Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Görünüşte Vasat Bir İşlemci

Görünüşte Vasat Bir İşlemci

Microsoft verilerin işlenmesi için 733 MHz Pentium III işlemcide karar kıldı. Bugün PC teknolojisinin Pentium 4 2.2 GHz’e ulaştığına bakan ve bir konsolun ömrünün 3 ila 5 yıl olduğunu düşünen kimileri bunu biraz “hafif” bulabilir. Ancak bu konuya bu şekilde bakmamak lazım. PC’de, sistem açık mimariye sahip olduğu ve bir arabirim üzerinden milyonlarca sınırlamayla ilerlediği için işlemci gücü çok önemli. Konsolda ise her şey ne yapılmak istendiğine bağlı.

Bu konsol da grafik işlemci meselesini PC’den devralarak çözdü. Bir Xbox oyunu (T&L – Dönüştürme & Aydınlatma – veya “shader” – gölgelendirme – gerektiren bir oyun) iyi programlanmışsa Pentium III’e hiç ihtiyaç bile duymayabilir. Bir PC’de yukarıdan aşağıya bir uyumluluk gerektiğinden durum hiç böyle değildir. Xbox’ta işlemciye girilen bilgiyi işler ve gönderir – sabit disk gibi birbirinden farklı bileşenler arasındaki bağlantıdır ve yapay zekayı yönetir. Bunun için PIII’ün fazla olduğu bile söylenebilir. Hatırlarsanız PS2’nin işlemcisi – iki farklı mimarideki işlemciyi karşılaştırmak doğru olmasa bile – sadece 250 MHz hızındaydı.

Xbox karşıtlarının diğer argümanı 32 bit mimariye sahip olması, yani Nintendo N64’ün bir basamak altında olması. Ancak bu sadece bir pazarlama numarası. PC’lere aşinaysanız, 64-bit’e geçişin kendi başına bir şey değiştirmediğini, çünkü her şeyin mimariye bağlı olduğunu çok iyi bilirsiniz. Yazmaçları (register), özellikle de grafik perfomansıyla ilgili olanları işleme ve yorumlama yöntemi 64-bit’e geçince bu tür bir mimariye pek bir şey kazandırmaz. Şimdilik bu kesinlikle sınırlayıcı bir faktör değildir; tabii birkaç yıl içinde ne kadar sınırlayıcı olduğunu daha iyi görebiliriz. İşlemciye yakından baktığımızda, bunun mobil FC-BGA formunda, doğrudan anakarta kaynaklanarak üretilmiş bir Pentium III Coppermine 733 MHz işlemci olduğunu görüyoruz. Bu maliyetleri düşürüyor ve yerden kazandırıyor…

Görünüşte Vasat Bir İşlemci

İşlemcide sadece “heatsink” var; tabii kasanın fanı ile akıllıca soğutuluyor. Tampon bellek (önbellek) 256’dan 128 KB’ye düşürülmüş; demek ki aşırı yük binmiyor. Özel bir platformda özel bir programlama söz konusuyken bekleme sürelerinin PC’dekiyle hiç ilgisi yoktur. İşlemci zamanını – kelimenin her anlamıyla – balık avlar gibi bilgi avlamakla geçirir. Bunu daha iyi anlamak için Mac sistemlerle bir karşılaştırma yapmak yeterli: Daha kapalı mimariye sahip oldukları için Mac bilgisayarlara da daha az tampon bellek yeter.

Görünüşte Vasat Bir İşlemci

Elbette Xbox’ta tüm bileşenleri birbirine bağlayan bir anakart var. Bu anakartın özellikleri son derece katı şekilde tanımlanmış ve aralarında Intel, MSI, Asus da bulunan çeşitli üreticileri bu tasarıma kesinkes uyuyor ve değişiklik yapamıyorlar.

