WWE All Stars İncelemesi

Ülkemizde ve dünyada bir WWE çılgınlığıdır almış başını gidiyor. Bu düzmece dövüşlerin hayran kitlesini ise ne hikmetse ufak yaştaki çocuklar oluşturuyor. Ülkemizde bile son derece geç saatlerde yayımlanan WWE SmackDown ve WWE Raw programlarını izleyenlerin büyük bir kısmını çocuklar oluşturuyor. Program başlamadan önce +18, şiddet içerir vb. ibarelerin çıkmasına rağmen, böyle bir organizasyonun takipçilerinin büyük bir kısmının çocuklardan oluşması ise gerçekten enteresan. Şu an Fox TV’den yayımlanan SmackDown ve Raw programları, geçmişi çok uzun vadeye dayanan WWE’nin uydurma senaryolar ile, büyük kitlelere seslendiği bir sözde (!) spor organizasyonu. Dövüşleri bir kere bile izleseniz, düzmece hikayeleri, şişirme dövüşleri, sahte vuruşları farkedeceksinizdir. Fakat gelin görün ki, bu sahtecilik insanların hoşlarına gidiyor. WWE’nin programları ülkemiz de o kadar ilgiyle takip edilir hale geldi ki, Turkish Power adında SmackDown çakması bir organizasyon bile düzenlemeyi düşünenler oldu. Hani her tutan markanın, bir korsanı olur ya, Turkish Power’da SmackDown’un korsanı olarak karşımıza çıkacaktı. Ama WWE’yi Türkiye’ye getiren isim olan Bilgehan Demir, Fox’tan ayrılınca, Turkish Power projesi de deyim yerindeyse başlamadan bitti. Neyse, biz Turkish Power’ı bir kenara bırakıp, SmackDown’a ani bir U dönüşü yapalım. Hatta kasedi biraz başlara sarıp, bir bakalım WWE arenasına kimler gelmiş, kimler geçmiş.

wwe all stars 5

wwe all stars 5

Şimdiki çocuklar CM Punk’ı, Reymsterio’yu biliyor. Onlara Hulk Hogan’ı ya da Jimmy Snuka’yı öğretmek ise yaşı ilerlemiş olan eski kuşak WWE’cilere düşüyor. Bunu yapmanın en iyi yolu ise onlarla karşılıklı WWE All Stars oynamak… Mı acaba?

WWE All Stars efsane olmuş eskiyle yeni güreşçileri bir araya getiriyor ve karşımıza fantastik bir yapım olarak çıkıyor. SmackDown vs Raw’daki gerçekçi karakter tasarımlarının aksine WWE All Stars’daki güreşçiler aşırı şişkin vücutları ve dövüş esnasında yaptıkları birbirinden sıradışı hareketlerle ilk bakışta eğlence yönünden SmackDown vs Raw’ın önüne geçecekmiş gibi görünse de, bunu başaramadığını baştan belirtelim.

wwe all stars 1

wwe all stars 1

Eski ve yeni güreşçileri birleştirmek iyi bir fikir olsa da, THQ’nun SmackDown vs Raw’a gösterdiği ilgi ve yoğun çalışmasını bu oyunda göremiyoruz. Sanki yapımcılar WWE’nin etinden ve sütünden biraz daha nasıl yararlanırız diye düşünmüşler ve değişik dönemlerden dövüşçüleri bir araya getirelim, grafikleri biraz daha ciddiyetten uzak tasarlayalım, dövüşçüler yerden 3-5 metre yukarılara zıplasınlar ve tamamdır, al sana yeni bir oyun demişler.

4 Yorum

  1. OsmanTufan

    Aslına bakılırsa, programda salonları dolduranları yaş ortalaması da o kadar büyük değil 🙂 Şöyle bir durum olabilir. Hani çocuk gitmek isterse annesi babasıda yanında gider. Onu tek göndermezler 😀 gitmişken de biraz bağıralım falan hesabı 😀

  2. Y2J

    Yahu şu profesyonel güreş hakkında bir şey bilmeden nasıl da konuşuyorsunuz. Yok düzmece de yok çocuklar izliyor da. Bu işin tarihi çok eskilere dayanıyor bir kere, arenalarda 70 yaşındaki dededen, okuma yazmayı bile bilmeyen çocuk bile görebilirsin her kitleye hitap eden bir spor eğlence programıdır bu. Ayrıca düzmece, sahte diye eleştirdiğin şirketin yaptığı iş eğlence sporuna girer, tamamen eğlence işidir, izleyen bunun bilinciyle izliyor zaten. Malasef senin gibi eleştirenlere de bilip bilmeden konuşmak düşüyor sadece.

Bir cevap yazın