlemcileri karıştırırsak ne olur?

Fanlardan Kurtulun, 30 Litre Yağ Kullanın

Bir bilgisayar kasasını sızdırmayacak şekilde yalıtıp, fanları çıkardıktan sonra içine 30 litre yağ koyarsanız ne olur? Tamamen sessiz ve serin bir bilgisayara sahip olursunuz. Eğer bize inanmıyorsanız yağın içine batmış AMD Athlon 64 FX-55 işlemcili ve GeForce 6800 Ultra ekran kartlı kasamıza bir göz atın.

Bütün İşlemci Listelerinin Anası 2005/2006

Tom’s Hardware Guide 3800 MHz hız aralığına sahip 77 adet işlemciyi karşılaştırıyor. Aynı zamanda bir önce yayınladığımız işlemci listesinden beri ne gibi değişiklikler oldu ve bu değişikliklerin sağladığı başarım artışları nasıl gibi sorulara cevaplar arıyoruz.