THG Türkiye Tarafından Yazılan Yazılar

E3 Expo 2002, Los Angeles İlk Gün İzlenimleri

Bu hafta 3 gün süren E3 fuarından izlenimlerimizi aktarıyoruz. Dünyanın en büyük oyun fuarı olan E3, her yıl Los Angeles’ta düzenleniyor ve bu yıl kuşkusuz en gözde ürünler oyun konsolları. Konsollara kıyasla PC’ler biraz sönük kaldı. Geçen yılki E3’ün yıldızları Xbox ve GameCube olmuştu; şimdi ise bu donanımlar için sunulan içerik başrolü alıyor. Bugünlerde yeni çıkan yazılımlar deyince kesinlikle akla ilk oyunlar geliyor; özellikle de "shooter" tarzı savaş oyunları. Video oyunlarında yeni bir dönem başladığını inkar etmek mümkün değil. Oyuncular artık sadece çocuklardan oluşmuyor – çoğunluğu yetişkinler ele geçirdi; ürün seçimimiz de buna göre oldu. 7’den 77’ye tüm oyuncular, gün sizin gününüz!

Yarış oyunları direksiyon ile bir başka güzel!

Ortalıkta bir sürü yarış oyunu var ama doğrusu klavye ile oynamak bir hayli hüner gerektiriyor. Direksiyonlar ise özellikle bir yarış hastasıysanız büyük avantajlar sunuyor, ve verdiğiniz paraya da değiyor. En iyilerini alıp sizler için test ettik, içini açtık ve anatomisini inceledik. İşte size olayın detayları.

Doğru Kasa Nasıl Seçilir?

Yeni bir bilgisayar kasası almayı düşündüğünüzde bunun tahmin ettiğinizden daha çok detay içeren bir iş olduğunu görüp şaşırabilirsiniz. THG doğru kasayı seçebilmeniz için nelere bakmanız gerektiğini açıklıyor ve "Kasa bilgisayarımın bileşenlerini içeren bir kutu olmasından başka ne özelliğe sahip?" diye soruyorsanız, bu konudaki meraklarınızı da gideriyor.

Yıldız Savaşları Bölüm II: Yongasetlerinin Saldırısı

Her iki yongasetinde de USB 2.0 desteği sunan yeni giriş/çıkış denetçi hub’ı (82801CA) bulunuyor. Teknoloji açısından 82845E selefine çok benziyor; sadece işlemci veriyolu hızı 400 MHz’den 533 MHz’e çıkarılmış. Öte yandan 845G tamamen yeni: Bütünleşik grafik denetçisi bulunduğu gibi bellek arabirimi de iyileştirilerek 166 MHz DDR RAM’i (DDR333 veya PC2700) destekler hale getirildi. Bu testte 845G birinciliği 850E’e bırakmak zorunda kalıyor; ancak yine de VIA P4X333’e karşı iyi bir mücadele veriyor.

Tom’s Hardware Guide Türkiye’den Merhaba

Dünyanın en tanınmış donanım test ve inceleme sitesi olan Tom’s Hardware Guide, bundan böyle Türkçe olarak Türk kullanıcılarla buluşuyor. Deneyimli bir kadro ile yayın hayatına başlayan THG Türkiye, salt bir çeviri site olmakla kalmayıp, Tom’s Hardware Guide standartlarına uygun hazırlanmış yerel test, inceleme ve haberlerle okurlarının karşısına çıkacak.

ATi’nin Radeon IGP320M Yongaseti Athlon Notebook’lar İçin Yeni Bir Şans

Diğer pazarlar küçülürken notebook pazarı gücünü ve karlılığını koruyor. AMD’nin bu pazardan aldığı pay şimdiye ucuz, giriş seviyesi son kullanıcı sistemleriyle sınırlıydı ve performans açısından pek fazla bir şey vaat etmiyordu. AMD’nin kısa süre önce duyurduğu "Thoroughbred" Mobil Athlon XP işlemci için ATi’nin ürettiği yeni notebook yongaseti bu durumu değiştirebilir. Radeon IGP320M, AMD tabanlı dizüstü bilgisayarlara, Intel Mobil Pentium 4 işlemcili notebook’lar ile rekabet etme şansı sunuyor.

Küçük Kardeş Yenilendi: Celeron 1.7 GHz Soket 478’e Terfi Etti

Soket 370 artık resmen öldü. Intel, Pentium III Tualatin’i sunucu segmentinde nihayet yenileyebilmek için CeBIT’te yeni Xeon sunucu yongaseti E7500’ü duyurmuştu. Yeni Pentium 4’ler Northwood çekirdeği ve 533 MHz FSB sayesinde artık daha hızlı çalışırken, Intel eski Willamette çekirdeğini Celeron’da değerlendirerek Soket 478 platformunu giriş seviyesine de sokmayı hedefliyor – sonunda Xeon hariç tüm Intel işlemciler yakışıklı 478 soketimiz üzerinde çalışacak. Peki 1.7 GHz’lik yeni Celeron en büyük rakibi AMD Duron 1.3 GHz karşısında nasıl bir sonuç veriyor?

