Çağıl Duman Tarafından Yazılan Yazılar

Half Life 2

Bunu okuyunca oyun çubuğunuz (ve görüntü kartınız) yaşam bulacak, tir tir titreyecek! Levyenin soğuk çeliğini avucumuzda son hissettiğimizden beri altı yıl geçti ve biz de son yengeçkafa (headcrab) ölene, son Combine askeri zıbarana kadar neler hissettiğimizi açıklamayacağız!

Keselere bereket gelecek mi ?

Paranın kölesi olanlara yeni tanrılarını, kalpazanlara yeni işlerini gösteriyoruz. Fazla söze gerek yok. İncelemek istedik ama baktık haddimize düşmüyor, bizler de resimlerini yayınlıyoruz. İşte size YTL ve YKr’nin şekli, şemali, Atatürk’ü… Herkesin cüzdanında bol bol bulunması dileğiyle.

VGA Listesi IV AGP Görüntü Kartları

Yeniden yılın aynı dönemine geldik ve THG’nin geleneksel yıllık VGA Listeleri’nin dördüncüsünü yayınlıyoruz. Bu yıl sadece birkaç yeni model çıkmasına karşın, ATi’nin ve NVIDIA’nın kartları başarım sıçramalarıyla heyecan yaratmayı başardılar. Bu yılın VGA listeleri 10 adet oyun, üç ayrı çözünürlük ve kalitedeki başarım deneylerini içeriyor. ATi, NVIDIA, S3 ve XG’ya ait 35 değişik AGP görüntü kartı listelerimizde üst sıralara yükselme yarışında.

4 Sayısal Kamera, 6 Milyon Nokta

Kodak, Fuji ve Olympus’tan dört sayısal kamera 6 milyon nokta çözünürlük sunuyor, ama bu yalnızca bir başlangıç. Optik kalite, renk sunumu, değişken karşıtlık ve diğer özellikler açısından hangi ürün dersini çalışmış, hangisi sınıfta kalıyor ? THG ayrıntılara iniyor.

Intel’in HD Audio PC Ses Tutkusu

Intel’in yakın zamanda piyasa sürdüğü Grantsdale ve Alderwood yongasetleri PC ses kalitesini güneyköprüsündeki HD Audio teknolojisini kullanarak artıracak özellikler barındırıyor. Kağıt üstünde özellikler iyi gözüküyor. Peki bu yongasetlerindeki tümleşik ses oyuncuları ve ev-sineması sistemleri sahiplerini tatmin edecek düzeyde mi?

Sekiz Yeni Orta-Boy Kasa Beklentileri Karşılıyor mu?

Kasa üreticileri ürünlerine katma değer artışı sağlamanın yolunun sayısal denetim panelleri ve işlevsellik artışından geçtiğini düşünüyorlar. Bunun yanında THG’nin incelemeleri pazara sunulan bu yeni sekiz ürün arasında oldukça kalite farkı bulunduğunu ortaya koyuyor.

NVIDIA GeForce 6600 GT Elimize Ulaştı

NV43 mimarisi ve PCI Express özellikleriyle ilgili söylentilerden yaklaşık bir ay sonra, NVIDIA basın ve inceleme topluluklarına yönelik örnek GeForce 6600 kartlarını gönderdi. THG’nin ölçüm deneyleri bu kartın başarım düzeyinin kağıt üzerindeki değerlerle ne derece uyuştuğunu gözler önüne seriyor.

A4Tech Media Desktop ve Fare Kabloyu Kesti

Tayvan’dan A4Tech kablosuz aygıtlarıyla ortalığı karıştırdı. Bizler de markanın programlanabilir MediaWEB Desktop, Office 8K çokluortam fare ve kablosuz dizüstü bilgisayar faresi ürünlerine bir göz attık.

NVIDIA İkiz Grafik Çözümüyle SLI Ormanında Gezintiye Çıkıyor

NVIDIA GeForce 6800 grafik eğlencenizi ikiye katlıyor. SLI (Scalable Link Interface, Ölçeklenebilir Bağlantı Arayüzü) özelliği sayesinde, iki adet x16 PCI Express yuva ve iki adet GeForce 6800 kart kullanarak, iki görüntü kartının görüntü işleme gücünden aynı anda yararlanabiliyorsunuz. Evet, Alienware zaten ikili-grafik (dual-graphics) kumarında elini açmıştı, bunun yanında NVIDIA burada farklı bir taktik uyguluyor.

Fanlardan Kaynaklanan Gürültü Kirliliğiyle Başetmek

Bilgisayar fanları çok gürültülüler ama fan denetleyicileri bu konuda işe yarayabilir. Bunun yanı sıra denetleyicilerin hepsi iddia ettikleri kadar başarılı değiller. Biz de hangisinin yeterli, hangisinin yetersiz olduğunu görebilmek için 15 belli başlı ürünü inceledik.

Intel Geleceğe İlişkin Yaklaşımını 775 ile Belli Etti

Intel’in yeni işlemciler dünyasına hoşgeldiniz. Günümüzün tartışmasız en ihtiraslı işlemci ve yongaseti mimarisi Intel 775, dokuz adet işlemci içeriyor. Ses, görüntü teknolojisi, veri depolama ve diğer uygulamalar alanında gelişmiş özelliklerle Intel, "sayısal ev dünyasının" temel direği olma yolunda önemli bir adım atıyor. Bunun yanında THG’nin gerçek-ve-denenmiş ölçümleri, çok milyon dolarlık tanıtım ve reklam dünyasının ortasında, hızaşırtmacılar (overclockers), oyun severler ve bilgisayar meraklıları için gerçeklere dair kısa bir bakış sağlıyor.

Hızlanmak mı Yoksa Acele Etmek mi Önemli?

Forumlarda en çok tartışılan konuların başında gelen kaliteli bellek birimlerini masaya yatırdık. Ülkemizde bulunan başlıca bellek markalarını gecikme zamanları ve veriyolu hızları bakımından değerlendirdik.