Çağıl Duman Tarafından Yazılan Yazılar

Silicon Xtal Corporation’dan “SexBox”

Marka tescillerini izleyen bir grup, San Jose, California merkezli entegre devre üreticisi Silicon Xtal Corporation adlı kuruluşun “SexBox” isimli bir ürünü Amerikan Patent Dairesi’ne tescil ettirdiğini belirlediler.

İlerisoğutmalı Kuantum Hesaplama Geliyor: D-Wave Orion

Kuantum mekaniği temel düzeyde doğanın nasıl işlediğiyle ilgilenen bir bilim dalı. Doğanın temel parçacık etkisi (quantum) niteliklerini kullanan bir bilgisayar tasarlamak için nanometre ölçüsüne inmeye gerek yok; her şeyi yeterince soğutarak gerekli kuantum etkilerini elde edebilmek mümkün. İşte bu nedenle D-Wave Orion sistemlerin boş uzaydan bile 250 kez soğuk olması gerekiyor.

Dünyanın İlk 65W Dört Çekirdekli Masaüstü İşlemcisi

Başarım sözkonusu olduğunda AMD rakibi Intel’in gerisinde kalıyor, ancak oyun tutkunları dışında başarıma takan pek de kalmadı. Enerji fiyatlarının sürekli yükseldiği günümüzde AMD’nin eli oldukça güçlendi: Dünyanın ısıl tasarım olarak 65 W (TDP) tüketen ilk dört çekirdekli işlemcisi tanıtıldı. Karşılaştırmak gerekirse AMD’nin 65 nm’sine karşılık 45 nm süreçle üretilen Intel’in en az güç tüketen dört çekirdekli tasarımı 95 W’ın (TDP) altına düşmüyor.

Memoright SSD: Mekanik disklerin Sonu Mu?

Altı ay önce Western Digital’in yeni VelociRaptor diskleri gelene kadar masaüstüler için en hızlı disk olma özelliğini koruyan Mtron Flash SSD’ye (Katı Durum Disk, Solid State Drive) gözatmıştık. VelociRaptor bildiğimiz mekanik bir disk olarak transistör tabanlı ürünlerin kısa erişim sürelerine ulaşamasa da çoğunluk uygulama için en mantklı çözümü oluşturuyor ve SSD fiyatının bir kısmı kadar paraya 10 katı kapasite sunabiliyor. Diğer yandan bilgisayar tutkunlarının düşlerine girecek yeni bir ürün bulduk: Memoright SSD MR25.2-032S tüm mekanik disklere toz yutturacak kadar hızlı.

NForce 780a SLI ve AMD 790FX Karşılaştırması

nVidia geçen hafta tümleşik ekran kartlı üstü düzey yongasetini tanıtarak herkesi şaşkınlığa uğratmıştı. NVidia kendine saygısı olan hiçbir bilgisayar tutkununun tümleşik 3B çözümlere saygı duymayacağını iyi biliyor ancak 780a SLI’nin konusu farklı. İlk amaç internet gezmek, Office, Google Earth kullanmak gibi basit 2B veya 3B işlerde ana ekran kartını kapatıp güç tüketimini düşürmek.

NForce 780a Melez (hybrid) SLI İncelendi

Salt (discrete) yongasetlerin sonu yakın olabilir ve NVidia da bu işi körüklüyor, peki bu yüksek başarımlı anakartların sonu gelecek anlamına mı geliyor? Yüksek başarımlı makinelerin baş düşmanı kabul edilen tümleşik grafik çözümleri artık tüm yeni Nvidia yongasetlerinde bulunacak. Tırnaklarınızı yemeye başlamayın hemen, NVidia tanıttığı yeni teknolojinin korkularınızı gidereceğinden emin.

