Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey: Teknolojisi, Oyunları, Aksesuarları ve Neler Getirdiği

Oyun konsolu pazarı, son derece kazançlı olduğu kadar nüfuz edilmesi son derece güç bir pazar, çünkü konsol tüm aileye hitap ediyor; bu da tanımı itibarıyla çok geniş bir yaş grubunu ve farklı sosyal sınıf gruplarını kapsıyor. Güçlükler çeşitli: Üretici, uygun fiyatlı, geniş bir kesimin ilgisini çekebilecek ve kendini bilgisayar teknolojisinin önünde konumlayan bir cihaz üretmek durumunda. Bütün bu şartlar yerine getirilse bile savaş henüz kazanılmış olmuyor. Son kertede, teknoloji kullanıcıyı fazla ilgilendirmiyor. Aslında tüketicilerin satın alma kararını, dolayısıyla bir konsolun başarısını o konsol için üretilmiş oyunlar belirliyor!

Xbox Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey: Teknolojisi, Oyunları, Aksesuarları ve Neler Getirdiği

Bu yüzden, oyun geliştiricilerinin konsolların gücünü tam kullanabilen ve oyunseverleri kendilerine bağlayabilen oyunlar üretmeleri, konsol üreticileri açısından çok önemli. Bu öylesine önemli bir konu ki, bazen sıradışı tek bir oyun konsolun tutulmasını sağlayabiliyor. Ancak işleri daha da karıştıran bir başka konu daha var. Konsolun gölgesi PC’nin üzerine düşüyor, oyunlar çakışıyor ve ikisi de hala farklı kategorilerde de olsalar, giderek birbirine benziyorlar. Oyunlara gelince, konsol oyunları kesinlikle daha iyi satıyor. Bu bağlamda, dünya konsol piyasası hissedilir bir değişim içinde. Sony Playstation 1 ve 2 ile tekel olmak üzereydi; özellikle de Sega Dreamcast’ı bırakıp piyasadan çekildikten, Nintendo da Game Boy’a razı olduktan sonra. Oyun konsolu satışlarının sürekli artmasına bakınca rekabet seviyesinin de artacağını görmemek imkansızdı. Nintendo, Game Boy ve Pokemon’un kendisine sağladığı inanılmaz cephane sayesinde GameCube’ü çıkardı ve saldırıya geçti. ATI grafik yongalı bu konsol tüm dünyayı kapasitesi ile şaşırttı. Ancak, Mario türevi oyunlarıyla, Nintendo nesline sadık kalan daha genç bir kesimi hedefledi. Nintendo’nun başarısı, büyük ölçüde 3. parti oyun geliştiricilerine karşı tavrına bağlı olacak. N64’ün bu yüzden gereken başarıyı elde edemediğini unutmamak gerek. Ancak Sony’nin korunaklı dünyasındaki rahatını kaçırma rolünü asıl Xbox ile sahneye dalan Microsoft üstlendi. Xbox kendisini tamamen PS2 ile aynı arenada konumluyor – gençler ve yetişkinlere özel önem veren, herkese yönelik bir konsol.

Microsoft önce durum üzerine bir değerlendirme çalışması yaptı. Sadece işletim istemi ve ofis yazılımları üreticisi olmak pazardaki hakim konumunu sürdürmek için yeterli olmayacaktı. Bill Gates daha ilk başlarda geleceğin iletişimde – gerek Web, gerek etkileşimli TV üzerinden – olduğunu farketmişti. Ancak, Microsoft’un Web alanında tekel oluşturmak nedeniyle yaşadığı güçlükler herkesçe biliniyor. Kanun düzenleyiciler medyaya maniple edilmesini bir tehdit olarak görmeye başladılar ve bu da onlarla Microsoft arasında düşmanca bir ilişki başlattı. Peki Microsoft’un alternatifi neydi? Meseleyi diğer ucundan yakalamak. Ve İnternet’e hazır bir oyun konsolu çıkarmak, şirketin global stratejisi içinde oldukça hassas bir adım gibi görünüyor. Microsoft gerekli tüm kaynaklara sahip: aynı zamanda bir oyun üreticisi ve sistem tasarlayıcısı. Ancak hepsinden öte, DirectX sayesinde elinde dünyanın en iyi programlama kiti bulunuyor. Tüm yapması gereken konsolu oluşturup İnternet’e bağlamaktı; böylece bir kez daha geleceğin online oyun ve iletişim pazarında lider olabilmesi için tüm taşları yerine oturtmuş olacaktı. Kuşkusuz nihai hedef, bir yandan devasa bir çok oyunculu (multiplayer) oyun pazarına hakim olmaksa, diğer yandan bu konsolu, her ev için hayalini kurduğu İnternet erişimli oturma odalarının bir parçası yapmak. Microsoft bu teoriyi pratiğe geçirip oyun konsolunu üretirken tam da bekleneni yaptı: Windows ve DirectX sayesinde kendi oyun sahası haline gelen PC bileşenlerine yöneldi.

