X-COM E3 2010 Videosu Yayınlandı: Biri X-COM Mu Dedi? Ben Göremedim!

2K Marin’in bir FPS olarak yeniden canlandıracağı X-COM, E3 öncesi perdenin arasından bakıyor…

Bilgisayar oyunlarıyla 90’lı yıllarda tanışmış oyunseverler için strateji, taktik ve bilim kurgu öğelerini en iyi birleştiren oyunlardan biriydi X-COM. Beş oyunluk seri, 1998 ve 2001’de çıkan son iki oyunla X-COM hayranlarını hayal kırıklıklarına sürüklemiş olsa da; X-COM bir efsane olarak yaşamaya devam etti. 2K Games’in X-COM’u yeniden canlandırma projesine kadar…

Her şeyden önce bu yeni X-COM oyunu, tam anlamıyla bir reboot (Oruç’un kulakları çınlasın). Yani 2K Games, X-COM evrenini tamamen sıfırlayarak ortaya yepyeni bir oyun çıkarıyor ve bu oyun bir FPS. Serinin son oyunu Enforcer’ın bir aksiyon oyunu olduğunu düşündüğümüzde (ve oldukça rezil bir aksiyon) bu eğilim çok da şaşırtıcı değil aslında. En nihayetinde oyunseverlerin çok büyük bir bölümü kafa çalıştıran oyunlar oynamak istemiyor artık.

Neyse sanırım bu yeni X-COM’u görmeden yorum yaparak bir yere varamayız. E3 2010’daki detayları duymadan önce, X-COM için yayınlanan ilk videoya bir göz atmaktan başka çaremiz yok gibi. Videoyu izledikten sonra, önceki X-COM’lara benzer bir şeyler görememenizse çok doğal. Sonuç olarak bu bir reboot ve 2K’nın para kazanması lazım.

Unutmadan, X-COM’u BioShock 2‘nin altına başarısız bir imza atan 2K Marin’in geliştirdiğini belirteyim. Oyunun 2011’den önce raflara çıkması da pek mümkün değil.

1 Yorum

Bir cevap yazın