Yarıiletken Üretimi 101

 /

Sayısal hayatımızın temelinde kuşkusuz yarı iletkenler vardır, bunlar karmaşık yapılarda transistörlerin hayata gelmesini sağlamışlardır. Transistörler verilerin depolanmasını ve değiştirilmesini sağlarlar, bu da karmaşık yapılardaki mikroişlemcilerin temelini oluşturmaktadır. Yarıiletkenler, kum veya kilden üretilmiş olsun, kişisel bilgisayarlardan tutun dizüstü bilgisayarlar veya cep telefonlarına kadar günümüzde tüm elektronik eşyaların kullandığı temel bileşenlerin hepsinde vardırlar. Modern otomobiller de yarıiletkenler ve elektroniksiz yapamazlar çünkü yarıiletkenler, hava değişimini, enjeksiyon işlemini, dikiz aynaların ayarlanmasını, camları ve direksiyonu dahi (BMW’nin Active Steering teknolojisi) kontrol ederler. Otomobillerin bütünüyle elektronik olarak çalışıp mekanik çözümleri terk etmesine an kalmıştır. İşlevlerini yerine getirebilmek için enerji gerektiren tüm cihazların yarıiletkenleri temel aldıklarını oldukça emin bir şekilde söyleyebiliriz.

Mikroişlemciler, yarıiletken temelli tüm ürünler arasında en gelişmiş olanlarıdır, öyle ki her biri milyarlarca transistörden oluşmuş olup, işlevsellikleri hayret uyandırır. Gelecek nesil çift çekirdekli işlemciler Intel’in 45-nm üretimini temel alacaklar ve yaklaşık 410 milyon transistörden (neredeyse tümü 6 MB L2 önbellek’te kullanılacak olsa bile) oluşacaktır. 45 nanometrede dendiğinde ise tek bir transistörün boyutundan bahsedilmektedir, bu da yaklaşık olarak bir insan saçının çapının 1000 kere inceltilmişine eşdeğerdir.

Bu makale mikroişlemcilerin temel anlamda üretilmesini ile ilgilidir, tarihini, yapısını ve piyasada bulunan çeşitli ürünlerini burada ele almayacağız.

Bu konularla ilgili bilgileri internet ortamında bulabilirsiniz:

Bir cevap yazın