Xabre Ben de Varım Diyor- SiS’in Yeni Grafik Yongası

Xabre Ben de Varım Diyor-  SiS'in Yeni Grafik Yongası

Giderek daha sıcak bir yaza doğru ilerliyoruz. Havadan bahsetmiyorum. ATi yeni nesil kartlarını henüz çıkardı ve oyunseverler NVIDIA’yı devirip performans krallığını ele geçirip geçiremeyeceğini merak ediyor. Kuşkusuz NVIDIA’nın de eli armut toplamıyor ve grafik dünyasının bu devinin eşit ölçüde etkileyici bir rakip çıkarmasını bekliyoruz. Bu performans yarışı her ne kadar heyecan verici de olsa, her ne kadar rekabet sayesinde yaratıcılığı ve yenilikleri körüklese de, grafik kartı endüstrisinin küçük bir bölümünü temsil ediyor. En yüksek kar marjına sahip pazar segmenti olmasına rağmen, şirketlerin gerçek gelir kaynağı üst seviye ürünler değil – çünkü bu ürünler çok az sayıda müşteri çekecek kadar pahalı. Para sürümün fazla olduğu genel pazarda.

Xabre Ben de Varım Diyor-  SiS'in Yeni Grafik Yongası

Bu aynı zamanda rekabetin ve her bir kartı satmak için verilen mücadelenin en yoğun olduğu segment. Burada geçerli olan en yüksek kare/sn hızı değil, en uygun fiyat/performans oranı. ATi’nin bu segmentteki şampiyonu Radeon 9000 değil Radeon 7500 idi; NVIDIA de GeForce4 MX ile yarışa katıldı. SiS bu potaya giren üçüncü ciddi rakip. Hatırlarsanız bu yıl CeBIT Hannover’de bazı şirketler SiS’in yeni Xabre işlemcili kartlarının ilk örneklerini sergiliyorlardı.

Xabre Ben de Varım Diyor-  SiS'in Yeni Grafik Yongası

SiS bir süredir grafik kartı üretiyor ancak önceki ürünlerinin çoğu genelde notebook’lar içindi. SiS’in yeni 3D grafik işlemcisi SiS330, diğer adıyla “Xabre” ise masaüstü sistemlerin performans kategorisi için tasarlandı ve düşük fiyatıyla iki rakibinin başını epey ağrıtacağa benziyor.

Bir cevap yazın