Çağıl Duman Tarafından Yazılan Yazılar

Nvidia GeForce 7800 GTX Grafik İşlemci

Nvidia’nın en yeni grafik işlemcisi başarımıyla zirveyi sahiplenmiş görünüyor, en azından önümüzdeki birkaç haftalığına. İyi haber ise ürünün satışına başlanmış olması.

24 İşhattının gücü! NVIDIA 7800 GTX

Önemli miktarda beygir gücüne hazır mısınız? Grafik endüstrisi bir birinin, bir diğerinin öne geçtiği satranç karşılaşması gibi. Zirvedeki tahta oturma sırası şimdi NVIDIA’ya geldi ve "Yaşasın kral!" diye bağırmanın tam sırası.

19" LCD’leri Silkeledik

LCD üreticileri 19" ekranlarının 17"ler kadar iddialı olduğunu belirtiyorlar. Ancak bizim deneylerimiz büyüklüğün her zaman çok şey sunmadığını gösteriyor. Elimizdeki BenQ, NEC, Philips ve Xerox’ 19"lerin en iyilerini, oyun ve film tutkunlarının bakış açısıyla değerlendirdik.

Kendin Yap Sulu Soğutma 101

Sulu soğutma olayında yeni misiniz? Size bunun zor yapılır veya tehlikeli bir şey olmadığını göstereceğiz – hem oldukça havalı duracağı da kesin.

Çok çekirdeklilerin düellosu: Intel ve AMD Gelecek İçin Çarpışıyor – Bölüm 1

Intel ve AMD işlemcilerinin başarımını bir sonraki aşamaya taşıyabilmek için ayrı yollar izliyorlar. İki parçalı bu yazımızın birinci bölümünde kuruluşların yeni gelen çok çekirdekli ürünler konusunda hangi yolu izlediklerini irdeleyeceğiz. Aynı zamanda Hyperthread teknolojisinin artı ve eksilerini, çok çekirdekli işleyişle ilişkisini de gözden geçireceğiz.

Güç Gösterisi: Yüksek Başarımlı Güç Kaynakları

Yeni kuşak işlemci, ekran kartı gibi bileşenlerin hepsi son derece yüksek başarımlı. Elbette daha çok başarım daha çok güç gerektiriyor ve yeni "lüks" bilgisayarlar gerçekten "kaslı" güç kaynakları gerektiriyorlar. Seçim yapmak ise o kadar kolay değil – etikette yazan gücü verebiliyor mu, bilgisayarımı sorunsuz çalıştırabilecek mi ve hatta yangın çıkarma tehlikesi var mı? Peki, çalışma verimliliği nasıl? Elbette, sizin THG’niz tüm bunların yanıtlarını aradı ve buldu.

Nvidia GeForce 6200 TurboCache: İsmi Hızlı, Kendisi Yavaş

Nvidia’nın yeni hesaplı grafik çözümü TurboCache ile geliyor – isminin aksine aslında bellek erişimi yavaşlatılmış. Yeni GeForce’u Ati ve Nvidia’dan giriş düzeyi kartlarıyla, hatta Intel’in tümleşik GMA900 grafik çözümü ve eski kurt GeForce PCX 5750 ile kıyasladık.

MicroATX’leri Kasalamak

Kule kasalı bilgisayarınızın gereğinden fazla yer kaplamasından bıktınız; ama küçük bilgisayarların sunduğundan daha fazlasını mı istiyorsunuz? Elimizde kule ile küçük arasında boyuta sahip, incelenmeyi bekleyen sekiz adet MicroATX kasa var.

Gigabyte’tan 3D1: İki motor birden daha mı iyi?

Gigabyte tüketici sınıfı bir 3B ekran kartına iki adet NVIDIA grafik işlemci yerleştirerek, çift çekirdekli kart üreten ilk üretici. Tasarımı kıydık, kestik, biçtik ve alışılageldik SLI çözümleriyle kıyaslamak üzere ölçüm deneyleri yaptık.

R480 ve R430: ATI’den PCIe Güz Güzelleri

ATI son PCI Express ürün ailesine yeni üyeler kazandırıyor. Yeni Radeon X850 XT PE, XT, Pro ve Radeon X800 XL, X800 ürünleriyle mal darboğazları artık tarih oluyor: Bilgisayar tutkunları için iyi haber!

NVIDIA’nın Çifte Grafik Canavarı: SLI pazara giriyor

PCIe grafik, aynı anakarta çift ekran kartı ve 64-bit’in gücü: NVIDIA nForce 4 yongaseti Asus ve MSI’ın iki anakartıyla bu yapılanmaya olanak sağlıyor. Bizim farklı yapılandırmalarla yaptığımız ölçüm deneylerimiz SLI’nin gücünü, başarım sıçramasını ve teklediği yerleri gözler önüne seriyor.

SLI Geliyor: PCI Express’i İncelemenin Tam Sırası

Intel yeni PCI Express görüntüye güveniyor, peki bu ne açıdan iyi? ATI ve NVIDIA kartlar bulduk ve olabilecek tüm PCIe kiplerinde deneyler yaptık. Bu yaşamsal bir soruya yanıt vermemizi sağladı: SLI yapılanması için ne kadar PCIe veriyolu genişliği gerekiyor?

NVIDIA GeForce 6600 GT: AGP Unutulmadı

GeForce 6600 GT’nin PCI Express olarak tanıtımından daha iki ay bile geçmeden, NVIDIA şimdilerde yeni bir AGP sürümünü de tanıttı. Aynı çizim yongası kullanılıyor ve AGP bağlantısı HSI köprü yongası üzerinden yapılıyor. Peki bu bileşim iyi işliyor mu?

THG Ekran Kartı Satın Alma Kılavuzu

THG Ekran Kartı Satın Alma Kılavuzu yeni ekran kartı almak isteyenler için hazırlanmıştır. Yeni başlayanlara doğru işlev ve özellikteki, doğru modeli seçmek için yardımcı olurken, yeni teknolojileri ve özellikleri de açıkladık.