THG Türkiye Tarafından Yazılan Yazılar

Intel Yeni 34-nm SSD’leri Resmen Duyurdu, %60 İndirim

Dün Intel’in yeni SSD’leri duyurmaya çok yakın olduğunu söylemiştik. Ne yazık ki üretim teknolojisi ve fiyat dışında herhangi bir gelişme yok aslında. NAND Flaş yongalar 50-nm üretim teknolojisinden 34-nm üretim teknolojisine yükseldi. Bununla beraber ürün ailesinin adında bir değişiklik yok.

AMD de İşlemcilerin Nasıl Üretildiğini Gösterdi (Video)

Eğer bu haberi okuyorsanız, pek yakında siz de bir işlemci üretebilirsiniz. İster Intel, ister AMD olsun işlemci üretimi aynı temele dayanır. Dün size Intel işlemcilerinin nasıl üretildiğini genel hatlarıyla göstermiştik. Bu sefer de AMD’nin kendi sürecini size sunuyoruz ancak AMD Intel’in aksine bu süreci bir video ile anlatmış. 10 Dakikalık bu video sonunda belki bir “işlemci atölyesi” açmayı düşünebilirsiniz (!).

32 nm Intel Core i5’in Hızaşırtma Potansiyeli Çok Yüksek

İşlemcinizi sadece 0.8 Volt ile 4.0 GHz hızına çıkarabildiğinizi düşünün. Hayali bile güzel. Intel 32 nm Nehalem mimarili Clarkdale ve Westmere çekirdekli işlemcilerin mühendislik örneklerini üretmeye başladı ve bunlardan biri Tayvanlı Coolaler editörlerinin eline geçmiş. Çift çekirdekli Clarkdale kod adlı Core i5 örneği sadece 0.832 V gerilimle 4008 MHz’e ulaştırılmış. CPU-Z’nin yanlış gösterme ihtimali de yok değil ama doğruysa hızaşırtma tutkunlarına gün doğdu demektir.

Core 2 ve Pentium İşlemcilere Büyük İndirim Geldi

AMD sürekli ve azar azar Phenom II işlemcilerinin fiyatlarını aşağı doğru çekerken, Intel’in oturup bunu izleyeceğini mi düşündünüz? Intel dün işlemcilerinin fiyat listesini güncelledi. İndirim yapılan işlemcilerin listesi bir hayli kabarık ve aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. Özellikle dört çekirdekli Core 2 Quad işlemcilerine yapılan indirim kullanıcıların önemli bir bölümünü cezp edebilir.

ATI RV870 Dört Ay Gecikebilir

Bu yaz Computex’de yonga plakası gösterilen ve ekim ayı gibi çıkacağı tahmin edilen ATI’nin DirectX 11 destekli ilk yongası RV870’in çıkışı dört ay daha gecikebilir. Kaynak, yonga endüstrisinde çalışan bazı kişiler.

Crucial’dan 256 GB’a Kadar Yüsek Başarım Diskleri

Her geçen gün piyasaya daha fazla sayıda katı durum diski modeli giriyor ve bu da rekabetin kızışmasını sağlıyor. Rekabetin kızışması da fiyatların düşmesine yol açmakta. İşin güzel yanı SSD’lerin fiyatları düşerken, başarımları da giderek artıyor.

Neden Çift Kafalı Sabit Disk Üretilmiyor?

Geçen hafta Segate’in 15,000 devirlik, 600 GB kapasiteli yeni Cheetah 15K.7 sabit diskini duyurduğunu sizlere bildirmiştik. Bu haberden sonra bir okuyucumuzda bize çarpıcı bir soru geldi: Sabit disk üreticileri başarımı…

EVGA Çift Panelli LCD Ekranını Gösterdi

Hepimiz EVGA’yı Nvidia tabanlı ekran kartı ve Intel tabanlı anakart üreticisi olarak tanıyoruz. Ama bildiğiniz gibi işe baskı devre üretmekle başlayan her büyük üretici bilgisayar endüstrisinin diğer dallarına da el atmış durumda. EVGA da işe LCD ekranlardan başladı. Fakat biraz ilginç bir giriş yaptı diyebiliriz, zira InterView 1700 adlı LCD ekranın iki adet paneli bulunmakta.

Alan Wake: Max Payne’in Veliahtı

Max Payne ilk önce yalnızca bilgisayara çıkmış ve ilk iki oyun birçok oyunseverin tutkusu haline gelmişti. Geliştirici Remedy Entertainment, Max Payne 3’ü hazırlamak yerine Alan Wake adında yeni bir oyun geliştirmeye karar verdi. Max Payne ile aynı etkiyi yapar mı bilemeyiz.

Lian Li PC markası çok yakında Türkiye’de satışa sunulacak

Yüksek kalite alüminyum PC gövde ve çevreleri imalatı konusunda ünlü bir firma olan Lian Li Endüstriyel Limited Şirketi, ürünlerinin çok yakında Türkiye’deki mağazalarda satışa sunulacağını gururla açıklar. Lian Li, alüminyum PC gövde imalatı konusundaki lider firmalardan biridir ve en yüksek kalite alüminyum ile kalite control standartlarında üretim yapma amacını misyon edinmiştir.

Pardus 2009 Çıktı

TÜBİTAK UEKAE bünyesinde geliştirilen ve herkesin kolayca kurup kullanabileceği, Linux tabanlı bir işletim sistemi Pardus’un son sürümü Pardus 2009, kullanıcılarla buluştu. Pardus 2009’un Kurulum CD’sinde bir masaüstü kullanıcısının gereksinim duyacağı her türlü yazılım bulunuyor. Pardus 2009, bilgisayar teknolojileri hakkında temel bilgiye sahip olan ve kişisel bilgisayarlarını klasik ihtiyaçları için kullanabilen tüm kullanıcıları hedefliyor.

Windows 7 Home Premium’da Yedekleme Özelliği Olmayacak

Verileri yedeklemek ister şirket çalışanı isterse de sıradan bir kullanıcı olun, yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Öte yandan Microsoft’un başka planları var. Yedekleme işini şirketlere özgü kılmayı hedefliyor olmalılar ki Windows 7 Home Premium’da verileri yedekleme (backup) yeteneği koymayacak.