Cebinize En Uygun Hızlı Ekran Kartları: Mayıs 2008

Ayrıntılı ekran kartı incelemeleri güzel ancak okuyacak yeterli zamanınız varsa. Sonuçta oyun tutkunlarının amacı ceplerindeki paraya alabilecekleri en iyi ürüne sahip olmak. Eğer ölçümleri inceleyecek zamanınız yoksa veya bir türlü karar veremiyorsanız korkmanıza gerek yok. THG olarak paranızın karşılığını en iyi verecek ekran kartlarını sizin için listeledik.

Lenovo X300 ve Apple MacBook Air

Apple yeni MacBook Air’ı tanıttığında Lenovo’nun da aşırı hafif 13" bir dizüstü tasarladığı söylentileri başlamıştı. Lenovo söylentileri boşa çıkarmadı ve Şubat ayında X300 modelini tanıttı. Bu yazımızda X300’e odaklanacağız, ancak MacBook Air’la kıyaslamalar da yapacağız.

Dizüstünüze 4GB RAM ister misiniz?

Ne kadar bellek (RAM) gerektiği her iki yılda bir veya her yeni Windows sürümü çıkınca tartışılır. Söylentilerin yanı sıra işletim sistemi ve gözde uygulamaların gereksinimlerinin de bellek miktarı üzerine etkisi olur. Bugün 512 MB RAM miktarı Windows XP veya Windows Vista için çalışılabilir alt sınır kabul edilebilir. Diğer yandan 1GB’ın altındaki her kapasite işletim sistemini disk üzerindeki takas dosyasına çok sık yazıp çizmek zorunda bırakacağından hem başarım çok düşer hem de dizüstü bilgisayarların pil ömrü oldukça kısalabilir. Bu durumdan yola çıkarak biz de tersi duruma göz atacağız: Dizüstü bilgisayarınıza 4GB bellek (RAM) eklediğinizde neler farkediyor?

Bluetooth Kulaklık: Özgür Müzik

Kulaklık kabloları kıyafetinize, çantanıza, oraya buraya sürekli takılır ve cep telefonuyla kullanmak ne kadar derttir herkes bilir. Gürültü önleyicili kulaklık kullanıyorsanız cep telefonunuz çaldığında duymamanız da olası. Çaldığını anlasanız bile aramayı yanıtlamadan önce müziği durdurmanız gerekir. Bluetooth kulaklıklar tam da bu konuda yardıma koşuyor – dahası aygıtınızı cebinizden çıkarmadan da müziği denetlemek mümkün. Peki Buletooth özellikleriyle kulaklığı biraraya getirmiş bu ürünlerin ses niteliği ve kullanımı nasıl?

Futuremark’tan Vantage

3DMark’ın amacı her zaman gelecekteki oyunların beklentilerini yansıtarak ekran kartlarını sıralamaya tabi tutmak olmuştur. Ancak 3DMark06’lı yıllar bize bu konuda başarısız olduğunu gösteriyor – AMD kartlarına torpil geçtiği gibi en yeni oyunlar için güvenilir ölçümler de sunmuyor. 3DMark’ın yaratımı da (rendering) bir türlü evrimleşmiyor ve hala çizgi film gibi. Bütün bunların yanında hem üreticiler hem de hızaşırtmacılar için standart araç olmayı da sürdürüyor. Yeni sürüm neler barındırıyor ve "kaslı" yeni kartlar hangi puanlara imza atacak görelim.

Ekran Kartı Hızaşırtma

Bugünlerde hızaşırtma (overclock) konusu hiç olmadığı kadar ilgi görüyor. İşlemcinizin hızı kolayca artıyorsa, zaten şeytan da dürtüyor. Ancak işlemciler (CPU) hızaşırtılabilen tek bileşen değil. Ekran kartlarının grafik işlemcileri (GPU) ve bellekleri de hızlandırılabiliyor. Pahalı kartları ayıran özellik genelde saat hızları olduğu için hızaşırtma paranızın cebinizde kalması anlamına bile gelebiliyor.

Yeni AMD Phenom X3 ve Phenom X4

İki çekirdeklilerin omuzlarında yükselen dört çekirdekliler bile yeni sayılırken, üç çekirdekliler de aramıza katıldı. Üç çekirdeğin yonga içerisindeki yerleşimini merak ettiğinizden de eminiz: Üç çekirdekli Phenomlar, aslında yalnızca üç çekirdeği kullanıma sunulmuş bir Barcelona.

PCI Express 2.0 İncelemesi

PCI Express yaklaşık dört yıldır aramızda ve bu aralar 2.0 kuşağına geçiş sürecini yaşıyor. PCIe 2.0 veriyolu genişliğini iki katına çıkarırken PCIe 1.1 uyumluluğunu da yitirmiyor. PCI Express ilk tanıtıldığında yaşlanmış AGP arayüzünden daha yüksek aktarım, kapasite, ölçeklendirilebilirlik ve esneklik getirdi ve ATI, Nvidia gibi grafik firmaları çok kartlı 3B grafik çözümleri ve daha nitelikli grafiklerle karşımıza çıkmakta gecikmediler. PCI Express’in ikinci kuşağı ilk olarak Intel X38 yongasetiyle karşımıza çıktı ve Intel X48, AMD 790/770 ve Nvidia nForce 7 dizisi yongasetleri de peşinden gelidler. Peki PCI Express 2.0 için daha erken mi?

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 3 – Ecoutez écoutez Pensez

Bilgisayar tutkunlarının dünyasında güçlü soğutucular kullanmak alışkanlıktır. Daha özenli ve başarılı tasarımlara şükredelim ki, kutulu soğutuculardan daha düşük gürültü düzeylerinde daha iyi soğutma sağlayan ürünler bulabiliyoruz. Bunun yanında işlemci üreticileri kutulu ürünlerine sınıfına uygun soğutucular da koyuyorlar. Bu "aslını andıran" soğutucular yedek parça niyetine ayrı olarak da bulunabiliyor. Bizler de kutulu soğutucuların başarımını ve "kaslı" ürünlerden hangi yönlerden farklı olduklarını bilmek istedik. Ayrı satılan soğutucuların fiyatları 50 Avro’ya kadar çıkabiliyor. Bu işlemci alırken cebini fazla yakmak istemeyen kullanıcılar için yüksek bir fiyat olduğundan, kutudan çıkanlar ne kadar işe yarıyor görmemiz şart.

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 2 – Ne Olursan Ol Gel

Soğutucu listelerinin bu ikinci yazısında önceki oturumda incelediğimiz 11 ürüne 6 tane daha ekledik. İncelediğimiz ürünler giriş düzeyinden başlayıp, 350 Avro’luk karmaşık sulu soğutma düzeneklerine kadar gidiyor. Bizim için soğutma başarımı herşey anlamına gelmiyor; ürünlerin gürültü düzeyini ve kurulum kolaylığını da gözönünde bulunduruyoruz. İncelememizin ilk aşamasında beş adet ürün bu yüzden sınıfta kalmıştı.

İşlemci Soğutucu Listeleri 2008 – Bölüm 1 – İyi, Kötü, Çirkin

Toms’s Hardware yedi yıldan beri işlemci soğutucularına ilişkin karşılaştırmalı inceleme yazıları yayınlar. Önceleri bu bileşenin önemi pek bilinmezdi, bilgiye ve deneylere dayalı ölçümler bulunmadığından, söylentiler ve batıl yaklaşımlar almış yürümüştü. Bu gereksinimden yola çıkarak Aralık 2000 tarihinde 17 soğutucu ürününü karşılaştırdığımız ilk kapsamlı incelememizi yayınlamıştık. Bugünkü canavarlarla karşılaştırıldığında eski soğutucular adı duyulmamış amatör üreticilerin bulunması zor ürünleriydi – bugün adını ezbere bildiğimiz yerleşik markalar o zamanlar bu ürünlerin kar getirecek bir alan olduğunu yapılan incelemelerin ses getirmesi sonucunda keşfetmişlerdi. O günkü bazı markalar sahneden ayrılırken, bazıları da bugün bildiğimiz sağlam pabuçlara dönüştü.