With Fire & Sword’u Gördünüz Mü?

Türkiye’de Türk oyun stüdyosu olarak bilinen lakin Avrupa’da hala ne olduğu anlaşılamamış olan TaleWorlds, With Fire & Sword adlı oyunu hakkında yeni materyaller paylaştı.

Yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy bitti. Fantazi bizi bozar dedik, feryatlarımız biri duydu ki With Fire & Sword, M&B ve Warband’a nazaran gerçek tarihi işliyor.

17. yüzyılıda bugünkü Litvanya, Belarus ve az da olsa Kuzey Ukrayna’da geçeceğini düşündüğümüz oyunda 5 devlet bulunuyor, bunlar:

– Kazak Hetmanlığı (Osmanlı’ya bağlı)
– Polonya Cumhuriyeti
– Moskova (Rusya Çarlığı)
– İsveç Krallığı
– Kırım Hanlığı (Osmanlı’ya bağlı) 

Warband’ın çoklu oyuncu bölümüne bulunan modlar geliştirilerek With Fire & Sword’da yerini alacak. Hatta farklı modlar da olacak. Bu arada arkadaşlarımdan M.Arda Steam’den “Abi beynim burnumdan aktı oyun süper olacak” diye spamlıyor. Ne yazık ki dostum ben o kadar ümitli değilim. Warband modu havası taşıyor dersek büyük bir hata yapmış sayılmayız. Umarım yanılırım ve karşımızda oynanabilirliği Warband’a göre birkaç adım ileri gitmiş bir oyunla karşılaşırız. Bu arada oyun Nisan 2011’de çıkabilir diye kulis yapılıyor, bunun da altını çizelim.

With Fire & Sword resimleri 1

With Fire & Sword cami

M&B ve Warband sonrası şu oyunda cami görürmüyüz acaba diyordum… Hala eleştiriyorum dikkat ederseniz. Anadolu havası soluyan bir grubun bu topraklara özgü öğeleri oyunlarında bir şekilde olsa barındırmaması beni üzüyordu. Öyle veya böyle kandaşlar Kırım Hanlığı vesilesiyle With Fire & Sword’da yabancılık çekmeyeceğiz.

Not: Empire: Total War’da bile İstanbul yazıyor. Bari Konstantiniyye yazsaydınız…

Uğur ile 28-30 Ocak 2011’de ODTÜ’de olacağız. GGJ 2011 var. O ara bir de Armağan Bey’in yanına uğrarız artık.

Warband incelemesiyle bir hayli tepki almıştık. Haberin ilk cümlesi de yine tepki alacaktır. Bir başka eleştirimizi de dile getirelim. Yabancı arkadaşlarımdan birçoğu TaleWorlds’ü Türk stüdyosu olarak bilmiyor. Bu konu hakkında umarız TaleWorlds bir çalışma yapar. Daha fazla dev diary vs. bekliyoruz.

Bunları Jim Sterling yazsa “Büyüksün saygıyla eğiliyoruz” olur 🙁

Oyun hakkında daha fazla görsel için buraya bakmanız yeterli olacaktır.

5 Yorum

 1. neuronthe

  Bu firmanın zaten türk firması olarak tanınmak istemediği uzun süre oyunu türkçe çıkarmaması vada çıkardığındada sitesinde zor bulunur bir halde olamsından anlaşılıyor. Tabi hiç türk öğesi olmaması da ayrı.
  Oyun olarak da fikir güzel ama uygulamada o kadar başarılı bir oyun değil. Yani gerçekçi olmaya çalışıyorsun tamam ama bir kılıçı bir sağa, bir sola savurmaktan başka hareketlerde olmalı. Seslendirmelerde çok kötü adamlar hepsi aynı domuz gibi böğürmeleri çok rahatsız edici. Hatta çin işkencesi gibi. Açılan sınıflar arasında bir denge var mı, o da yok. 2hand arkadaşı alıp (adı neyse) herkesi rahatlıkla kesmemeniz işten değil. Bu firma aynı mantıktan çok başarılı bir seri yapabilir. Ama bu kütük oynanışını ve grafiğini düzeltip tüm orta çağı içeren bir yapısı olması şartı ile

 2. tamer

  Yabancı oyun firmaları istanbul yazar hali ile çünkü yurtdışında istanbul yerine constantinapolis niye yazmıyor diye takacak adam az vesselam. Adam niye risk alsın istanbul yazar bizimkiler coşar. Öyle de olmalıdır zaten. Bizimkiler ise herkesi bizim gibi zannettiği için aman constantinapolis yazayım da ecnebiler kızıpda oyuna ilgisini yitirmesin demesin diye. Bence constantina polis muhabbetini batılı dinciler, siyasiler, ve yunanlılardan başkası takmıyor.
  Bu arada captcha denetiminde msex yazıyor ne oluyor lan msex de ne demek ki?!

 3. davut

  mount blade yi çıktığı günden beri takip ediyorum.beğenerek oynuyoruz:Ddoğru söylemek gerekirse bizi geçmişe alıp götürüyor ve diğer oyunlara nazaran çok güzel bi oyun.eleştiri yapmak gerekirse oyunda sevmediğim noktalar sevmediğim demeyelimde eksik bulduğum noktalar:karakterlere özgü dublaj yok,canlılık yok.tamam oyun ilk başta bağlıyor kendine çok güzel ama grafikler ve dublajsız tadı olmuyor.çok güzel bi oyun serinin sonuncusunu bekliyorum.BAŞARILAR.devamını diliyoruz ve böyle bir TÜRK oyun stüdyosunun güzel girişimler yapması beni sevindiriyor.

 4. bba

  bence bazıları oyunu sevmesede ben neredeyse bağımlısı olacağım kim demiş Türkler’in oyunları kötüdür diye .Kötü bir oyun değil ama böyle düşünenlerinde bu oyuna sahip çıkması lazım.Eğer Türk’üz diyorsak kendi oyunumuzada sahip çıkmalıyız.

Bir cevap yazın