Yapay Zeka İnsanı Aldatmayı Başardı

Telltale Games’in geliştirdiği Suzette adlı yapay zeka 2010 Loebner yapay zeka ödülünü kazandı.

1991 yılından beri her yıl “Loebner Ödülü” adı altında bir yarışma düzenlenir. Bu yarışmada dört adet jüri üyesi, yapay zeka programcıları tarafından geliştirilen chatbotlara bazı sorular sorarlar; insana en yakın cevapları veren chatbot, ödülü kazanır. 

Jürinin daha sağlıklı karar vermesi için sadece chatbot kullanılmaz. Jürinin sorduğu sorular hem bir insana, hem de chatbota ulaşır. Jüri, cevaplara göre kimin yapay zeka, kimin insan olduğunu anlamaya çalışır. Eğer Jüri, kimin yapay zeka, kimin insan olduğunu kestiremezse, chatbot o testi kazanmış sayılır.

Yapay zeka robot

Bu yıl Telltale Games’de çalışan Bruce Wilcox’un geliştirdiği Suzenette adlı chatbot, dört jüri üyesinden birini insan olduğuna inandırmayı başardı.

20 yıldan beri sürekli veri girilen bu chatbot, bayağı şey öğrenmiş olmalı.

Ayrıca iki güzel haberimiz daha var; Telltale Games’in geliştirdiği text /yazı) bazlı yeni bir oyun da bu yapay zekanın marifetlerinden yararlanacak. Aman Japonlar bunu duymamış olsun :).

Bir diğer güzel haber ise, Suzette ile hemen şimdi tanışabilirsiniz. Buraya tıklayın ve Suzette’ye sorularınızı sorun. Yalnız Suzette henüz Türkçe öğrenemedi hatırlatalım 🙂

Ayrıca sürecin ayrıntılarını merak ediyorsanız, Bruce Wilcox ile yapılmış bir söyleşiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın