X48 Anakart Karşılaştırması

Günümüzde çok az kişi üst düzey PC yongasetlerinin en hızlı sistemler için gereksiz olduğunu savunur. Hatta hızaşırtmayla fazla ilgilenmeyen sıradan kullanıcılar bile yüksek hızlarda kararlı çalışacak bir sisteme sahip olmak isterler ama yeni bir yongasetinin çıkmış olması yeni bir anakart almak için yeterli bir neden oluşturur mu?

Biraz geriye baktığımızda Intel’in yüksek hızlarda kararlığı P965 yongaseti (2006) ile yakaladığını görüyoruz. P35 Express’in çıkışıyla çıta biraz daha yükselmiş olsa da, tüketiciler üst düzey X38’e sadece daha fazla özellik barındırması nedeniyle para vermeyi tercih ettiler. Intel şimdi bizi ne yeni özelliğiyle tanıştırıyor: X48 Express yongasetiyle FSB-1600 işlemci desteği. Fakat çoğu X38 ve bazı P35 anakartlar hali hazırda FSB-1600 desteğiyle beraber geldikleri için bir çok kullanıcı X48’in gerekliliğini tartışacaktır.

Intel X48 yongaseti üzerine birçok tartışma dönüyor. Bazıları X48’in kuzeyköprüsünün X38’in hızlı bir sürümü olmaktan ileri gidemediğini öne sürerlerken, bir takım kişiler ise resmi FSB-1600 desteğinin bu yongasetini özel bir konuma yükselttiğini söylüyorlar. Hatta bazı kimseler G0 aşamalı Core 2 Quad Q6600 ile Core 2 Extreme QX6850 gibi işlemci ürünleriyle kıyaslama yapıyorlar. Şöyle ki Extreme serisi işlemciler çarpan kilitleri açık olarak gelmekteler. Elbette bu durum iki işlemci arasındaki en önemli fark. Peki X48 kullanıcıları da bunun gibi ciddi özelliklere sahip olabilecekler mi? Hadi yakından bakalım.

X48 Anakart Karşılaştırması

Her şeyden önce X48 Express’in özellik sayısı X38’e göre daha az gibi görünüyor fakat standart özellikler her ikisinde de ortak. Intel bazı basit işlevleri bu çizim tablosunun dışında tutmuş çünkü X48 Express yongasetinin başarım özelliklerine dikkat çekmek istiyor.

Duyurulan yeni özelliklerden birisi Intel XMP bellek kipi ama bu teknoloji sadece X48 Express yongasetine has değil – çoğu X38 yongasetli anakart XMP desteğiyle beraber geliyor. Bellek üreticileri arasında “Enhanced Performance Profiles” olarak bilinen Nvidia’nın “SLI Memory Mode” teknolojisi gibi Intel’in XMP teknolojisi belleğin SPD değerlerine kullanıcıların BIOS vasıtasıyla değiştirebilecekleri yarı otomatik hızaşırtma profilleri ekliyor. Böylece çaylaklar “doğuştan hızaşırtmalı” sistem belleklerinin sağlıklı biçimde çalışabileceği en yüksek hız ve en düşük gecikmelere fazla deneme yanılma yapmadan erişebilecekler ancak şu farkı gözetmekte fayda var: XMP DDR3 tipindeki bellekler, EPP ise DDR2 tipindeki bellekler için geçerli.

X48 Express resmi olarak FSB-1600 desteği eklerken, ihtiyaç duyulan 400 MHz birim sistem hızı zaten X38 Express’de vardı. Aslına bakacak olursak anakart üreticilerinin çoğu X38 anakartlarının kullandığı baskılı devre kartının (PCB) aynısını X48 için üretiyor. Tabii ki bu durum bizim X48’i, X38’in hızlandırılmış bir sürümü olarak algılamamıza neden oluyor. Dahası bazı X38 altyapı sahipleri uyumlu X48 BIOS’unu yüklemeyi de deneyebilirler fakat bunu önermiyoruz: Eğer iki anakart isim dışında aynı kart tasarımına sahipse, BIOS’lar da birbirine uyabilir. Uyanık anakart üreticileri X38 için BIOS yazmayı bırakıp müşterilerini bir X48 anakart almaya zorlarlarsa yalnızca kendilerini kandırmış olurlar.

Anakartlar X38 kardeşlerinden pek farklı olmayabilir ancak bu durum Intel’i anakart üreticilerini X48 kartlarını daha yüksek fiyattan satmaya zorlamaktan alıkoymadı. Sonuçta bazı anakart üreticileri Intel’in bu davranışını tepkiyle karşılayıp yeni bir ürün çıkarmadı fakat bazıları da yüksek hızaşırtma yetenekleri nedeniyle müşterilerden biraz daha fazla para koparmak için iyi bir fırsat saydılar. Laboratuarlarımıza bugünkü inceleme için dört adet anakart ulaştı.

Yazıya ilişkin forum tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın