WinHEC 2005: Microsoft’un 64 Bit Sözleri

WinHEC 2005: Microsoft'un 64 Bit Sözleri

Seattle’de yapılan Windows Donanım Mühendisliği Konferansı’nda (Windows Hardware Engineering Conference – WinHEC), Bill Gates, Windows XP Professional x64 Sürümü ve üç farklı Windows Server 2003 x64 Sürümü’nü duyurarak 64 bit sistemlere geçişi resmen başlattı.

Evet, Linux/Unix tabanlı 64 bit işletim sistemleri uzun zamandır kullanılıyordu fakat sonuç olarak Windows hepimizin günlük hayatta en çok kullandığı işletim sistemi olma ünvanını koruyor.

Peki bu 64 bit sistemler ne sunacak? Bir kere 32 bit mimarinin sınırladığı 4 GB bellek sınırı aşılmış olacak. Diğer taraftan daha büyük olan 64 bit’lik iş parçaları bir seferde işlenebileceğinden 64 bit uyumlu yazılımlar sayesinde gözle görülür başarım artışları elde edilecek.

Gates tartışmaya yer bırakmayarak, Windows x64 sürümlerinin hızlı 64 bit uygulamalarını, eski 32 bit yazılımları yavaşlatmadan çalıştırabileceğini özellikle belirtti. 64 bit’e geçiş sürecinde önemli olan aygıt sürücülerinin buna hazır olması, bu durumu Gates’de, Windows Server 2003 x64 üzerinde Ligthwave 3D64 ve SQL Server 2005 64 bit çözümleri gösterimini yaparken söyledi. Gates ayrıca Microsoft’un yazılım alt yapısının büyük kısmının x64’e dönüştürüldüğünü belirtti.

Gelecekte istemesek bile fazlasıyla 64 bit Windows’un başarımını değerlendireceğiz. İlginç olduğunu düşündüğünüz 64 bit uygulamayla karşılaşırsanız, lütfen bize bildirin. Microsoft, SQL Server, Visual Studio ve HostIntegration Server yazılımlarını bu yıl içinde Biz Talk ve Commerce Server yazılımlarını ise gelecek yıl içinde güncelleyecek.

Nihayet yılın ikinci yarısında, şimdi çok yaygın kullanılan Windows XP ve 2003 Server’ın ardılı (halef) olacak olan Windows Longhorn konusuna gelebildik. Bill Gates bu işletim sistemini yeni nesil platform olarak adlandırıyor çünkü gösterim sırasında da değinildiği gibi daha çok güvenlik, güvenilirlik ve veri organizasyonu konusunda temel yenilikler içeriyor. Donanım açısında bakıldığında, bilgiyi görsel hale getirmek gittikçe önem kazandığından, Longhorn 3D görüntü arabirimini destekleyecek. Microsoft’un söylediğine göre, anında destek (instant-on support), akıllı önbellekleme (smart caching) ve melez sabit disk (hybrid disc drive) desteği de Longhorn’un özellikleri arasında.

Bir cevap yazın