THG Türkiye Tarafından Yazılan Yazılar

Windows 95 iPhone Üzerinde Çalıştırıldı

Kimin aklına gelir? GoodiPhone’un yayınladığı habere göre bir grup geliştirici iPhone üzerinde başarıyla Windows 95’i çalıştırmayı başardılar. Elbette bunun için Bochs adlı bir benzetim (emulator) uygulaması kullanmışlar. Ne yazık ki başarım bekledikleri kadar iyi değilmiş ve bu yüzden aynı deneyi iPhone 3GS üzerinde de gerçekleştirecekler.

Taşınabilir Core i7 (Clarksfield) İşlemciler Eylül’de Çıkabilir

Digitimes’a göre Intel’in dizüstü bilgisayarlar için hazırladığı yeni nesil Clarksfield işlemcileri ya eylülde ya da ekimde çıkacak. Yalnız isimleri kafanızı karıştırabilir çünkü eski Core 2 markasını taşımaları kuvvetle muhtemel: 2 GHz Core 2 Extreme XE, 1.73 GHz Core 2 Quad P2 ve 1.6 GHz Core 2 Quad P1. Her ne kadar frekansları düşük olsa da dört çekirdekli ve Nehalem mimarisine sahip olduklarını unutmamak gerek.

Acer’in Çift İşletim Sistemli Netbooku Ağustosta

Chrome Google’ın ilk işletim sistemi değil. Ondan önce taşınabilir aygıtlar için duyurduğu Android vardı. Acer’in uzun süreden beri çift işletim sistemli bir netbook çıkarmak istediğini duyuyoruz. Digitimes’ın haberinde şirketin ilgili hafif dizüstü bilgisayarının Windows XP ve Android işletim sistemleriyle beraber Ağustos ayında geleceği yazıyor.

Apple Tablet, 800 Dolara Ekim Ayında Çıkabilir

Apple teknoloji dünyasının her dalında kendi tarzını yaratmış bir şirket. Uzun süredir tamamen dokunmatik bir ekranla denetlenebilen iPhone’un büyütülmüşü olarak nitelendirebileceğimiz tablet tipi bir bilgisayar çıkaracağı yönünde söylentiler dolaşıyordu etrafta.

Dünyanın En Hızlı Sabit Diski: 15,000 RPM, 600 GB, Seagate

Seagate’in Cheetah (Çita) serisi sabit diskleri dünyanın en hızlı sunucu sabit diski serisi olarak kabul görüyor fakat bu modellerin en fazla eleştirilen yönü kapasite. Diğer Taraftan Seagate geçen gün duyurduğu yeni Cheetah 15K.7 ile 600 GB’a erişti. Elbette masaüstü sabit disklerinin eriştiği 1.5 TB kapasitenin yanından bile geçmiyor fakat eski Cheetah disklerin kapasitelerinin 300 GB’dan bile düşük olduğu göz önünde bulundurulursa Seagate’in attığı bu yeni adımı takdir etmek gerekiyor. Üstelik tamı tamına 15,000 devirlik bir başarım canavarı.

Vestel All In One PC’yi Duyurdu

Vestel’in yeni ürünü All In One PC ile bilgisayar kasaları tarihe karışıyor. Kasa içindeki tüm parçaların LCD monitörün içine yerleştirildiği Vestel All In One PC, dahili TV kartı* sayesinde TV…

Windows 7 Gerçek Çoklu-Dokunma (Multi-touch) Desteği Getiriyor

Microsoft’un şu ana kadarki en yenilikçi icatlarından biri olan Surface, sadece dokunuşlarınızla komut verebileceğiniz bir bilgisayar. Yapısına ve kullanışına baktığınızda Surface’in bilimkurgu filmlerinden ithal edilmiş bir aygıt olduğunu düşünebilirsiniz. Surface…

Windows 7 Anytime Upgrade Fiyatları Belirdi

Windows 7’nin tam sürümlerinden birini beğenirseniz ve daha fazla özellik isterseniz sürüm yükseltmesi yapabilme şansınız da olacak. Yalnız şu ana kadar bunun size ne kadara mal olacağını bilmiyorduk sadece Anytime Upgrade yükseltme programının teknoloji mağazalarında satılacağının farkındaydık.

Corsair, Sorunlu “Hyper” Belleklerin Fişini Çekti

Corsair Elpida üretimi olan Hyper bellek yongaları, Dominator-GT DDR3 belleklerinde kullanıyordu. Yalnız bu belleklerle ilgili fazlaca şikayet bildirilince ve hata raporlarına dayanarak Corsair, Hyper tabanlı belleklerin satışını durdurma kararı aldı….

Nvidia’nin ilk 40 nm Masaüstü Ekran Kartları Hazır

Nvidia iki ay gecikmeyle de olsa masaüstü bilgisayar pazarında kendisinin ilk 40 nm üretim teknolojili grafik işlemcilerini duyurdu. Giriş düzeyi için çıkan bu kartlar G200 mimarisini kullanıyorlar fakat ek olarak ATI’nin tüm güncel ekran kartlarının sahip olduğu DirectX 10.1 teknolojisinden faydalanabiliyorlar.