Hamdi Kellecioğlu Tarafından Yazılan Yazılar

2006’nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 2

Yılsonlarında adettendir; o yılın en’leri bir araya toplanır ve hatırlatma amaçlı bir özet geçilir. Biz de 2006 yılı boyunca donanım endüstrisi üzerinde büyük etki yaratmış ürünleri ve olayları bu yazıda bir araya getirmeye çalıştık.

2006’nın En Önemli Donanım Olayları: Bölüm 1

Yılsonlarında adettendir; o yılın en’leri bir araya toplanır ve hatırlatma amaçlı bir özet geçilir. Biz de 2006 yılı boyunca donanım endüstrisi üzerinde büyük etki yaratmış ürünleri ve olayları bu yazıda bir araya getirmeye çalıştık.

Daha Azla Daha Çoğunu Sunan Sabit Diskler

Samsung ve Hitachi tarafından sunulan sabit diskler daha iyisi için daha fazla para harcamanız gerekmediğini gösteriyor. Hitachi gerçekten düşük bir fiyatla 160 GB kapasite sunarken Samsung da 400 GB’lik devini ortaya çıkarıyor.

AMD’nin 4×4 Platformu Ve Athlon 64 FX-70

Bir alana bir bedava! AMD henüz dört çekirdekli işlemci sunamadığından Intel’in Core 2 Quad tehlikesine karşı koyabilmek için "4×4" platformunu tanıttı: Soket 1207 ve bir çift Athlon 64 FX-70 işlemci iyi iş çıkarıyor fakat hala Intel’in Core başarısını gösteremiyorlar – en azından şimdilik.

AMD, 2007’de Liderliği Hedefliyor

AMD, geçtiğimiz günlerde bir işlemciye dört çekirdek sığdıran gerçek dört çekirdekli işlemcisini tanıttı. Duyuru sırasında çok az ayrıntıya yer verildi fakat bulmacanın parçaları yerine oturuyor ve AMD’nin 2007 ortalarına doğru Intel’i sarsacağı anlaşılıyor, en azından mavi takım 45 nm yongalarını duyuruna kadar.

AMD 4×4 Platformu Quad FX’i Çıkardı

AMD bugün "4×4" olarak bilinen dört çekirdekli platformunu duyurdu. AMD’nin ileri seviye pazara yönelik olarak çıkardığı Quad FX olarak da adlandırılan bu platform beklendiği gibi Intel’in Core 2 Quad işlemcilerine rakip oluyor fakat liderlik koltuğunu ele geçiremiyor. Bütün artıları ve eksileriyle daha çok bir iş istasyonu platformu görünümü çiziyor.

Direct3D 10 Hakkında Her Şey

Nvidia GeForce 8 serisi ekran kartlarının çıkışı yeni nesil grafikleri de müjdeliyor. Grafik üreticilerinin DirectX 10 donanımlarla neler yapabileceklerine bir bakalım.

GeForce 8800: DX10 Patlaması Geliyor!

Nvidia, DX10’la Microsoft’un bu standardı geliştirmeye başlamasından beri yakından ilgileniyor. En sonunda G80 veya diğer adıyla GeForce 8800GTX karşımızda. Birleşik DX10 tarayıcıları hiç bu kadar güzel görünmemişti!

En Korkunç Kâbusunuz: Kötü Niyetli Yazılımlar

Casus yazılımlar ve rahatsız edici reklâmlar, eskiden interneti kaosa ve karmaşaya sürükleyen kurtçuklardan ve virüslerden daha yaygın, daha sinsi hale geldiler. Artık bir çeşit yazılımsal koruması olmayan herhangi bir internet kullanıcısının güvende olduğu söylenemez.