Çağıl Duman Tarafından Yazılan Yazılar

Analiz: Dar Sermaye ile Çılgın AMD 5.0 Geliyor

Geçtiğimiz birkaç haftadır ister eski, ister şu an çalışanlar, ister iş yaptığı kuruluşlar olsun AMD evreniyle bir biçim ilişkisi bulunan birçok tarafla görüştük, gelişmeleri izledik. Bu yazımızda yeni işten çıkarmaların, gelir düşüşünün ve içilen acı ilaçların, kesilen parmakların nedenini AMD’nin ticari kültüründe arayacağız.

Shuttle’ın Yeni Ufaklığı KPC

İşiniz donanım incelemekse teknolojide son nokta ürünlere yapışıp kalma tehlikesi her zaman vardır. Her gün dünyadaki en yeni doğnanımlara göz atıyoruz ve genelde "en yeni" demek daha güçlü, daha hızlı ve daha güce aç donanım anlamına geliyor.Bunun yanında herkesin en hızlı en güçlü donanım peşinde koştuğu da söylenemez. Daha oyunlara bir kere bile elini sürmemiş, bilgisayarında bir kere bile video düzenlememiş yığınla insan var. Kullanıcıların çoğu bilgisayarı belge hazırlamak, internette gezmek, biraz müzik ve birkaç fotoğrafa göz atmak için kullanıyor. Bu tür kişilerin çift ekran kartlı, dört çekirdekli, RAID’li, bellek zengini canavarları kullanması, tüfekle sinek avına çıkmaları kadar anlamsız.

Tom’un Son Nokta Bellek (RAM) Hızı Deneyleri

Bellek üreticileri uç nokta ürünlerini pazarlamak konusunda yetenekliler: Çoğu bilgisayar tutkunu için DDR3-2000 hızları Intel P35, X38, X48 veya yeni Nvidia 7 dizisi Intel destekli yongasetleri için teknolojinin doruk noktası. Peki bu ürünler gerçekten önemliler mi? Orta düzey DDR2 bellekler akla zarar derecede ucuzlamışken – 2 GB DDR2-800 DIMM yaklaşık 80 USD – 1600 MHz DDR3 neredeyse beş katı fiyata raflarda alıcı bekliyor ve iki katı bile hızlı değil. Aslında çoğunluk kullanıcı için orta düzey ve uç nokta ürünler arasındaki başarım farkı neredeyse önemsiz.

B3 Aşamalı AMD Phenom’a İlk Bakış

AMD için ne de yavan bir yıldı. Dört çekirdekli, paylaşımlı L3 önbellekli ve etkin hız ayarlı, dillere destan Phenom işlemcisi bilişim yelkenlerini dolu dolu şişirecekti. Ne mi oldu? Hem ürün altı ay geç tanıtılabildi, hem de kusurlu yapısı nedeniyle tanıtılmasa daha iyiydi. AMD’nin bugün pazara sunabildiği en büyük hız halen 2.4 GHz.

AMD Phenom Üç Çekirdek

2007 AMD için pek de uğurlu bir yıl sayılmaz. Kuruluş kendi dört çekirdekli (core) Phenom’larının, 6 ay önce hem başarım hem güç tüketimi açısından öne geçen, Intel’in başarılı Core 2 kuşak ürünleriyle başedebileceğini ummuştu (Bu yalnızca bu kuşak ürünler için, AMD orta düzey ürünlerde rekabet gücünü hep korudu). Ne yazık ki Phenom’un dört çekirdek işlemlerinde can sıkıcı bir kusur bulundu, her ne kadar bu masaüstü kullanıcılarını etkilemiyecek olsa da, yeni ürünün izlenimi bir anda zedelendi. Ürünün altı ay geç sunulması ve yine de Intel’i zorlayacak hızlara ulaşamamış olması da cabası.

Ortaya Karışık RAID Çek Usta, Diski Bol Olsun

RAID dizileri basit gibi görünürler, ancak yapılandırmanın türüne göre donanım ve ayarlar sistem yöneticilerinin kafasını oldukça kurcalayabilir. Veri depolama uzmanlarının genellikle sözbirliği ettiği tek bir konu vardır: RAID dizisi oluşturacak sabit diskler, özel yazılımları da (firmware) dahil, özdeş olmalıdırlar. Karmaşık sistemlere sahip büyük kuruluşlar için türdeş donanım kullanmak genellikle en iyi seçimdir, çünkü her üretici donanımını sonuna kadar sınamıştır ve beklendiği gibi çalışmasını garanti etmiştir. Bunun yanında küçük ve orta büyüklükteki işletmeler genellikle eldeki donanımı değerlendirebileceği, gerektikçe geliştirilen, ekonomik bir veri depolama çözümüne yönelecektir. Elde bulunan disklerle yenileri birbirine katıştırmak mantıklı görünmektedir ve yazımız tam da bu konu üzerinedir.

