Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

3D: Konsolun Gücü Ve İşlevi

Genel Xbox mimarisi NVIDIA’nın nFORCE platformundan türetilmiş durumda (veya nFORCE Xbox’tan türedi de denebilir). Aynı nFORCE’taki IGP gibi Xbox Kuzey Köprüsü de grafik işlemciyi barındırırken, Güney Köprüsü ses denetçisi (nForce’un MCP 420-D bileşenindeki gibi) olarak da görev yapıyor.

3D: Konsolun Gücü Ve İşlevi

Öte yandan nFORCE’ta IGP adı verilen Kuzey Köprüsü GeForce 2 MX tabanlı bir grafik işlemci barındırırken, Xbox’ın buna karşılık gelen XGPU’su GeForce 3 türevi bir grafik işlemci barındırıyor. NV2A koda adlı bu grafik işlemci, NV20 (GeForce 3) ile NV25 (GeForce 4) arasında bir yerde konumlanmış durumda. Esasında 4 piksel işhattı ve 2 ‘vertex shader’ı var. Kıyaslayabilmeniz açısından NV20’de 4 piksel işhattı ve 1 ‘vertex shader’; NV25’te de 2 ‘vertex shader’ bulunuyor. Grafik yongası muhtemelen 60 milyon civarı transistor içeriyor (NV 20: 57 / NV 25: 63 milyon). 233 MHz’lik bu Kuzey Köprüsü 64 MB’lık 200 MHz DDR belleğe bağlı. Unutmayın: Daha önce açıkladığımız gibi bu 64 MB, sistemin geri kalanı ile paylaşımlı.

NV2A’nın 233 MHz ile teorik dolgu hızı 933 Mpiksel/sn; her işhattı tek geçişte 2 doku işleyebiliyor. Toplam bellek bantgenişliği 6.4 GB/sn. Pentium III, 133 MHz FSB hızı nedeniyle bunun en çok 1.06 GB/sn’lik kısmını kullanacak ve geri kalan 5.34 GB/sn’lik bantgenişliği GPU’ya ayrılacak. Bu değer, 7.45 GB/sn’lik bir bellek bantgenişliği sunan GeForce3 Ti500’ün altında kalsa da oyunların sadece 640×480@32 bit çözünürlükte çalışacak şekilde programlanacağını da unutmayın. Öte yandan anti-aliasing kullanıldığında bu bantgenişliği yetmeyebilir. Anti-aliasing oyunlardaki verev çizgi kırıklarını düzeltmek için kullanılan ve NVIDIA’nın Quincunx algoritmasına dayanan çoklu örnekleme yönteminin adı. TV’nin düşük çözünürlüğü nedeniyle konsollarda anti-aliasing çok daha önemli.

3D: Konsolun Gücü Ve İşlevi

4 Yorum

 1. Ziyaretçi hüseyin mutlu

  xbox la ne tür oyunlar oynanabiliyor oyunları ps3 kadar kalitelimi hakkında hiç bilgim yok beni aydınlatabilirmisiniz ve nereden temin edebilirim lutfen teşekkür ederim

 2. Uğur Yurtsever

  Selam. Öncelikle Xbox’ın biraz eskidiğini belirtmemde yarar var. Zaten makalenin de 2002’de yayımlanmış olduğunu göz önünde bulundursak size Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox 360 hakkında bilgi vermemiz daha yararlı olur kanaatindeyim.

  Xbox 360 hakkında söylenebilecek ilk şey oyun yelpazesinin PS3’ten daha geniş olduğu. Görüntü kalitesi açısından da neredeyse kafa kafayalar diyebiliriz. PS3’ün tek artısı donanım olarak 1080p  (Xbox 360,  bazı oyunları 1080p’ye yazılımsal olarak yükseltebiliyor) desteklemesi. Ancak gerçek 1080p çözünürlük destekleyen oyun sayısı oldukça az. Yine de PS3’ün Blu-Ray gibi bir artısı var.

  Oyun sektörünün gittikçe konsol odaklı bir hale gelmesi elbette her iki platformu da birer oyun canavarı haline getiriyor. Piyasaya çıkacak  yeni oyunlar çoğu zaman PC versiyonundan  daha kaliteli olacak şekilde bu iki platform için geliştiriliyor. Tabi PS3 ve Xbox 360’ın kendilerine özel oyunları da var. PS3 diyince aklımıza Metal Gear Solid ve Killzone gelirken, Xbox diyince de aklımıza hemen Halo geliveriyor. Bu tarz isimler saymakla bitmez. Sözün özü Xbox 360 ve PS3’ten hangisisinin iyi olduğuna karar vermek oldukça güç. Tek söyleyebileceğimiz her ikisinin de birer oyun canavarı oldukları.

  Yine de sağlam bir strateji oyunu hayranıysanız bugünlerde her iki konsolda da Total War veya Civilization gibi iyi bir strateji oyunu bulmak imkansız gibi.

  Bu aletlerin özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Birer bilgisayar gibi de kullanabiliyoruz oyun konsollarımızı. Internete bağlanıyoruz, internet üzerinden oyunlar oynuyoruz, film izleyebiliyoruz, müzik dinliyoruz ve veri depolayabiliyoruz.

  Microsoft, Xbox360’ı ne yazık ki Türkiye’de piyasaya sunmadı. Ancak yine de oldukça uygun fiyatlara satın almak mümkün.  Bu konuda bir Xbox 360 kullanıcısı olan Oruç Dim arkadaşımız en kısa zamanda size daha iyi yardımcı olacaktır.

 3. Oruç Dim

  Merhabalar;

  Herşeyden önce bu jenerasyonun oyunlarını oynamak istiyorsanız Xbox yerine bir Xbox 360 edinmeniz gerekiyor. Oynattığı oyunlar eğer birden fazla konsola/platforma çıktıysa genelde iki konsol arasında en kalitelisi Xbox 360 oluyor zira PS3’e sıfırdan oyun yapmak zor olduğu için yapımcılar işin kolayına kaçıp 360’tan port ediyorlar (Madden’ın PS3’te 30, Xbox 360’ta saniyede 60 kare oranıyla çalışması gibi). Ancak PS3’e özel bazı oyunların (özellikle Killzone 2) grafik kalitesi Xbox 360’a göre daha yüksek ancak bu oyunlar bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla PS3 yazılım anlamında kendini toparlayıncaya kadar Xbox 360 almak çok daha mantıklı şu durumda.

  Ancak Türkiye’de garantili satılmaması ve Xbox 360’ın çabuk bozulması işleri biraz karıştırıyor. Seçiminiz yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında PS3’ün garantili fiyatı 880 lirayken, 360’ın garantisiz fiyatı yaklaşık 550-600 lira. Şu anda bana göre 360 çok daha avantajlı ancak en son karar sizin.

 4. Sevgi

  Merhabalar xbox 360 kullanıcısıyım fakat internet bağlantısı yapmadık evimizde sınırsız internet var bağlantı yaparsak ne gibi artıları yada eskileri olur acaba?

Bir cevap yazın