Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Teknoloji

Teknoloji

Öncelikle Xbox’ın NTSC sistemini kullanan Amerikan versiyonunu test ettiğimizi hatırlatalım; oyunlar ve aksesuarlar da ABD pazarında sunulanlar. Avrupalı okurlarımız için gerekli düzeltmeleri PAL sürümü çıktığında yapacağız.

Xbox az çok kapalı, bir evrim sayılamayacak bir PC. Bu bariz bir seçim; üstelik diğer konsol üreticileri kaçınılmaz olarak Microsoft’un adımlarını takip edecekler. Bunu biraz açıklayalım. Örneğin şimdiye dek PS 2’de konsolun ve Yazılım Geliştirme Kitinin (SDK) geliştirilmesi dev bir girişim demekti. Elektronik bileşenlerin uyarlanması veya baştan özel olarak üretilmesi, daha sonra da tutarlı bir bütün halinde bir araya getirilmesi gerekiyordu. Öte yandan PC arenasındaki rekabet belirli bir standartlaşmayla birlikte sürekli bir teknolojik ilerlemeyi de getirdiğinden; son model bir konsol yapmak için atılacak en akıllıca adım PC uzmanlarıyla ittifak kurmaktı. Nintendo bunu, grafik yongasını ATI’ye yaptırarak kanıtladı. Dolayısıyla Xbox’taki seçim de çok akıllıca. Bazıları, Microsoft’un başka kılığa girmiş bir PC’yi satmaya çalışarak dünyayı hiçe saydığını söylüyor ama bu argüman pek sağlam değil.

Teknoloji

PC’yi temel almak bir şey, PC teknolojisinden yola çıkarak tutarlı bir bütün ortaya koyup bunu düşük fiyata satmak ve en azından birkaç yıl kullanılabilmesini sağlamak başka bir şey. Bu hiç kolay ve hata kaldırabilecek bir iş değil! Özetlersek: Evet, Xbox bir PC, ancak o kadar basit değil! Tam tersi. Bu canavarın “iç organlarına” bir göz atalım. Eğlence için tasarlanmış her bilişim cihazı için 2002 yılı – ve kuşkusuz gelecekteki birkaç yıl – boyunca en belirleyici faktör grafik. Çağ 3D oyun çağı ve bir konsolun kaynaklarının %90’ı, giderek karmaşıklaşan bir dünyayı görüntülemek için kullanılmak durumunda. Bunu çok iyi gören Microsoft doğal olarak bu alandaki en ileri seviye üreticiye, NVIDIA’ya yöneldi. ATI gibi NVIDIA da ekranda yer alacak şeyleri görüntüleyebilmek için tüm veri hesaplamalarını yapıp orijinal kodu işleyebilen bir grafik işlemci üretebilecek bir firma. Bu problem bir kez çözüldüğünde, konsolun geri kalanını tamamlamak çok daha basitleşiyor. Ve bu 3D ile çalışmak – en azından programcı açısından – kolaysa üretici memnun olabilir (bu örnekte bunun böyle olduğunu da göreceğiz zaten). İleride grafik konusunu ve konsolun performansını nasıl etkilediğini daha detaylı olarak ele alacağız.

Teknoloji

4 Yorum

 1. Ziyaretçi hüseyin mutlu

  xbox la ne tür oyunlar oynanabiliyor oyunları ps3 kadar kalitelimi hakkında hiç bilgim yok beni aydınlatabilirmisiniz ve nereden temin edebilirim lutfen teşekkür ederim

 2. Uğur Yurtsever

  Selam. Öncelikle Xbox’ın biraz eskidiğini belirtmemde yarar var. Zaten makalenin de 2002’de yayımlanmış olduğunu göz önünde bulundursak size Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox 360 hakkında bilgi vermemiz daha yararlı olur kanaatindeyim.

  Xbox 360 hakkında söylenebilecek ilk şey oyun yelpazesinin PS3’ten daha geniş olduğu. Görüntü kalitesi açısından da neredeyse kafa kafayalar diyebiliriz. PS3’ün tek artısı donanım olarak 1080p  (Xbox 360,  bazı oyunları 1080p’ye yazılımsal olarak yükseltebiliyor) desteklemesi. Ancak gerçek 1080p çözünürlük destekleyen oyun sayısı oldukça az. Yine de PS3’ün Blu-Ray gibi bir artısı var.

  Oyun sektörünün gittikçe konsol odaklı bir hale gelmesi elbette her iki platformu da birer oyun canavarı haline getiriyor. Piyasaya çıkacak  yeni oyunlar çoğu zaman PC versiyonundan  daha kaliteli olacak şekilde bu iki platform için geliştiriliyor. Tabi PS3 ve Xbox 360’ın kendilerine özel oyunları da var. PS3 diyince aklımıza Metal Gear Solid ve Killzone gelirken, Xbox diyince de aklımıza hemen Halo geliveriyor. Bu tarz isimler saymakla bitmez. Sözün özü Xbox 360 ve PS3’ten hangisisinin iyi olduğuna karar vermek oldukça güç. Tek söyleyebileceğimiz her ikisinin de birer oyun canavarı oldukları.

  Yine de sağlam bir strateji oyunu hayranıysanız bugünlerde her iki konsolda da Total War veya Civilization gibi iyi bir strateji oyunu bulmak imkansız gibi.

  Bu aletlerin özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Birer bilgisayar gibi de kullanabiliyoruz oyun konsollarımızı. Internete bağlanıyoruz, internet üzerinden oyunlar oynuyoruz, film izleyebiliyoruz, müzik dinliyoruz ve veri depolayabiliyoruz.

  Microsoft, Xbox360’ı ne yazık ki Türkiye’de piyasaya sunmadı. Ancak yine de oldukça uygun fiyatlara satın almak mümkün.  Bu konuda bir Xbox 360 kullanıcısı olan Oruç Dim arkadaşımız en kısa zamanda size daha iyi yardımcı olacaktır.

 3. Oruç Dim

  Merhabalar;

  Herşeyden önce bu jenerasyonun oyunlarını oynamak istiyorsanız Xbox yerine bir Xbox 360 edinmeniz gerekiyor. Oynattığı oyunlar eğer birden fazla konsola/platforma çıktıysa genelde iki konsol arasında en kalitelisi Xbox 360 oluyor zira PS3’e sıfırdan oyun yapmak zor olduğu için yapımcılar işin kolayına kaçıp 360’tan port ediyorlar (Madden’ın PS3’te 30, Xbox 360’ta saniyede 60 kare oranıyla çalışması gibi). Ancak PS3’e özel bazı oyunların (özellikle Killzone 2) grafik kalitesi Xbox 360’a göre daha yüksek ancak bu oyunlar bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla PS3 yazılım anlamında kendini toparlayıncaya kadar Xbox 360 almak çok daha mantıklı şu durumda.

  Ancak Türkiye’de garantili satılmaması ve Xbox 360’ın çabuk bozulması işleri biraz karıştırıyor. Seçiminiz yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında PS3’ün garantili fiyatı 880 lirayken, 360’ın garantisiz fiyatı yaklaşık 550-600 lira. Şu anda bana göre 360 çok daha avantajlı ancak en son karar sizin.

 4. Sevgi

  Merhabalar xbox 360 kullanıcısıyım fakat internet bağlantısı yapmadık evimizde sınırsız internet var bağlantı yaparsak ne gibi artıları yada eskileri olur acaba?

Bir cevap yazın