Korsanlık Tarihinde En Büyük Onbeş

70’lerin sonu 80’lerin başında, bilgisayarların tarihte ilk kez "Kişisel Bilgisayar" sayılabileceği kadar küçülüp evlere girebilmesi dönemin toplumunu derinden etkiledi. Kişisel bilgisayar (personal computer, PC) kullanıcılarının sayısı hızla artarken, topluluk içerisinde farklı bir çizgi belirmeye başladı: Korsanlar (hackers).

Yeni başlayanlar için BIOS

BIOS’unuza nasıl ince ayar yapacağınızı veya hızaşırtma uygulayacağınızı pek kestiremiyor musunuz? İşte size sık kullanılan bir ASUS anakart üzerinde adım adım BIOS ayarları.

17" LCD’ler Öldü Mü?

17" LCD ekranlar öldüler de gömdük mü? Daha kurutulup duvara asılmadıkları kesin, 17" üreticileri tümüyle yeni işlevler barındıran, göze daha hoş gelen ürünler tasarlamayı sürdürüyorlar. Aynı zamanda 19" ekran fiyatlarındaki düşüş de sürüyor.

NEC ve LaCie Uzman LCD Pazarında Başı Çekiyorlar

Sizden gelen birçok isteğin ardından uzman sınıfı ekran çözümlerini sizin için inceledik – dört adet yüksek çözünürlüklü ekran. Menülerinde iki adet özel ayar düzeneği her işbilir fotograf rötuş sanatçısı için bulunmaz bir nimet. LCD’ye geçmeye hazır mısınız?

AMD’ye karşı Intel – Dönüm Noktası Bir Dava Mı?

AMD, Intel’e savaş açtı; kuruluş Intel’in tekel gücüne dayanarak AMD’nin bazı pazarlara girmesini engellediğini ve mahkeme sürecinde de bu gücünü kullanmaktan çekinmeyeceğini iddia ediyor. Yargı sürecine ilişkin belli bir sonuca varmak için oldukça erken olmasına karşın, THG’nin kendi araştırması AMD’nin elinde Intel’in başına bela olabilecek kadar dava konusu bulunduğunu gösteriyor.

VGA Listeleri VII: Yaz 2005 AGP Güncellemesi

Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hala AGP yuvalı anakartları kullanıyorlar. Biz de VGA Listelerinin en yenisinde, eski ve yeni AGP kartların en son oyunlarda ne kadar başarım verebildiğini karşılaştırdık. Yedi ayrı uygulamada, üçer farklı çözünürlük ve ikişer farklı kalite ayarında ölçümler yaptık. İşte sonuçlar…

Size en uygun 19" LCD Ekran Hangisi?

Pazara güçlü giren, en iyi 19" LCD ekranları sizin için inceledik. 8’den 25 ms’ye değişen değerlere sahip ürünlerin iddialı oldukları noktaları ortaya koyduk. İster Photoshop, işyeri uygulamaları, ister DVD izlemek için olsun uygun olanı seçmeniz önemli – oyun konusunu da unutmadık elbette.

VGA Listeleri VI: Yaz 2005 PCI Express Güncellemesi

Son VGA Listeleri’nde Intel’in tümleşik GMA900/i915G’si ve üç adet SLI kart da bulunan 33 farklı grafik çözümünü inceliyoruz. Deney düzeneği olarak yedi adet uygulama, üç ayrı çözünürlük ve oyun başına iki farklı kalite seçeneği kullanıyoruz.

8ms 19" LCD’ler: Oyun için Hız, Peki Ne karşılığında?

Üreticiler 19" ekranlar için hızla 12 ms’den 8 ms’ye geçiyorlar. Ancak daha önce 17"lerde de yaşanan bu gelişmnin renk yaratımında ve görme açılarında oldukça büyük kayıplara neden olduğunu anımsatalım. Bu durum 19" modeller için de geçerli olacak mı? Haydi bir göz atalım.

THG olarak F1’deyiz

İnanması güç olsa da, inceleme veya ölçümlerden başka bir teknoloji başlığını konu ederek yine de heyecan yaratabiliyoruz. Bu fırsat AMD bizi Formula 1 (F1) yarışının sahne arkasına davet ettiğinde ayağımıza kadar gelmiş oldu – araba ve teknoloji tutkunları için en "uç nokta" festival olan F1’deyiz.