Wolfdale Transistörleri Küçültürken Core 2’yi Büyüttü

Wolfdale Transistörleri Küçültürken Core 2'yi Büyüttü

Intel’in 65 nm nesli henüz ölmüş değil çünkü şirket sunucu, masaüstü ve dizüstü altyapılar için uzun bir süre daha eski işlemcileri üretmeyi sürdürecek. Apple’ın incecik dizüstü bilgisayarı Mac Book Air ve Lenovo’nun çıkmak üzere olan X300 Dizisi dizüstülerinde kullanılacak işlemciler buna büyük bir örnek teşkil etmekte. Her iki dizüstü bilgisayarda da 65 nm Merom çekirdeğinin daha verimli hale getirilmiş, diğer bir deyişle en fazla sadece 20 Watt güç harcayan sürümü bulunacak. Bunlar olurken Intel kendi yol haritasına uygun olarak 45 nm’lik çift çekirdekten oluşan, Wolfdale kod adlı E8000 Dizisi işlemcilerini duyurmaktan geri kalmadı. Yeni mimaride daha fazla özellik ve önbellek kapasitesi yer almakta – üstelik güç tüketimi de önemli ölçüde azaltıldı. Biz her zaman olduğu gibi yeni mimarinin önceki neslin üzerine neler kattığını tepeden tırnağa araştırdık.

Birkaç yıl önce Intel’in bilgi aktarma politikasında değişikliğe giderek daha fazla serbesti tanımasının ardından, gelecekte çıkacak yeni işlemcilere ilişkin bilgilere aylar öncesinden ulaşır olduk. 45 nm Core 2 Duo işlemcilerinin çıkış sürecinde de benzer bir tabloyla karşılaştık. Nitekim en üst model Core 2 Extreme QX9650, 2007’nin sonlarına doğru çıkarılmışken, çift çekirdekli 45 nm işlemcileri göreli iki-üç hafta oldu. O yüzden bu işlemcilerin satışa sunulması olay yaratmadı. Wolfdale kod isimli 45 nm çekirdek hala Core mikromimarisini kullanıyor ve sadece 65 nm Conroe’nun yerini alacak. O zaman Penryn ismi de nerden çıktı diyecek olursanız, bu ad Intel’in tüm 45 nm işlemcilerini temsil ediyor. Benzer şekilde Merom da tüm 65 nm işlemcilerini (masaüstü ve dizüstü) kapsıyor.

65 nm Merom işlemcilerde 4 MB olan L2 önbellek kapasitesi, 45 nm Wolfdale işlemcilerle beraber %50 oranında artarak 6 MB’a çıkmış oldu. Yonga kalıbının kapladığı alan ise 143 mm2’den 107 mm2’ye indi. Bu arada 3 MB önbellekli kırpılmış işlemci modelleri de kapıda. Tüm modeller kaçak akımları azaltan ve güç verimliliğini arttıran hafnium tabanlı high-K metal kapı (gate) üretim teknolojisine sahip olarak gelmekteler. Bunun diğer anlamı yükte ve boştaki güç tüketimlerinin eskisine nazaran çok daha az olacak olması. Core 2 Extreme QX9650 incelememizde bu yeni üretim teknolojisinin Intel işlemcilerinin güç tüketiminde adeta devrim yarattığını hep beraber görmüştük.

Intel şu ana kadar üç standart modeli piyasaya sürdü: Core 2 Duo E8200 (2.66 GHz), E8400 (3.0 GHz) ve E8500 (3.16 GHz) – Modellerin hepsinin birim sistem hızı 333 MHz (FSB1333). Diğer taraftan çift çekirdekli Xeon X5272 modeli 3.4 GHz (80 W TDP) hızında satışa sunulduğundan, Intel her an çok daha hızlı modeller çıkarabilecek güce sahip. Her ne kadar hızlı çift çekirdekli işlemciler görmeye bayılsak da, bunun kısa vadede gerçekleşmesini beklememek lazım çünkü AMD üst düzeyde Intel’e halen rakip olacak seviyeye ulaşmış değil. Fakat en azından bunu kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl mı? Her Wolfdale Core 2 Duo işlemcisi bir hızaşırtma canavarıdır. Bir sonraki yazımızda bu işlemcilerin hızaşırtma yetenekleri üzerine size derin bilgiler sunacağız. Ayrıca bununla da yetinmeyip çeşitli yük durumlarında harcadıkları gücü de gözler önüne sereceğiz.

Şimdi beraberce yeni işlemcilerin teknik ayrıntılarına inelim ve başarım bakımından eski modellere göre nasıl olduklarını öğrenelim.

1 Yorum

Bir cevap yazın