Yarış Devam Ediyor: DDR400, Rambus’a Karşı

Yarış Devam Ediyor: DDR400, Rambus'a Karşı

Pek çok kullanıcı, bir PC’nin performansında işlemcinin oynadığı rolü olduğundan fazla sanır. Gerçekte ise optimum performansa ulaşılmasını engelleyen şey yavaş RAM modülleri ve yongasetidir – böyle bir durumda işlemci tam kapasite ile çalışamaz.

Özel olarak seçtiğimiz Infineon marka DDR400 bellek modülü (mühendislik örneği), zorlanmadan 200 MHz'in üzerine çıkabiliyor. CL2.5 ayarında bile test platformumuz kararlı çalıştı. Infineon'un "resmi" açıklaması ise şimdilik DDR400 bellek üretmeyecekleri.

Özel olarak seçtiğimiz Infineon marka DDR400 bellek modülü (mühendislik örneği), zorlanmadan 200 MHz’in üzerine çıkabiliyor. CL2.5 ayarında bile test platformumuz kararlı çalıştı. Infineon’un “resmi” açıklaması ise şimdilik DDR400 bellek üretmeyecekleri.

Bu oyunda kartlar açılmış durumda. En yüksek bellek performansına erişme yarışında, üreticilerin laboratuarından yeni çıkmış, en güçlü seçme modülleri kullandık. İşe önce somut rakamlar vererek başlayalım: DDR400 modülün gecikme değeri 2.5 (CL2.5); RDRAM modülleri ise 600 MHz saat hızına (PC1200) ve 32 nanosaniye erişim hızına sahip özel bir üretim. Bu arada 35 ns erişime sahip modüllerin birkaç hafta sonra çıkıp piyasadaki en hızlı modüller olacağını da ekleyelim. Yani bu testin anlam ve önemi belli: DDR3 anakart ve bellekler piyasaya girerken, sorulması gereken soru, DDR200 ve DDR266 ile daha ne kadar performans artışı sağlanabileceği. Üstelik, Pentium 4 platformunda Rambus fiyatları her zamankinden daha makul bir seviyeye gelmişken. Doğruya doğru: RDRAM PC800 (400 MHz) bellek bazen DDR333 (166 MHz, CL2.5) bellekten daha ucuza bile satılabiliyor.

Bir cevap yazın