4 Yorum

 1. Ziyaretçi hüseyin mutlu

  xbox la ne tür oyunlar oynanabiliyor oyunları ps3 kadar kalitelimi hakkında hiç bilgim yok beni aydınlatabilirmisiniz ve nereden temin edebilirim lutfen teşekkür ederim

 2. Uğur Yurtsever

  Selam. Öncelikle Xbox’ın biraz eskidiğini belirtmemde yarar var. Zaten makalenin de 2002’de yayımlanmış olduğunu göz önünde bulundursak size Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox 360 hakkında bilgi vermemiz daha yararlı olur kanaatindeyim.

  Xbox 360 hakkında söylenebilecek ilk şey oyun yelpazesinin PS3’ten daha geniş olduğu. Görüntü kalitesi açısından da neredeyse kafa kafayalar diyebiliriz. PS3’ün tek artısı donanım olarak 1080p  (Xbox 360,  bazı oyunları 1080p’ye yazılımsal olarak yükseltebiliyor) desteklemesi. Ancak gerçek 1080p çözünürlük destekleyen oyun sayısı oldukça az. Yine de PS3’ün Blu-Ray gibi bir artısı var.

  Oyun sektörünün gittikçe konsol odaklı bir hale gelmesi elbette her iki platformu da birer oyun canavarı haline getiriyor. Piyasaya çıkacak  yeni oyunlar çoğu zaman PC versiyonundan  daha kaliteli olacak şekilde bu iki platform için geliştiriliyor. Tabi PS3 ve Xbox 360’ın kendilerine özel oyunları da var. PS3 diyince aklımıza Metal Gear Solid ve Killzone gelirken, Xbox diyince de aklımıza hemen Halo geliveriyor. Bu tarz isimler saymakla bitmez. Sözün özü Xbox 360 ve PS3’ten hangisisinin iyi olduğuna karar vermek oldukça güç. Tek söyleyebileceğimiz her ikisinin de birer oyun canavarı oldukları.

  Yine de sağlam bir strateji oyunu hayranıysanız bugünlerde her iki konsolda da Total War veya Civilization gibi iyi bir strateji oyunu bulmak imkansız gibi.

  Bu aletlerin özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Birer bilgisayar gibi de kullanabiliyoruz oyun konsollarımızı. Internete bağlanıyoruz, internet üzerinden oyunlar oynuyoruz, film izleyebiliyoruz, müzik dinliyoruz ve veri depolayabiliyoruz.

  Microsoft, Xbox360’ı ne yazık ki Türkiye’de piyasaya sunmadı. Ancak yine de oldukça uygun fiyatlara satın almak mümkün.  Bu konuda bir Xbox 360 kullanıcısı olan Oruç Dim arkadaşımız en kısa zamanda size daha iyi yardımcı olacaktır.

 3. Oruç Dim

  Merhabalar;

  Herşeyden önce bu jenerasyonun oyunlarını oynamak istiyorsanız Xbox yerine bir Xbox 360 edinmeniz gerekiyor. Oynattığı oyunlar eğer birden fazla konsola/platforma çıktıysa genelde iki konsol arasında en kalitelisi Xbox 360 oluyor zira PS3’e sıfırdan oyun yapmak zor olduğu için yapımcılar işin kolayına kaçıp 360’tan port ediyorlar (Madden’ın PS3’te 30, Xbox 360’ta saniyede 60 kare oranıyla çalışması gibi). Ancak PS3’e özel bazı oyunların (özellikle Killzone 2) grafik kalitesi Xbox 360’a göre daha yüksek ancak bu oyunlar bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla PS3 yazılım anlamında kendini toparlayıncaya kadar Xbox 360 almak çok daha mantıklı şu durumda.

  Ancak Türkiye’de garantili satılmaması ve Xbox 360’ın çabuk bozulması işleri biraz karıştırıyor. Seçiminiz yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında PS3’ün garantili fiyatı 880 lirayken, 360’ın garantisiz fiyatı yaklaşık 550-600 lira. Şu anda bana göre 360 çok daha avantajlı ancak en son karar sizin.

 4. Sevgi

  Merhabalar xbox 360 kullanıcısıyım fakat internet bağlantısı yapmadık evimizde sınırsız internet var bağlantı yaparsak ne gibi artıları yada eskileri olur acaba?

Bir cevap yazın