WWE 12 İnceleme

Bu seneye kadar SmackDown vs Raw ismi ile karşımıza çıkan ve “Amerikan Güreşi” ya da Amerikalıların deyimi ile “Wrestling Fighting” tarzındaki yapısıyla oyunseverlerin beğenisini toplayan seri, THQ’nun aldığı kararla isim değişikliğine gitti. Bu sene WWE 12 ismi ile raflardaki yerini alan yapımda bakalım isim haricinde ne gibi değişiklikler olmuş.

Wwe12-1

gelişine güzel bir şutttt!

Aslında oyunu incelemeye başlamadan önce bu WWE organizasyonuna da bir değinmek istiyorum. Bildiğiniz üzere WWE tamamen özel bir sektör. Yani bir boks, karate, judo vb. spor dalları gibi resmileşmiş unvanları yok. Ama bu organizasyon her şeye rağmen tüm dünya üzerinde anlaşılması zor bir ilgi görüyor. Her şeye rağmen dememin sebebi, tüm dövüşlerin düzmece, diyalogların senaryosal olması. Yani organizasyonda gerçeklik adına pek bir şey yok. İşin diğer bir garip yanı da bu düzmece dövüşlerin içerisindeki dövüşçülerin Amerika’da bir pop yıldızı kadar ilgi görmeleri.

Takip edenler iyi bilirler, WWE ülkemizde bir ara Fox TV’de yayımlanıyordu. O dönemlerde Bilgehan Demir’in de efsanevi spikerliği sayesinde organizasyon ülkemizde bile ilgi odağı haline gelmişti. Her ne kadar fanların çok büyük bir çoğunluğunu ilkokul ve lise çağındaki çocuklar oluştursa da oluşan pazar payı bazı yapımcıların iştahını kabartmıştı. İş öyle bir hale geldi ki WWE’yi bir kenara bırakıp kendi Amerikan Güreşi organizasyonumuzu bile kurduk. Turkish Power ismi ile Bilgehan Demir’in önderliğinde kurulan organizasyon tabi ki beklenilen ilgiyi göremedi.

Wwe12-2

sizce kalkabilecekler mi?

Zira Sayın Demir bu işi gayet ciddiye almıştı. Ama topladığı dövüşçüler WWE’dekiler ile yarışacak ölçüde değildi. İlk etapta kapalı salonlarda biletler ile izleyicilere sunulan dövüşler, daha sonra büyük AVM’ler de halka açık ve ücretsiz hale getirildi. Bu süreç hala devam etmekte. Eğer Turkish Power’ı takip ederseniz, bir sonraki müsabakaları da canlı olarak bedavaya izleyebilirsiniz. Neyse, Turkish Power’ı bir kenara bırakıp WWE’ye dönelim yeniden.

10 Yorum

  1. Emre

    Öncelikle bu dövüş değil, güreştir. Ayrıca buna düzmece demek biraz aşağılayan bir tabir, bu sporun özelliği zaten bir dizi gibi senaryodan ibaret olmasıdır ve bu senaryoları hafife almamayı öneririm, gerçekten akıllıca oluşturuluyorlar. Güreşçilerin populer olmasındaki sebep, amaçlarının insanları eğlendirmek olması. Yani özetle bu bir eğlence sporudur. Keşke incelemeyi profesyonel güreşten anlayan biri yazsaydı, emeğine sağlık..

Bir cevap yazın