World of Warcraft Ücretsiz mi Oluyor?

Evet, World of Warcraft bir gün ücretsiz olabilir…

World of Warcraft gibi dünya çapında 11 milyondan fazla kullanıcısı olan ücretli bir MMORPG oyunu ücretsiz oluyor dersek bize inanır mıydınız? “Hadi len” dediğinizi duyar gibiyim. Peki bu sözü oyunun baş tasarımcısından duysaydınız?

Evet, World of Warcraft bir gün aylık ödeme sisteminden vazgeçebilir. Dedikodu değil, bu sözleri söyleyen World of Warcraft’ın tasarım sorumlusu Tom Chilton. Gelin Chilton’a kulak verelim:

 “Bir gün, aylık para almamızın bir anlamı kalmayabilir.”

 

 “Ücretliyken, ücretsiz konuma geçen oyunlar, diğer oyunlardan kullanıcı çekiyor ve kullanıcı sayısını arttıyor. Başka bir oyun gelip, WoW’u ezip geçerse bizde böyle bir şey yapmayı düşünebiliriz.Ya da başka bir MMO’da bunu yapabiliriz. Henüz bu konuda çok fazla düşünmüyoruz ve yakın zamanda yapmayı düşündüğümüz bir şey değil.

“Şeytan ayrıntıda gizlidir” derler ya. Tom Chilton’un açıklamasının satır aralarına baktığımız zaman, aslında WOW’un mevcut aylık ödeme sisteminden vazgeçmeyeceğini görüyoruz. Tabi eğer birgün bir MMORPG oyunu WOW’dan oyuncu çalmaya başlarsa ve eğer birgün WOW artık eskisi kadar karlı olmamaya başlarsa ve eğer canımız isterse…

Başlığa bakıp internet kafelerde “olm ………. WOW ücretsiz oluyormuş. Pederin kredi kartını araklamaya gerek kalmadı. Bugün herkesin hesabı benden” muhabbetlerini yapmaya başlayan veletler, üzgünüm WOW ücretsiz falan olmuyor :).

12 Yorum

  • Tahir Meylani

   Aslında bunu haber yapmayacaktık ama sağda solda (hurriyeti bile haber yaptı) ücretsiz olacak gibi haberler çıkınca işin aslını insanlara duyurmak istedik.

 1. Ziyaretçi

  Gereksiz degil beni oldukça ilgilendiren bir konu ki benim gibi 2006 dan belkide daha önceden beri wow’a üye olup aylık ücret ödeyen herkezi ilgilendiren bir haber.

 2. Centenaire

  WOW’dan daha iyi bir MMORPG oyunu çıkar ve bu oyun veya oyunlar WOW’un kullanıcılarını kendilerine çekerlerse, aylık ücretten vazgeçeriz demişler, yani zor..

   

   

   

   

 3. Ziyaretçi

  Bence aylık almayalabilirler ama şimdi yeni moda olan parali iceriklere dönebilirler. Şunu almak için bu kadar, bu özellik şu kadar vs. İnsanları kazıklamanın yeni yolu daha kazançlı olabilir onlar için. 

 4. How High

  seviye şu anda bile sıkıntı yaratıyorken o 12 yaşındaki veletlerin doluşması, arka arkaya açılan fake hesaplarla dolması da cabası işin… bi de bakıyosun BG ye giriyosun karşındaki bütün takım meğer aslında 2 kişininmiş, gibi durumlar söz konusu 😀 bence blizz böyle bişiye kolay kolay gitmez, giderse de oyunun işleyişi baştan aşağı değişir, bu oyuncu kaybetmesine dahi yol açabilir kanımca

Bir cevap yazın