Xbox 15 Kasım 2001’de ABD’de piyasaya sürüldü, bu yazı yazılırken 14 Mart’ta Avrupa’da piyasaya sürülmesi planlanıyordu.

4 Yorum

 1. Ziyaretçi hüseyin mutlu

  xbox la ne tür oyunlar oynanabiliyor oyunları ps3 kadar kalitelimi hakkında hiç bilgim yok beni aydınlatabilirmisiniz ve nereden temin edebilirim lutfen teşekkür ederim

 2. Uğur Yurtsever

  Selam. Öncelikle Xbox’ın biraz eskidiğini belirtmemde yarar var. Zaten makalenin de 2002’de yayımlanmış olduğunu göz önünde bulundursak size Microsoft’un yeni nesil konsolu Xbox 360 hakkında bilgi vermemiz daha yararlı olur kanaatindeyim.

  Xbox 360 hakkında söylenebilecek ilk şey oyun yelpazesinin PS3’ten daha geniş olduğu. Görüntü kalitesi açısından da neredeyse kafa kafayalar diyebiliriz. PS3’ün tek artısı donanım olarak 1080p  (Xbox 360,  bazı oyunları 1080p’ye yazılımsal olarak yükseltebiliyor) desteklemesi. Ancak gerçek 1080p çözünürlük destekleyen oyun sayısı oldukça az. Yine de PS3’ün Blu-Ray gibi bir artısı var.

  Oyun sektörünün gittikçe konsol odaklı bir hale gelmesi elbette her iki platformu da birer oyun canavarı haline getiriyor. Piyasaya çıkacak  yeni oyunlar çoğu zaman PC versiyonundan  daha kaliteli olacak şekilde bu iki platform için geliştiriliyor. Tabi PS3 ve Xbox 360’ın kendilerine özel oyunları da var. PS3 diyince aklımıza Metal Gear Solid ve Killzone gelirken, Xbox diyince de aklımıza hemen Halo geliveriyor. Bu tarz isimler saymakla bitmez. Sözün özü Xbox 360 ve PS3’ten hangisisinin iyi olduğuna karar vermek oldukça güç. Tek söyleyebileceğimiz her ikisinin de birer oyun canavarı oldukları.

  Yine de sağlam bir strateji oyunu hayranıysanız bugünlerde her iki konsolda da Total War veya Civilization gibi iyi bir strateji oyunu bulmak imkansız gibi.

  Bu aletlerin özellikleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Birer bilgisayar gibi de kullanabiliyoruz oyun konsollarımızı. Internete bağlanıyoruz, internet üzerinden oyunlar oynuyoruz, film izleyebiliyoruz, müzik dinliyoruz ve veri depolayabiliyoruz.

  Microsoft, Xbox360’ı ne yazık ki Türkiye’de piyasaya sunmadı. Ancak yine de oldukça uygun fiyatlara satın almak mümkün.  Bu konuda bir Xbox 360 kullanıcısı olan Oruç Dim arkadaşımız en kısa zamanda size daha iyi yardımcı olacaktır.

 3. Oruç Dim

  Merhabalar;

  Herşeyden önce bu jenerasyonun oyunlarını oynamak istiyorsanız Xbox yerine bir Xbox 360 edinmeniz gerekiyor. Oynattığı oyunlar eğer birden fazla konsola/platforma çıktıysa genelde iki konsol arasında en kalitelisi Xbox 360 oluyor zira PS3’e sıfırdan oyun yapmak zor olduğu için yapımcılar işin kolayına kaçıp 360’tan port ediyorlar (Madden’ın PS3’te 30, Xbox 360’ta saniyede 60 kare oranıyla çalışması gibi). Ancak PS3’e özel bazı oyunların (özellikle Killzone 2) grafik kalitesi Xbox 360’a göre daha yüksek ancak bu oyunlar bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla PS3 yazılım anlamında kendini toparlayıncaya kadar Xbox 360 almak çok daha mantıklı şu durumda.

  Ancak Türkiye’de garantili satılmaması ve Xbox 360’ın çabuk bozulması işleri biraz karıştırıyor. Seçiminiz yaparken bu faktörleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Bunun dışında PS3’ün garantili fiyatı 880 lirayken, 360’ın garantisiz fiyatı yaklaşık 550-600 lira. Şu anda bana göre 360 çok daha avantajlı ancak en son karar sizin.

 4. Sevgi

  Merhabalar xbox 360 kullanıcısıyım fakat internet bağlantısı yapmadık evimizde sınırsız internet var bağlantı yaparsak ne gibi artıları yada eskileri olur acaba?

Bir cevap yazın