Matrox Parhelia-512 Meydan Okuyor

Matrox bando mızıka eşliğinde grafik kartlarında 3D tüketici pazarına döndüğünü ilan etti. Yine de bu dönüşün ne kadar başarıyla sonuçlanacağını bekleyip görmek gerekecek – basın şimdilik çalışan kart örnekleri yerine şık bilgi broşürleriyle karşılandı. O halde yeni Parhelia-512 işlemcisinin neler getirdiğini okuyalım ve ATI ile NVIDIA’nın kendilerini sıkı bir savaşa hazırlamalarının gerekip gerekmediğine bakalım.

VIA KT333’ler Testte: 18 Anakartı Karşılaştırdık

18 test adayımız arasında üzerimizde en iyi izlenim bırakan anakart Gigabyte GA-7VRXP oldu: KT333 yongasetli bu anakart tüm test kategorilerinde en üst sıralarda yer alıyor. Bu zorlu rekabete ayak uydurabilen diğer anakartlar Epox EP-8K3A+ ve Enmic 8TTX2+ oluyor; her ikisi de bazı testlerde birazcık daha iyi sonuçlar elde ediyorlar.

Networld + Interop Vegas:Radyo Dalgalarının İntikamı

Bu aralar en sıcak konu kablosuz ağlar. Biz de bu günlerdeki en büyük ağ fuarlarından birine katıldık. Global kriz nedeniyle fuar kapsamı oldukça daralmıştı ancak yine de bu alanda enteresan yeni ürünlerin ve yeni, etkileyici icatların olduğunu hemen gördük.

Mükemmel Zamanlama: DDR Performans Analizi

Sağduyu, her tür SDRAM modelinin, en yüksek performansı veren CL2 modunda olması gerektiğini söylüyor. Peki gerçek hayatta CL 2.5 ile CL 2.0 arasındaki fark nedir? Bu yazıda, bu sorunun cevabını arıyoruz!

Yeni Nesil 3D Yolda! 3Dlabs’ın P10 VPU’su

3Dlabs, Creative Labs’a satılma beklentisiyle, yeni nesil grafik kartı mimarisi P10’u alelacele duyurdu. Longhorn’un ilk tohumlarını attığı, tümüyle programlanabilir bir 3D işhattını gerçekleştirmeye yönelik bu büyük adım, çok heyecanlı geçeceği tahmin edilen 18 aylık bir süreçteki ilk salvo. P10’un önemli özelliklerine ve tabii gelecek nesil grafik işlemcilerin neler getireceğine bakıyoruz.

Yarış Devam Ediyor: DDR400, Rambus’a Karşı

Bu testte DDR400’den RDRAM’e (PC1200) kadar değişen, özel olarak seçtiğimiz bellek modüllerini karşılaştırdık. Testlerimiz, DDR200 sonuncu sıraya yerleşirken 533 MHz ve 600 MHz hızlarındaki RDRAM’in en yüksek performans seviyelerine ulaştığını gösteriyor.

Thrustmaster HOTAS Cougar: Joystick’lerin Şahı!

Thrustmaster, HOTAS Cougar adlı yeni bir joystick üretti. Ürün PC tabanlı oyunlar için üretilen donanımların Rolls Royce’u olacak gibi. Fiyatı da benzetmeye uyuyor, tam 299$. Yüksek üretim kalitesi ve programlama seçenekleri akıllara durgunluk verici. Soru şu: Cougar bu denli çok para harcamaya değer mi? İncelemek ve cevabı bulmak tabii ki bizim işimiz.

Seksi 17" LCD Monitörler, Bölüm 1

İncelememizin bu ilk bölümünde, altı LCD monitörü detaylı olarak inceledik. ADI, Compaq, CTX, NEOVO, Philips ve Solarism firmalarının teste aldığımız ürünleri TN + Film, IPS ve MVA gibi bir dizi değişik teknolojiyi esas alıyorlar. Özellikle değişik modellerin ergonomilerini, gerçek zamanlı tepkimelerini ve renk spektrumlarını incelemeye ağırlık verdik. Elbette, yıl sonunda piyasaya çıkması beklenen teknik gelişmelerden de bahsetmeyi unutmadık.

Mobil Veri Depolamada Bir Dev: Western Digital’in FireWire Sabit Diski

Sabit disk kapasitelerindeki sürekli artış biraz hız kesti gibi, ancak üretici firmalar boş durmuyorlar. Western Digital son çıkardığı birinci sınıf 120 GB’lık sabit diskinin taşınabilir bir versiyonunu FireWire arabirimi ile sunuyor. Peki bu model masaüstü bilgisayarlardaki sürücüler ile karşılaştırıldığında ne ortaya çıkıyor?

AMD Opteron Hızlı Geliyor

AMD Sledgehammer çekirdekli yeni işlemcisine yeni bir model ismi verdi: Opteron. Yanında da kurumsal pazara saldırmak için yeni bir stratejiyle geldi. Teknolojisi ve pazarlama becerileri AMD’yi bir sonraki seviyeye taşımaya yetecek mi? O zaman güle güle Apaloosa çekirdeği, merhaba Opteron’da çalışan Microsoft Windows XP 64-bit!