X800’lerin Devri Henüz Geçmedi

X800'lerin Devri Henüz Geçmedi

Satın aldığınız her şey bir yaşam döngüsüne sahiptir. Yeni ürünlerin çıkmasının bir sonucu olarak eski ürünler kullanışlılığını kaybeder ve kullanıcın gözünde zamanla değerlerini yitirirler. Her ne kadar bir şişe Dom Perignon gibi bazı ürünler de aksine zamanla değer kazansalar da dünya pazarındaki ürünlerin çoğunda olduğu gibi, özellikle de teknoloji dünyasında yeni değişimler yaşandıkça eski ürünlerin değeri düşer. Şüphesiz ekran kartları da bu olgunun dışında değiller; zaten hepimiz yeni satın aldığımız, çok sevdiğimiz, piyasadaki en güçlü ekran kartlarının bile birkaç ay içinde ikinci, hatta üçüncü sıraya düşmesine alışkınız.

Bütün güçlü şirketler ürünlerinin ömürlerini artırmak için çaba harcarlar. Bu sebepten dolayı, ekran kartı üreticileri daha fazla gelir elde etmek için ellerinde var olan ürünler üzerinde yeni tasarımlar geliştirir, günümüzün teknolojilerini kullanarak tüketicilere yeni özellikler sunup piyasaya sürerler. Bu yenilikler size yükseltilmiş saat hızları ve daha büyük soğutucular gibi şekillerde yansıyabileceği gibi pazardaki yeni atılımların ürüne eklenmesi şeklinde de yansıyabilir. Ekran kartı bölümümüzden de takip edebileceğiniz gibi XFX, bu atılımı GeForce 6600 ekran kartlarında DDR1 yerine DDR2 bellek kullanarak gerçekleştirmişti.

Bu yazıda, geliştirip tekrar tasarlanan X800 temelli ürünlerden başka bir şey olmayan, Connect 3D’nin ve PowerColor’un iki ekran kartını inceleyeceğiz. Hazır yılbaşı tatili alış veriş sezonu yaklaşırken, 175 $ ve daha altı olan bu ürünleri incelemenin yararlı olacağını düşündük.

(ÇN: Bu yazıda belirtilen fiyatlar yurtdışı için geçerlidir.)

Bir cevap yazın