X38 Yongasetli ve DDR2 Destekli Anakartlar İncelendi

Asus Maximus Formula (Special Edition): Engel Tanımıyor

“Special Edition” Maximus Formula, kuzeyköprüsü üzerindeki sulu soğutma bloğu dışında “normal” Maximus Formula ile aynı bileşenleri bünyesinde bulunduruyor. Özel sürüm sınırlı sayıda üretilmiş olduğundan kısa sürede tükenebilir.

Asus Maximus Formula (Special Edition): Engel Tanımıyor

Asus abartı yongaseti soğutucusu tasarımını bu üründe de kullanırken, bu sefer eski modellerde olduğu gibi CPU soğutucusu takmak sizin için bir işkenceye dönüşmeyecek gibi görünüyor. Bizdeki özel sürümde bir su bloğu bulunurken, standart sürümde onun yerine kanatçıklı, fansız bir soğutucu blok mevcut.

Asus Maximus Formula (Special Edition): Engel Tanımıyor

Çoğu X38 Express yongasetli anakart gibi Maximum Formula da Intel’in izin verdiği çift PCI-Express x16 yuva tasarımına sahip. Kuzeyköprüsünden gelen diğer PCI Express hatları, geri kalan tümleşik yongalar ve yuvalar tarafından paylaşılıyor. Maximus Formula ATX biçim etmeninin (form factor) standart olarak desteklediği yedi genişleme kartı yuvasının hepsini üzerinde taşımakta; üstteki resimde görülen siyah basamak (riser) kartı yuvası da PCI-Express x1 kartları destekliyor ve kullanıcıların yeni nesil ses kartlarını kullanabilmelerine olanak sunuyor.

En üstteki PCI-Express x16 yuvasının üstten üçüncü konuma yerleştirilmiş olması sayesinde Asus hat boyunu kısaltmak amacıyla bellek yuvalarını normalden daha aşağıda konumlandırmış. Güneyköprüsüne uzanan ısıborusunun anakartın yüzeyiyle neredeyse bütünleşmiş olmasına dikkat edin. Böylece uzun ekran kartları herhangi bir engelle karşılaşılmadan bu anakarta yerleştirilebilecek.

8-pin/4-pin EPS12V/ATX12V ve 24-pin/20-pin EPS/ATX bağlantıları kartın sol üst ve sağ üst köşelerine yerleştirilmiş olduğundan sıradan kasaların güç kaynaklarından buralara kablo çekmek oldukça kolay gerçekleşiyor. Geleneksel bağlantılar arasında yer alan disket sürücüsünün de kasaların 3.5″ yuvalarına denk gelecek şekilde yerleştirilmiş olması akıllıca düşünülmüş. Aslında disket (floppy) teknolojisi artık iyiden iyice güncelliğini yitirmiş olsa da Windows XP kullanıcıları RAID veya AHCI sürücüsü yüklemek için yine de ihtiyaç duyabilir.

Asus’un bundan önceki birçok üst düzey anakartında olduğu gibi Maximus Formula’nın alt kenarında yer alan güç (power) ve sıfırlama (reset) tuşları deneyleri oldukça kolaylaştırıyor. Evet, belki sıradan kullanıcılar için bunun fazla bir önemi yok ancak biz editörler için sunduğu kolaylık elbette tartışılamaz. Asus’un kartın çeşitli kısımlarına kasa fanı bağlantısı yerleştirmiş olması da gözden kaçırılmayacak ayrıntılardan.

PS/2 klavye bağlantısının hemen üstünde bulunan girişe harici bir POST ekranı takarak sistem durumunu sadece numaralar yerine İngilizce dilindeki bilgilendirmelerle beraber saniyesi saniyesine kontrol etme şansına sahipsiniz. Bu “harici POST ekranı” destek bileşeni seti içinde yer almakta.

Bir cevap yazın