Yahoo ve Microsoft arama anlaşması sonlandı

Yahoo ve Microsoft bugün yaptıkları açıklamayla bir süredir devam eden pazarlığın sonuçlandığını ve anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Anlaşmaya göre Microsoft, Yahoo’nun çekirdek arama teknolojileri üzerinde lisans hakkına sahip olacak. Anlaşma on yıl boyunca geçerli olacak. Microsoft, Yahoo’nun şu anki teknolojilerinin Bing’in içine dahil edebilecek. Bunun karşılığında Yahoo’nun arama alt yapısı Bing ile değiştirilecek. Anlaşmanın tam olarak geçerlilik kazanması ve uygulamaya konması üç ila altı ayı bulacak.

Microsoft ve Yahoo Anlaştı

Firmaların ortak yaptıkları açıklama şu şekilde:

Microsoft’un ve Yahoo’nun bu anlaşmayla sürdürülebilir ve daha çekici bir arama alternatifi oluşturacaklarına, kullanıcılara, reklam verenlere ve yayıncılara daha iyi ve yenilikçi bir hizmet sunacaklarına olan inançları tamdır.

Microsoft’un Yahoo’yu satın alma girişimleri iki yıl önce başlamıştı ve o zaman beri görüşmeler devam etti. En sonunda anlaşma arama işbirliği konusunda sağlanmış oldu. Böylece Google’ın karşısında daha sağlam bir rekabet oluşturmak için Yahoo, Microsoft’un lehine pazardan çekilmiş oluyor.

2 Yorum

  1. Bahattin ARICI

    Farklı bir düşünce. Önümüzdeki günlerde farklı şeyler ortaya çıkacak gibi.

    Sen yahoo olacaksın. Tüm teknolojini microsofta açacaksın. Karşılığında bing altyapısını kullanmana izin verecekler. İyiymiş. Yahooyu satın almadan tüm teknolojisini ele geçir. Sen karşılığında ne yap! “Link ver” :o)

Bir cevap yazın