Xbox 720 Mevcut Konsollardan 6 Kat Daha Güçlü Olacak

Güvenilir kaynaklar yeni Xbox’ın 2013 sonbaharında raflarda olacağını ve AMD Radeon 6670 ayarı bir grafik işlemcisine sahip olacağını doğruladı.

Bugünlerde oyunseverlerin kafasını en çok kurcalayan soru, hiç kuşkusuz yeni nesil konsolların ne zaman geleceği. Sony Computer Entertainment başkanı Kazuo Hirai, Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı CES’te katıldığı bir oturumda bir sonraki oyun konsollarının yakın bir tarihte duyurulmayacağını açıklayıp, PlayStation 3 için biçtikleri 10 yıllık ömrün hala geçerli olduğunun da altını çizmişti hatırlarsanız. Ancak başta Naughty Dog olmak üzere Sony’nin amiral gemisi pozisyonundaki oyun stüdyolarının “yeni nesil” için çalışmala başladıklarını da biliyoruz. Yine de ortada herhangi bir takvim olduğu söylenemez, hatta elimizdeki bilgilerle bir öngörüde bulunmak bile mümkün değil.

Microsoft cephesinde ise her şey Sony’nin aksine daha belirgin gelişiyor. Hatta Microsoft’un yeni konsol projesine yakın güvenilir kaynakların IGN‘e aktardığı bilgiler, halk arasında Xbox 720 olarak adlandırılan “yeni nesil” Xbox’ın 2013’ün sonbahar aylarında raflarda olacağını gösteriyor.

Açığa çıkan bilgiler bununla sınırlı değil. Fudzilla‘nın haberi ise konsolun grafik çipinin AMD’nin Southern Island kod adlı yeni nesil 7000 serisi tabanlı olacağını, ama işlemcinin 6000 serisinden alınacağını gösteriyor. Yapılan öngörüler elde edilecek bu grafik çipinin 6670 ayarında olacağını ve çipin seri üretimine 2012 sonunda başlanacağını gösteriyor.

Ortaya çıkan bu bilgiler doğruysa yeni Xbox’ın Xbox 360’tan 6 kat daha büyük bir grafik işleme gücüne sahip olacak. Bu aynı zamanda Nintendo’nun bu yıl sonuna doğru raflarda olmasını beklediğimiz yeni konsolu Wii U’dan da %20 daha güçlü olacağı anlamına geliyor.

Oyun geliştirme kitlerinin ise Ağustos ayından itibaren oyun geliştiricilerle buluşmaya başlaması bekleniyor.

AMD Radeon 6670 SS

Radeon 6670

5 Yorum

 1. ?

  sistem özellikleri her ne kadar öngörü olsada içinde hd 6670 gibi bi kart olucaksa bi anlamı yok bence. ps 3 ve xbox çıktığında o anda onlara rakip kartlar yoktu şimdi ise bırak rakip kart olmayı daha güçsüz kartlarla piyasaya sürüleceğinden bahsediliyor ilginç.

 2. Sabertooth

  Bence de “soru işareti” haklı. tamam kimse sana içine 7790 falan sokuştur demedi de, bari daha düzgün bir şeyler koy. NAsıl olsa ilk çıktığında pahalı olacak o meret, millet en azından sağlam birşeye para vermiş olsun.

 3. ?

  7790 vs benzeri azman güç tüketen bi yapı olmasın tabide hiç değil o günün daha çıkmamış teknolojise sahip az güç tüketen birşeyler olmalıydı. ps3 veya xbox 360 zamanındaki ekran kartları gibi nede olsa onlar zamanındakilerden daha güçlü grafik ünitelerine sahipti taki 8800gtx çıkana kadar. yani yeni nesil direk ezik geliyor diyesi geliyor insanın.

 4. gouranga

  Arkadaşlar bir parça yanılıyorsunuz.

  Evet bu nesil konsollardaki gibi acayip üstün bir donanımla gelmiyor.Ama:

  Oyunlar o donanıma özel yazılacağı için bu 6670’i PC lerdeki ile karşılaştırmak doğru olmaz -PC dekinden çok daha optimize olacaktır, daha hızlı çalışacaktır.

  Ayrıca o konsolların içinde birtek ekran kartı bulunmuyor, mesela ps3 te 256mb ram var, bunu ddr ramler ile karşılaştıramayız.

  Ama size katıldığım nokta 6670’in teknolojisine takılacağız demek önümüzdeki 5 sene. Tesellation- dx11 vs.

  Bilemiyorum beklemek lazım belki de ne kadar güvenilir kaynak olsa da bu söylenenler microsoftu bağlamaz, her an fikir değiştirebilirler 🙂

 5. ?

  karşılaştırma yapılmadı zaten. sorun net ve tek olarak şu ki; xbox 360 çıktığında en yüksek kart x1900 serisiydi ve xbox 360 ın grafik ünitesi x1900 den daha iyiydi şimdi niye piyasaya kartlarına göre ezik çıksınki inş doğru değildir doğruysada ezik çıkacak demektir bana göre. ( bu arada toms yöneticileri şu sağ taraftaki türkcell t11 reklamı illet ettirdi haberiniz olsun. mause ile her önünden geçişte lanet ettiriyor insana nedir bu allah aşkına?)

Bir cevap yazın