X38 Yongasetli ve DDR2 Destekli Anakartlar İncelendi

Intel’in P35 Express yongaseti başarım ve hızaşırtma alanlarının ikisinde birden harikalar yaratıyor. Yalnız 965 Express gibi bu yongaseti de üst düzeye değil orta düzeye yönelik çünkü çift ekran kartı desteklemek için tasarlanmamış. Dolayısıyla sistem meraklıları ekim ayının sonuna kadar 680i SLI, tarihi eser 975X veya kötü talihli CrossFire Express 3200 arasında seçim yapmak zorunda kalıyorlardı.

Peki, Intel üst düzey pazarına neden bu kadar uzun süre boyunca yeniden giriş yapmadı? Bunun nedenlerinden birisi Intel’in ATI ile beraber CrossFire Express 3200’ü beraberce geliştirmek için beraberce anlaşıp daha sonra AMD’nin ATI’yi satın alması sebebiyle desteğini çekmesi olabilir. Aslında Intel bu yongasetinin 975X’in yerini almasını amaçlıyordu ancak son anda ortaklıktan vazgeçmesi sebebiyle anakart üreticileri 3200’e pek rağbet göstermediler.

X38 Yongasetli ve DDR2 Destekli Anakartlar İncelendi

Ne var ki aylar boyu süren uzunca bir bekleyişin sonunda Intel, her ne kadar kullandığı yeni teknolojiler hakkında biraz temkinli davranmış olsak da, sonunda X38 Express yongasetini çıkardı. Bu yongasetini taşıyan anakartlar P35’de var olan tüm özelliklerin yanı sıra bu zamana kadar sadece CrossFire Express 3200 yongaseti tarafından desteklenmiş olan iki tam veriyolu genişlikli (x16) PCI Express x16 yuvasına sahipler ve bu yuvalar iki kat daha fazla miktarda veri aktarımı yapılmasına olanak sunan PCI Express 2.0 arayüz standardını destekliyorlar.

X38 Yongasetli ve DDR2 Destekli Anakartlar İncelendi

SLI teknolojisi PCI-Express’in çıktığı ilk zamanlardan beri Intel yongasetleri tarafından fiziksel olarak desteklendiğinden dolayı bilgisayar meraklıları Intel’in Nvidia’nın SLI sürücü desteğini almasını umutla beklemişlerdi. Açıkçası bunun olması pek mümkün görünmüyordu çünkü Nvidia, Intel ile yongaseti teknolojisi alanında rekabet edemiyor, pazar payını ancak sunduğu SLI desteği sayesinde yüksek tutabiliyordu. İşte bu durum Intel’i, ATI’nin bugün artık rakip AMD’nin sunduğu CrossFire’ı desteklemek gibi garip bir konuma sevketti. Ancak eğer Nvidia sürücü desteğini Intel’e vermiş olsaydı, Intel bugün çift grafik yongalı yapılandırmalarda kullanılan tüm kartlara sahip olmuş olacaktı; Intel’in teknolojisi her iki yapılandırmayı da destekliyor.

Böyle karmakarışık bir durum tek bir Web sayfası ile açıklanamaz ancak X38’in çıkış tarihine hızlı bir geçiş yapacak olursak, Intel üretim başladığı anlarda birkaç küçük problemle karşılaşmıştı. Her ne kadar Intel yonganın fiziksel yapısıyla alakalı olan bu hatayı sonradan düzeltmiş olsa da anakart üreticileri çoktan ilk X38 yongasetli ürünlerini üretmişlerdi. Çoğu firma baskı devreyi değiştirmek, hatta bazıları üretim planlarını iptal etmek zorunda kaldı. Biz ise bugün sizlere yeniden düzenlenmiş, DDR2 uyumlu X38 anakartları tanıtacağız ve ikinci bölümde DDR3 destekli sürümlerin başarım farkı getirip getirmediklerini irdeleyeceğiz.

Bir cevap yazın