X-Men Destiny İnceleme

X-Men Destiny ilk duyurulduğunda aksiyon/RPG türü bir yapım olarak tanıtılmıştı. RPG denildiği için akıllara Mass Effect ya da Dragon Age gibi bir yapım gelebilir, ancak siz bizim yaptığımız bu hataya düşmeyin. X-Men Destiny başarısız bir yapım olabilir, ancak RPG oyunu olarak gösterilip türe bu kadar uzak olması sinir bozucu. Oyunu oynamayı düşünüyorsanız şimdiden söyleyelim, sıradan bir “herkesi patakla” oyunundan fazlasını beklemezseniz uğrayacağınız hayal kırıklığı daha küçük olacaktır.

Xmendestiny-1

X-Men çizgi romanlarını takip etmiyorum, ancak bildiğim kadarıyla Silicon Knights X-Men Destiny’nin hikayesini alternatif bir  gelecek üzerine kurmuş. Profesör Xavier ölmüştür ve San Francisco’da onun anısına mutantlarla insanların barış içinde yaşaması için bir barış toplantısı düzenlenmektedir. Her şey yolunda giderken, bir anda ortalık karışır ve yetenekleri yeni uyanmış bir mutant olarak siz de sahne almaya başlarsınız.

Oyunun başında önünüze üç karakter sunuluyor; futbol tutkunu Grant Alexander, Japon mülteci Aimi Yoshida, mutant düşmanlığı ile bilinen Purifier örgütünden birinin oğlu olan Adrian Luca. Bu karakterlerden hoşunuza giden birini seçtikten sonraysa önünüze Density Control, Energy Projection ve Shadow Matter seçenekleri geliyor. Bunlar karakterinizin savaş şeklini belirliyor. Density Control seçeneğinde tabiri caizse yumruklaınızı konuşturuyorsunuz. Energy Projection‘ı seçerseniz düşmanlarınıza pek fazla yaklaşmamanız önerilir çünkü bu seçenekte karakterinizin uzmanlık alanı uzaktan saldırılar oluyor. Shadow Matter ise size karanlık tarafa aitmişsiniz gibi bir görünüm kazandıran hızlı saldırılar yapma olanağı tanıyor.

Xmendestiny-2

X-Men Destiny’de RPG oyunlarından alışık olduğumuz karakter gelişim ekranı da mevcut. Az önce bahsettiğimiz üç seçenekten, yaptığınız tercihe göre oyunda ilerledikçe karakterinizi geliştiriyorsunuz, ancak oyundaki hemen her şey gibi karakter gelişim içeriğinin de oldukça sığ hazırlandığını söyleyebiliriz.Oyunda ayrıca bölümlerden toplayabileceğiniz ve  genel adı X-Gene olan offensive, defensive ve utility genleri de mevut. Bunlar oynanışa doğrudan etkide bulunuyor. Örneğin Iceman’in savunma genini seçerseniz, karakterinizin saldırılar karşısında buza dönüştürebiliyorsunuz. Şayet bir karakterin 3 x-genini de toplar ve kostümünü elinizde bulundurursanız X-Mode özelliği aktif hale geliyor ve o karakterin yeteneklerinden yararlanabiliyorsunuz. Örneğin Wolverine’nin X-Mode’unda karakterinizin saldırı hızı artarken, bir yandan da sağlığınız kendini yeniliyor, tıpkı Wolverine gibi.

Bir cevap yazın