WindowsXP ve Hizmet Paketi 2’yi tek CD’de Bütünleştirmek

WindowsXP ve Hizmet Paketi 2'yi tek CD'de Bütünleştirmek

Bildiğimiz gibi WindowsXP kurulumu Hizmet Paketi 2’nin ayrı olarak kurulmasını gerektiriyor. Kullanıcılar WindowsXP kurulumunun ardından Hizmet Paketi’ni ve sürücüleri kurmak gibi yorucu ve zaman alan bir süreci yaşıyorlar. Artık Microsoft bu konuda yeni bir seçenek oluşturdu. ve not-akım (slipstreaming) adında bir yöntemle kullanıcıların Hizmet Paketi 2’si hazır WindowsXP kurulumunu CD’ye yazabilmesine olanak tanıdı. Bu tüm Windows kurulum sürecinin farkedilir ölçüde kısalmasına yarıyor.

Büyük kuruluşlarda çalışan sistem yöneticileri bu durumdan oldukça yararlanacaklar ve hatta özel kullanıcılar bile; özellikle sık sık donanım değiştirip Windows’u baştan kurması gereken uyarlama tutkunları (modders) bile sevinecekler.

Size ne gerekiyor?

Hizmet paketini Windows kurulumuna katıştırmak için (sürece not-akım (slipstreaming) adı verilmiş) aşağıdakiler gerekiyor:

  • WindowsXP kurulum CD’si, elbette lisanslı geçerli olan;
  • önyükleyiciyi (boot loader) ayıklayıp çıkarabilen bir uygulama (bizim durumda Isobuster);
  • Yüklenebilir CD’yi destekleyen bir CD yazma uygulaması (Nero kullandık);
  • Hizmet Paketi 2’nin (SP2) ağ dağıtım sürümü;
  • son CD’yi yazmak için CD-Yazıcı aygıtı.

WindowsXP’nin bilindik tüm sürümleri not-akım (slipstreamin) yöntemine uygun olduğundan elinizdeki ürünün OEM, kutu, güncelleme sürümü veya Home, Professional olması farketmiyor. Büyük şirketlerin kullandığı çoklu lisanslı ürünler bile sorun yaratmıyor. Sorun yaratabilecek ürünler ise genelde taşınabilir ürünlerle dağıtılan ve gerçek Windows kurulumu olmayan sistem kurtarma CD’leri. Sıklıkla bu tür CD’lerde o aygıta ilişkin özel yapılandırma içeren bir resim (image) bulunur. Not-akım (slipstreaming) bu tür CD’lere uygun olmayabilir ama yine de deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın