Workshop: Analog Filmleriniz İçin Estetik Ameliyat

Workshop: Analog Filmleriniz İçin Estetik Ameliyat

Video koleksiyonunuzda VHS kasette kalmış hazineler duruyor mu? Eğer hala duruyorlarsa eninde sonunda yok olmaya mahkumlar. Ne VHS ne de Super-8 kasetler uzun süreli film arşivleme için uygun. Her seyretmede ömürleri kısalıyor. Mekanik olarak kafa az hasar veriyor gibi görülse de eninde sonunda o kaset “haşat” olacaktır. Ve günün birinde böyle değerli bir arşivi çöpe atmak zorunda kaldığınızda mutsuz olacaksınız. Elbette, eğer isteseniz çift video kullanarak kasetin kopyasını da alabilirsiniz, ancak üçüncü kopyadan sonra da ses ve görüntü kalitesinde belirgin bir düşüş gözleyeceksiniz.

Size bir çözüm gerekli. Ve bu çözün de CD-ROM veya DVD olacaktır. Çözüm basit aslında: bütün yapacağınız analog filmlerinizi bilgisayarınıza bir TV kartı veya DV camcorder yardımı ile aktarmak ve uygun formata dönüştürüp DVD veya CD’ye yazmak. VHS ve Super-8 kasetlerin aksine optik medyalarda zamanla aşınma olmaz ve ne kadar seyrederseniz seyredin bir CD veya DVD’nin kalitesi bozulmaz. Dahası, bu medyaları kopyaladığınızda, çıkardığınız kopyanın kalitesi ile orijinalin kalitesi bire bir aynı olacaktır. DVD ve CD’lerin bir diğer avantajı da video kasetlere göre çok daha az yer kaplamalarıdır.

Peki, analog filmlerinizi nasıl sayısallaştıracaksınız? Bu yazıda size VHS ve Super-8 filmleri PC’nize nasıl aktaracağınızı kısa adımlar halinde anlatıyoruz.

Video bilgilerini kopyalamak oyunun sadece yarısıdır. Bazı durumlarda analog orijinalde parazit, solgun renkler, hatta karlanma bile görülebilir. Basit bir iki araç kullanarak sayısallaştırılmış filmlere eski canlılığını geri kazandırabilirsiniz. Virtual Dub gibi ücretsiz programlar videolarınızı düzenlemek ve değiştirmek için uygun araçlar sunuyorlar.

1 Yorum

  1. Ziyaretçi Selçuk TANRIKULU

    Ben 62 yaşında bir moruğum.Haddim olmayarak sizi tebrik ederim.Çok iyi bilginiz var,karşı tarafa da bu bilgiyi net bir şekilde aktarıyorsunuz.Hayran olmamak imkansız.
    İlk defa bilmedik bir siteye mail adresimi yazıyorum.
    sağlıklı,başarılı,mutlu istediğiniz gibi bir hayat diliyorum.

    Saygılarımla,

Bir cevap yazın