Yarış oyunları direksiyon ile bir başka güzel!

İyi Bir Direksiyon

Önce bir direksiyonu “başarılı” yapan özellikler ile başlayalım. İlk olarak daha sonra açıklayacağımız “doğruluk” özelliğine sahip olmalı. Bu da bir kaç faktör ile sağlanabiliyor. Birincisi ayarlar ile ilgili hiçbir sorunu olmamalı. Aslında bu ciddi bir problem değil çünkü direksiyonların pek çoğu kendilerini toplayan (yani merkez noktaya geri dönüşü sağlamak, örneğin direksiyonu çevirip bıraktığınızda tekrar düz pozisyona gelmesi, centering) bir kendinden ayar özelliğine sahipler. PC’ye USB portundan bağlanıyorlar, ve otomatik olarak da işletim sistemi tarafından bulunuyorlar.

Potansiyometre: Omurilik sistemi

İyi Bir Direksiyon

Bir sonraki faktör kullanılan potansiyometrenin kalitesi. Bu alet düşük ya da yüksek voltaj ile eksenler üzerindeki hareketi belirliyor. İletken halkanın belli bir direnci var, üzerinde dönen işaretleyicinin konumuna göre akımın ne kadarının geçip ne kadarının geçmeyeceği belirleniyor. Bu değişken direksiyon ve pedallara hareket vermek için kullanılıyor. Potansiyometrenin kalitesi bu halkanın kalitesi ve malzemesi ile doğru orantılı, keza işaretleyici de aynı şekilde. Eğer değme (kontak) sürekli olmazsa ya da direnç değişirse işte o zaman “doğruluk” özelliğine elveda deyin. Hemen hemen tüm direksiyon üreticileri standart potansiyometreler kullanıyor. İşaretleyici yuvarlatılmış kenarlı bir metalden yapılıyor ve spiral bir yapı üzerinde duruyor. Direnç halkası da genelde bakalitten üretiliyor. Günümüzde potansiyometre üretimi sıkı kontrollere tabi tutulduğu için pek problem çıkardıkları söylemez. Boyutları oldukça ufak ve fiyatları da düşük.

Kalitelerinin “doğruluk” özelliği için tek geçerli faktör olmadığını göstermek için en beğendiğimiz ürün olan “MOMO” nun bile en ucuz ürün ile benzer potansiyometre kullandığını söyleyebiliriz. En azından öyle gözüküyor. Microsoft ve Saitek ise aşınma problemini çözmek için bunların yerine dijital potans kullanmış. Bunlarda ışık demetinin geçmesini ya da kalmasını düzenleyecek üzeri delikli bir disk sistemi var. Bu sistem yıpranma ve kopma gibi sorunlardan uzak ve ayrıca “doğruluk” özelliği de tam.

İyi Bir Direksiyon

Bir cevap yazın