XP Çağının Son Gösterisi: VIA KT880 Yongaseti nForce2’ye Meydan Okuyor

XP Çağının Son Gösterisi: VIA KT880 Yongaseti nForce2'ye Meydan Okuyor

Olması gerekenden uzun sürdü, fakat en sonunda VIA AthlonXP tabanlı çift-kanal bellek desteği sunan bir yongaseti duyurdu, KT880. Ayrıca bu yonga Pentium PT880 ile aynı depolama arayüzlerine imkan sağlıyor.

Ama sizce VIA bu yongasetinin üretimine başlamakta gecikmedi mi?

Bu pazarı yakından takip eden çoğu kullanıcı geçen senenin sonlarına doğru VIA’dan yüksek başarıma sahip bir yongaseti bekliyorlardı. Bunun yerine elimize eski tek kanallı bellek teknolojisi sunan KT600 geldi. Bu eksiklik yüzünden normal olarak rakibi NVIDIA nForce 2’yle pek rekabet edemedi.

Artık kullanıcılar Athlon64’lere odaklanmış olsalarda VIA aradaki açığı kapatıyor. Yonga üreticisinin bu hareketi pek yersiz sayılmaz çünkü fiyat bazında düşünüldüğünde hala AthlonXP tabanlı sistemler Intel tabanlı sistemleri geride bırakıyorlar.

2.2 GHz hızında çalışan AthlonXP 3200+’dan daha hızlı bir işlemci beklemiyoruz, ama XP sistemlerin bu senenin sonuna kadar piyasada kalacağını tahmin ediyoruz. Sunduğu başarım normal uygulamalarda bir son kullanıcıyı tatmin etmeye yeterli. Ama bizim özellikle merak ettiğimiz şey yeni KT880’in saçlarına ak düşmüş AthlonXP’lere biraz daha güç katıp katamayacağı.

Bir cevap yazın