THG Türkiye Tarafından Yazılan Yazılar

Özel İnceleme! Creative Labs’dan Jukebox 3

İki yıl önce Creative Labs ilk Jukebox ürünü çıkartarak bütün bilgisayar kullanıcılarına bir sürpriz yapmıştı. İşte bu ay bu ürün yelpazesinden Jukebox 3’ü de çıkardılar. Yeni Jukebox eskisinden çok daha güçlü ve birçok yeni gelişmeyi barındırıyor. SB1394 yuvası, 20GB sabit diski ve MP3 encoding özelliği var. Madem bu kadar uğraşmışlar, biz de dip-köşe inceleyelim dedik.

Tom’un Ekran Kartı Listeleri

ATI, NVIDIA ve PowerVR’ın 30 adet ekran kartı bir arada. Geçen birkaç yıldan bu yana piyasada olan bu kartlara toplu bir bakış sunuyoruz. En yeni oyunlarda ve benchmark testlerinde ne kadar hızlılar? Ekran kartınızı değiştirdiğinizde ne kazanacaksınız? Tom’un Ekran Kartı Listeleri tüm bu sorularınızın cevabını sunuyor.

Bir Sonraki Adım, Yüksek Hızlı USB 2.0

480Mbs hzı ile USB 2.0 USB 1.0 standardının pabucunu dama atıyor. USB 1.1’den USB 2.0’a geçtiğinizde yaşayacağınız performans artışını gösterebilmek için bir IOGEAR Impulse CDRW ve IOGEAR ION sürücü kullandık. Aynı zamanda, USB 2.0’ın aynı sürücüye bir IDE aygıtı olarak nasl rakip çıkabildiğini kontrol ettik.

Küçük Dev Kardeş – GeForce4 Ti4200

Piyasaya çıkış tarihi ve ön teknik bilgiler dışında Ti4200’den bir süredir ses çıkmıyor. Henüz bu işlemciye sahip bir ekran kartı duyuran firma yok. Halkla ilişkilerciler de söylenenden daha fazlası hakkında bilgiye sahip değil. Biz sonunda bu yeni yongaya bir parça ışık tutmayı başardık.

Yeni Bir Mobil Yarışmacı: NVIDIA GeForce4 Go

ATI Mobility Radeon 7500 incelememizden sonra GeForce4Go’ya ulaşmak için çok uğraştık. Uzun bekleyişler sonrası nihayet bu grafik işlemciye Dell’den nihai mühendislik örneği bir notebook ile erişme şansı bulduk. Artık beklemeye değdi mi görebiliriz. Burada bazı sorularımıza cevap bulduk, bazı yeni sorular ortaya çıktı; ancak sonuçların bizi şaşırtmadığını hiç söyleyemeyiz.

Creative Labs Extigy: Sesler Dışarı!

Pek çok anakart üreticisi ses yongasetlerini anakartlara dahil etme eğiliminde ancak Creative Labs tam tersine ses kartını PC’nin dışına çıkartıyor ve bir USB portuna bağlıyor. Extigy aslında hibrid bir ürün: Audigy ve harici bir AC-3 çözücünün arasına düşüyor. Nasıl mı? İşte böyle…

Son Meydan Muharebesi: P4/2400 ve Athlon XP 2100+ (2400+)

AMD ile Intel’i karşı karşıya getirdiğimiz son savaşta, Athlon XP 2100+ kıl payı öne geçmişti, ama şimdi Pentium 4/2400 rakibini kolayca altediyor. Bu arada, P4’ün Athlon XP karşısında 666 MHz’lik bir hız avantajının olduğunu da unutmayın.

