THG Türkiye Tarafından Yazılan Yazılar

Güney Kore’in dijital TV ihracatı patladı

Kore Elektronik Endüstrileri Birliği EIAK’nın raporuna göre Güney Kore’nin 2002 1. çeyrekteki dijital TV ihracatında gerek adet, gerek dolar bazında patlama yaşandı. Tüm ihraç edilen TV’ler arasında dijital TV’lerin oranı…

Quanta Acer’a notebook üretmeye devam ediyor

Acer, kendisi için notebook üreten Wistron ve Compal Electronics şirketlerinin yanına Quanta Computer’ü tekrar eklemeye karar verdi. Quanta 3. çeyrekte küçük sevkiyatlarla üretime başlayacak ve gelecek yıl üretim hacmini artıracak….

Nvidia yeni işlemcilerinde 0.13 mikron teknolojisi kullanacak

Nvidia başkanı Huang Jen-hsun’un Computex Taipei’de açıkladığına göre, Nvidia 2002’nin 3. çeyreğinde çıkaracağı grafik işlemcilerde 0.13-mikron üretim teknolojisini – stabilite ve maliyet konusunda endişeler bulunmasına rağmen – rakiplerinden önce kullanacak….

Yeni nVidia sürücüler için 60Hz tazelenme limiti yaması

Windows 2000 ve Windows XP’de oynadığınız oyunlarda ekran tazeleme hızının 60Hz’i geçmemesinden, oyunlarda gözlerinizin yorulmasından mı şikayetçisiniz? Bu adreste Detonator 4 serisi 27.42’ye kadar olan eski sürücüler için “Windows 2000/XP…

VIA ve ATI bir olup AGP 8x’i öne çıkaracak

VIA Technologies ve ATI Technologies firmalarının, AGP 8x standardını yılın ikinci yarısında yaygınlaştırmak için birlikte çalışmayı planladıkları ve bu yeni strateji ile Intel’in 6 ay önüne geçmeyi umdukları belirtiliyor. Intel,…

Computex Taipei anakart üreticilerini sevindirdi

Bu yıl Computex Taipei’yi ziyaret eden alıcıların 2001’e oranlıa önemli ölçüde artmasına bakan Tayvanlı anakart üreticileri artık 2002’nin ikinci yarısı için biraz daha iyimser düşünmeye başlıyor. Haberin detayı için bkz….

Artık tüm firmalar WLAN’ı öne çıkarıyor

Computex Taipei’de Tayvanlı üreticiler WLAN (kablosuz yerel alan ağı) destekli pek çok ürün tanıttılar. Bunlar arasında anakartlar, bellek modülleri ve ağ ekipmanları yer alıyor. Haberin detayı için bkz. DigiTimes

Computex 4. Gün – AMD ile Dans

Son günümde yeni 300/300 MHz çekirdek/bellek hızına sahip yeni Gigabyte 8500 XT’yi ilk kez test etme şansı buldum. AMD’yi adil şekilde yaladım, evladiyelik bir su soğutma sistemi gördüm, meraklı kullanıcılara yönelik yeni bir anakart serisine merhaba dedim, art-deco tarzı bir anakart tasarımına baktım, sabah 5’e kadar bir karaoke barda şarkı söyledim ve nihayet bavulumu topladım. Chaintech, DFI, ATech, 3R Systems ve AOpen ile ilgili haberler.

VIA’nın C3 İşlemcisi 1 GHz’e Ulaştı

AMD ve Intel’in bol gigaherzli işlemcileri ile aynı sınıfta olmadığı belli; ancak VIA’nun C3 işlemcisi 1 GHz’e ulaştı ve kendine özgü avantajları var. Ezra-T çekirdeğine sahip bu yeni işlemcinin güçlü olduğu alan farklı. C3, Watt başına düşen bant genişliği açısından piyasadaki en iyi işlemci. Okuyun, bu ne demek öğrenin.

