Xbox 720’den Yeni Detaylar Var

Blu-Ray okuyucu, Kinect 2 ve dahası…

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’a yakın kaynaklar, bir sonraki Xbox’ın 2013 sonbaharında raflarda olacağını ve 6670 ayarında bir grafik çipinin yardımıyla mevcut konsollardan 6 kat daha güçlü olacağını ortaya çıkarmıştı hatırlarsanız. Bugün de yeni ve oldukça çarpıcı detaylar ortaya çıktı.

Kotaku‘nun açıkladığı bilgiler şu şekilde. Tabii bunların resmi açıklamalara dayanmadığını da belirtelim. Yani şimdilik kuvvetli birer olasılık olarak önümüzde duruyorlar:

  • Microsoft, disk teknolojisini geliştirmeye karar vermiş. Yeni Xbox’ta Blu-Ray disk okuyucu olacak. Aslına bakarsanız Xbox 360’ın yaşadığı kapasite problemlerini düşününce bu gayet öngörülebilir bir yenilik.
  • Microsoft, kullanılmış oyunlara karşı bir çeşit koruma sistemi geliştirmeye çalışıyor. Eğer bu doğruysa yeni Xbox’ta ikinci el, takas veya ödünç gibi atraksiyonlar tarihe karışabilir. Ancak bu konuda fazla detay yok. Yani donanımsal korumadan ziyade Xbox Live hesabına bağlı farklı bir koruma da olabilir. Kotaku da bu konuda net bir bilgiye ulaşamamış.
  • Firmaya yakın kaynaklar, yeni Xbox’ın yeni bir Kinect versiyonuyla geleceğini belirtmiş.
  • Microsoft’un daha ufak bir gamepad tasarımı üzerinde çalıştığı da gelen bilgiler arasında.
  • Microsoft’a yakın bir kaynak yeni Xbox’ın Xbox 360’tan 6 kat daha güçlü olacağı iddialarının tamamen varsayımdan ibaret olduğunu belirtmiş. Zira henüz kimsenin elinde oyun geliştirme kiti bulunmuyor. Öte yandan bazı kaynaklar da Microsoft’un yeni Xbox’ın 8 kat güçlü olacağını öngördüğünü belirtiyor.
  • Yeni Xbox’ın adı muhtemelen Xbox 720 olmayacak. (Bu zaten çok açık değil miydi? Bu gerzek ismin nereden çıktığını bir türlü anlayamamıştım zaten).

Yeni detaylar su yüzüne çıktıkça paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın