Yan Kulvardan Sürpriz Atak: 120 GB’lık Samsung SV1204H

Günümüzün Teknolojisi Zirvesi: Disk Plakası Başına 60 GB

Alttan görünüm

Daha büyük sabit disk kapasitesi ve daha yüksek performans için atılan en önemli adım veri yoğunluğunu (birim alana sıkıştırılan veri) artırmak. Birim alan ne kadar çok bilgi sığıştırabiliyorsanız, sabit diskin kapasitesi de o kadar artıyor. Buna bağlı olarak, veri transfer hızını artırmak da şu metodu kullanarak mümkün oluyor: Sektörler birbirlerine ne kadar yakınsa okuma ve yazma kafalarının önünden her turda o kadar çok sektör geçebiliyor.

Yüksek veri yoğunluğu kullanmanın diğer bir avantajı da diskin içerisinde daha az sayıda disk plakası kullanabilme imkanı. Bu bir avantaj, çünkü üretim maliyetleri düşüyor (daha az malzeme ve kafa kullanılıyor) aynı zamanda sabit diskin içerisindeki sürtünme de azalıyor.

Diğer taraftan, veri yoğunluğunu artırarak toplan disk kapasitesini de yükseltmek mümkün. Her bir disk plakasına ne kadar çok veri sığabilirse, sabit diskin kapasitesi de o kadar artıyor. Örneğin IBM bu metodu DeskStar 75 GXP serisinin 15 – 75 GB’lık modellerinde sonuna kadar kullandı. Bu modellerde her biri 15 GB veri alabilen bir ile beş arasında disk plakası kullanılıyordu.

Seagate ve Western Digital de 60 GB’lık disk plakalarını kullanan modeller ürettiler (Sırasıyla Barracuda ATA ve 2000BB), ancak bu ürünler 7200 rpm hızında dönüyor ve sektörün üst seviyesine hitap ediyordu. Bu yüzden Samsung disklere göre çok daha pahalıydılar.

Bir cevap yazın