Karşılaştırma: On iki 19" CRT Monitör

LCD monitörler 2001 yılında emsalsiz bir başarı yakalamış olmasına rağmen, yine de çok satılan bir cihaz olmadı. Eski dostumuz CRT hala hayatta! Fakat resim görüntülemede konfor ve kalite hala temel iki faktör olduğuna göre, 19&quot düz ekran monitörler için küçük bir karşılaştırmanın ve teknolojinin yeni bir değerlendirmesini yapmanın tam zamanı. İşte başlıyoruz…

Intel’in Vurucu Timi: 845 DDR Yongasetli 19 Anakart

Piyasanın baskısına boyun eğen Intel, 845 yongasetine DDR desteği ekledi ve RDRAM’e uzun süredir beklenen alternatif gelmiş oldu. Intel’in yongaseti sektöründeki geniş deneyimi nedeniyle çoğu kullanıcı 845 yongasetini diğer çözümlere tercih ediyor; üstelik daha yaygın bulunabiliyor. Bu konuda size en yetkin öneriyi getirebilmek için toplam 19 anakartı test ettik.

DivX 5.0: Nereden Geldi? Nereye Gidiyor?

Popüler "DivX" MPEG-4-Codec’i yeni ve profesyonel bir görünüm kazandı; yeni programcılar ve pazarlama ekibi ile her şeye baştan başlıyor. Yeni ve daha "cool" bir Web siteleri bulunuyor ve ellerinde milyonlara ulaşan bir kullanıcı tabanı var. Bilgisayar kullanıcıları arasında kısaca "Film Dünyasının MP3’ü" olarak adlandırılan DivX acaba hayatta kalmak için yeteri kadar güçlü mü?

Çiftler Mücadelesi: Athlon MP 2000+, Xeon 2200’e Karşı

AMD ve Intel’in işistasyonu platformları arasındaki bu karşılaştırma dual işlemcilerin mutlaka tüm uygulamalarda hız artışı sağlamayacağını açıkça gösteriyor. Daha doğrusu, yükün 2 işlemci arasında eşit dağıtılabilmesi için özel olarak çoklu işlemciler için uyarlanmış yazılımlar kullanmalısınız. AMD, Athlon MP 2000+ ile ürün gamına yüksek performanslı bir işlemci katıyor – bu işlemci tek başına Intel Xeon 2200’e meydan okuyor.

SiS 645DX: – En İyi P4 Yongaseti mi?

SiS 645DX 16 testimizden 10’unda Intel 850’yi geçti. Kendi yongasetini neredeyse yasadışı olarak sunan rakibi VIA’nın aksine, SiS Intel’le gerekli lisans anlaşmalarına sahip. Bu da pahalı i850+RDRAM için uzun zamandır alternatif arayan piyasaya girmek isteyen SiS’in önünü açıyor.

8 MB Önbellekli Western Digital WD1200JB: SCSI Diskleri Geçiyor

WD1200JB, dev boyuttaki tampon belleği sayesinde (klasik 2 MB yerine 8 MB), yüksek performanslı SCSI disklere yetişebiliyor ve rakiplerine toz yutturuyor. Erişim süresi ve CPU kullanımı hala SCSI’ler kadar iyi değil, ancak bu disk çok uygun bir fiyata yüksek performans ve dev gibi bir veri depolama alanı sunuyor.

5 Megapiksel’lik Dört Sayısal Kamera Testte

Test ettiğimiz dört sayısal kamera, teorik olarak şu anda piyasada olanlar arasında en iyileri. Standart özelliklerin kısa bir listesi şöyle: 5 Megapiksel’lik CCD sensör; P, S, A, M programları; beyaz ayarı; manuel odaklama; yüksek parlaklıklı güçlü zoom objektifi (genellikle geniş açıda f/2); keskinlik ve pozlama ayarı, vs. Fakat bizim aslında bilmek istediğimiz şu: Acaba bu bebekler neler yapabiliyorlar? Ayrıca fiyattaki bu sıçramaya teknolojideki sıçramaya da eşlik edebiliyor mu?

Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Microsoft Xbox ile konsol dünyasında kendine yer edinmek istiyor. Bunu yaparken programlama gibi teknolojiyi de PC dünyasından ödünç alıyor, ancak Xbox modifikasyona uğramış bir PC’den ibaret değil. Gerçekten yeni bir video oyunları konsepti.