Computex Bölüm III – Anakart Üreticileri Anakarttan Bıkmış

Anakart üreticileri anakart üretmekten daha fazlasını yapmak istiyor. ASUS, Gigabyte, Jetway ve ECS’nin bunun için ne yaptıklarına baktık. ALi de kendi K8 çözümünü üretmiş ve HyperTransport’u P4 platformuna taşıyor. 648 çok konuşulmaya devam ederken SiS Bütünleşik ürünler Direktörü Alex Wu ile konuştuk. ClawHammer, 3GHz seviyesindeki P4’lerle yarışmak için Athlon Ultra 3400+ adıyla mı çıkacak? Stratejik ataklar başladı. Ürün çıkış tarihleri ile ilgili gerçekçi bir plan var mı yok mu? Ayrıca Triplex ve Leadtek’in grafik donanımları ile ilgili haberleri.

Computex’te İkinci Gün – Ortalık Toz Duman

AMD THG logosunu araklamaya çalışıyor, SiS 648 ortalığı karıştırıyor, FIC nForce’a karşı ATI’nin IGP’sini kullanıyor, Abit sanki 1999’larda yaşıyormuşuz gibi parti yapıyor, Soyo da ‘Platin’ci oldu, Albatron pazara giriyor, MSI bilgi veriyor ve Fish Mouse bayan PC kullanıcılarının gözdesi. Bir de hava saldırısı alarmı geldi, işler tamam oldu.

Anakart Piyasası Üzerine Notlar

Türkiye piyasasında 30 civarı anakart markası var. Bu durum hem son kullanıcıların hem yerel PC üreticilerinin seçimini zorlaştırıyor. Kuşkusuz dönemsel değişiklikler, fiyatlar ve yeni teknolojiler bu seçimlerde çok belirleyici ancak dünya anakart piyasasının nasıl işlediğini anlamak, kafanızdaki "marka" imajını sağlamlaştırmanızı sağlayabilir. THG Türkiye Tayvan anakart piyasasına göz atıyor.

Computex 2002 – Kanlı Savaş Başladı

Nvidia’ın yeni nesil nForce’u kendisini gösterdi. AMD ortaklarına, yıl bitmeden K8’i piyasaya süreceğini söylüyor. Intel’in şakası yok ve fiyatları kontrol ediyor. Gigabyte Nvidia’dan vazgeçti, ATI’yi seçti. 2002 yılında PC pastasından geri kalanı kapabilmek için kavga sürüyor. IWill, Soltek, ve BioStar’dan haberlerle doğunun Comdex’i tam bir arena!

Kablo İnternet’i Paylaştıralım, Evimiz Veya Ofisimiz Nefes Alsın

Modemle İnternet bağlantısının alternatifleri aslında uzun bir zamandır piyasada. Kablo İnternet, ADSL, kapsama alanı küçük de olsa ISDN seçenekleri uzun bir zamandır değerlendiriliyor ve birçok ofiste veya şanslı evlerde kullanılıyor. Ama kullanım alanı en geniş olan hızlı İnternet erişimi şu an için kablo. Bu yazımızda kablo ile kapınıza kadar gelen İnternet bağlantısını birden fazla bilgisayara nasıl paylaştıracağınız öğreneceğiz.

WineX 2.0 İle Linux’ta Windows Oyunları Mümkün!

Linux altında Windows uygulamaları çalıştırmanın mümkün olduğunu biliyorsunuz. Şimdi de Windows oyunlarını Linux altında nasıl çalıştıracağımıza bakıyoruz. TransGaming Technologies firmasının geliştirdiği WineX, DirectX oyunlarını Linux ortamında oynamanızı mümkün kılıyor. Performans karşılaştırması için birkaç test de yaptık.

E3 Expo 2002, Los Angeles 3. ve Son Gün

E3 artık bitti; başladığı gibi de sona erdi – pek bando mızıkalı bir son olmadı ama parlak bir geleceğe olan inançla noktalandı. ABD oyun pazarı büyüyor; bu trendin bu yıl Avrupa’ya da ulaşması bekleniyor.

E3 Expo 2002, Los Angeles İkinci Gün

3 günlük E3 fuarının ikinci gününden izlenimlerimizi – bu sefer biraz daha ağır adımlarla – aktarmaya devam ediyoruz. Bugün daha az duyuru, daha az yeni oyun var. Oyun endüstrisinin devleri paralarını ve çalışmalarını dünya pazarındaki konumlarını korumaya adamışlar; küçükler ise "niche" pazarlarda güç kazanmaya çabalıyorlar. Orta ölçekteki firmalar ise doğrudan konsol pazarını deniyor.